• Gminne Zawody Gry w Piłkę Koszową

          • Dnia 20.03.2024 roku na szkolnej sali gimnastycznej w szkole w Dobrczu odbyły się Gminne Zawody Gry w Piłkę Koszową dla klas VII-VIII organizowane przez Szkołę Podstawową w Kotomierzu.

            Nasze obie drużyny: męska i żeńska, zdobyły puchary zajmując II miejsca. Na wyjątkowe wyróżnienie zasługuje nasza zawodniczka - Wiktoria Lengling, która dodatkowo zdobyła III miejsce w indywidualnym konkursie polegającym na wykonaniu celnych rzutów do kosza z różnych pozycji na boisku.

            Serdecznie dziękujemy za dostarczone nam emocje oraz liczymy na kolejne w czasie następnych zawodów.

            Galeria z zawodów

            A.Pawlak

            Zawodnicy z ZS w Borównie klas VII - VIII - miejsca II

          • Certyfikat „Miejsca przyjaznego wolontariuszom” dla Szkolnego Koła Wolontariatu w Borównie.

          • Dnia 15 marca 2024 roku o godzinie 11.00 w Hotelu Filman w Toruniu odbyła się uroczysta gala wręczenia certyfikatu „Miejsce Przyjazne Wolontariuszom”.  Szkolne Koło Wolontariatu przyz Zespole Szkół w Borównie przy wsółpracy koordynatorów i opiekunów SKW - pana Łukasza Bucholc i Teresy Bruckiej -  otrzymało pozytywną akceptację certyfikatora p. Ewy Kluszczyńskiej.

            Dziękujemy za wyróżnienie Kujawsko-Pomorskiej Federacji Pozarządowej - Korpusu Solidarności.

            Ł.Bucholc

            Certyfikat dla placówki

          • DZIEŃ MATEMATYKI – 14 MARCA 2024 r.

          • Marzec jest miesiącem, który  obfituje w wiele matematycznych przedsięwzięć – m.in. „Dzień Matematyki”. Jednocześnie tym wydarzeniem włączyliśmy się w akcję pod hasłem  Światowy Tydzień Mózgu 2024 r.

            W ubiegły czwartek (14.03.2024) lekcje matematyki miały nieco inny charakter niż zazwyczaj. Udział w grach i zabawach matematycznych pokazał inną stronę tej nauki. Okazało się, że matematyka może być przyjemna i dawać radość! Nauka przez zabawę jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej satysfakcjonujących sposobów rozwijania umiejętności. W każdej klasie udało się wyłonić zwycięzcę przeprowadzonych konkurencji.

            kl.4 – Lena Wiśniewska

            kl.5a – Franciszek Skarbiński

            kl.5b – Adrian Mazur

            kl.6a – Ziemowit Mierzwa

            kl.6b – Adam Zbikowski

            kl.7 – Paulina Durma

            kl.8 - Wojciech Staszewski

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję!

            Galeria zdjęć

            Adriana Kawula

            Dzień matematyki 

          • Najstarsi uczą najmłodszych!

          • Na zajęciach wychowania fizycznego, dnia 14.03.2024 roku, uczniowie z  klasy VIII zaprosili uczniów z klasy I w celu pokazania im swoich umiejętności w jeździe na rowerze.

            W tym celu został przygotowany tor przeszkód, który uczniowie muszą pokonać na egzaminie praktycznym ubiegając się o zdobycie karty rowerowej.

            Pierwszoklasiści również mieli okazję pokazać swoje możliwości zasiadając kolejno na jednośladzie. Oprócz świetnej zabawy i integracji obie klasy dały przykład jak może wyglądać współpraca na linii najmłodsi-najstarsi w szkole oraz jak można czerpać z wiedzy i doświadczenia starszych kolegów.

            Galeria zdjęć z zajęć

            A.Pawlak, Z.Rywolt

            Miłosz z klasy VIII pokonuje tor przeszkód.

          • Kalendarze z IPN

          • Jako placówka oświatowa pozyskaliśmy z IPN w Bydgoszczy serie kalendarzy ściennych do wystroju wnętrz sal lekcyjnych. Są one bogato ilustrowane i przedstawiają sylwetki dwunastu niezwykłych kobiet.

            Miesiąc po miesiącu poznajemy sylwetki niezwykłych kobiet, które podczas wojny działały między innymi jako wywiadowcy, kurierzy, instruktorzy, żołnierze...

            kalendarz 2024 

            Kalendarze z IPN

          • Światowy Tydzień Mózgu 2024

          • Jak skutecznie się uczyć? Jak dbać o układ nerwowy? Co jest dobre dla mózgu ? Podczas najbliższych dni uczniowie naszej szkoły będą próbowali odpowiedzieć na te pytania w związku ze Światowym Tygodniem Mózgu, który trwa od 11 do 17 marca. Jest to święto mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu.

            W klasie 5b i 6b odbyły się lekcje na temat skutecznych metod uczenia się, rozmawialiśmy o wpływie multimediów na układ nerwowy. Zadaliśmy sobie pytanie czy nuda jest nam potrzebna i czym można ją zastąpić ? Zrobiliśmy słoik na nudę, który ma być alternatywą na czas spędzony w internecie.

            Zachęcam nauczycieli do włączenia się do akcji, pomysły między innymi na stronie MOEN w Bydgoszczy :

            https://moen.edu.bydgoszcz.pl/swiatowy-tydzien-mozgu-w-miejskim-osrodku-edukacji-nauczycieli-w-bydgoszczy-w100,7600,79559.html

            Galeria z lekcji.

            M.Bellwon

            Mózg - więcej pomysłów - karta pracy

          • Dzień Świętego Patryka – 19 marca

          • Zapraszamy do udziału w następujących wydarzeniach:

            Uczniowie, którzy będą tego dnia ubrani na zielono będą zwolnieni z odpytywania i niezapowiedzianych kartkówek. Mile widziane przebrania tematyczne - przypięte koniczynki, kapelusze Leprechauna.
            II. Konkurs na najciekawszy plakat prezentujący informacje o dniu Św. Patryka wśród klas 4-8.
            Regulamin Konkursu na plakat prezentujący informacje o dniu Św. Patryka:
            1. Uczniowie klas 4-8 w grupach 2-5 osobowych (możliwa praca indywidualna) tworzą plakaty prezentujące informacje o dniu Św. Patryka.
            2. Uczniowie w zespołach 2 - osobowych zaprezentują plakaty na dużej przerwie w sali 10.
            3. Informacje o dniu Św. Patryka mogą być napisane w języku polskim, ale kluczowe informacje muszą być w języku angielskim.
            4. Plakat będzie oceniany pod względem treści, poprawności oraz za walory artystyczno - estetyczne.
            5. Najlepsza klasa zdobywa "Zieloną Kartę" do wykorzystania w dowolnym terminie, a autorzy plakatów zostaną nagrodzeni oceną celującą, bardzo dobrą lub dobrą z języka angielskiego.
            III. Konkurs na najzabawniejsze zielone nakrycie głowy dla klas 1-3. Przygotujcie kapelusz, nakrycie głowy i przynieście go w dniu 19 marca. Kapelusz musi mieć motywy, symbole IRLANDII, Św. Patryka, koniczynkę itp.

            Czekają na Was super nagrody!!!

             

            Organizatorzy: nauczycielki j. angielskiego.

            Święty Patryk - biskup Irlandii

          • Rekolekcje Wielkopostne (5 - 6 marca 2024 r.)

          • W dniach 5 – 6 marca 2024 roku w naszej szkole odbyły się Rekolekcje Wielkopostne. Na zaproszenie ks. Proboszcza Grzegorza Bileckiego nauki głosił o. Andrzeja Szorc SCsR – Redemptorysta z Gdyni.

            Pierwszego dnia Kapłan rozpoczął nauki od przybliżenia tego, czym jest Biblia dla nas, jak ją powinno się czytać. Następnie Misjonarz - Redemptorysta przybliżył nam przypowieść z Ewangelii św. Mateusza (Mt13, 1-9). Historia ta dotyczyła siewcy, który rzucał ziarna. Niektóre z nich spadły na drogę, inne na skały, kolejne na ciernie, a ostatnie na żyzną glebę. Każde ziarno dało inny plon 100 krotny, 60 krotny i 30 krotny. Opowiadanie Redemptorysty sprawiło, iż uczniowie zrozumieli, że siewcą jest Bóg, ale także rodzice i nauczyciele. To oni dają swoim dzieciom wiarę, która ma wzrastać. Następnie uczniowie zostali zapytani o to: „Kim chcą być?”. Odpowiedzi były rozmaite, między innymi: lekarz, rolnik, a nawet katecheta.

            Przerywnikiem w czasie głoszenia nauki były piosenki z pokazywaniem, takie jak: „Jesteś Królem”, „Wielki Post”, „Bóg jest tu…”, „Przepraszam Cię Boże” i inne.

            Drugiego dnia o. Andrzej zabrał nas w niesamowitą podróż do miejsca swojej posługi – jako misjonarz spędził tam 5 lat. Była to Afryka – Nigeria – a dokładnie miejscowość Lagos. Ojciec Szorc wyświetlając na tablicy multimedialnej zdjęcia ze swojej misji, przybliżył codzienne życie w tym rejonie świata.

            Ukazał nam jak wygląda tam edukacja, np. jak ubrani są uczniowie, mundurki szkolne. Przedstawił informacje na temat flory, fauny tego regionu. Opisał szkoły i sposób jej funkcjonowania.

            Opowiedział, iż ludzie żyjący na tamtych terenach nie za bardzo dbają o ekologię, ponieważ wody są zaśmiecone plastikami i innymi produktami. Szczególnie wspomniał o malarii, i o tym, jak się chronił przed insektami, śpiąc pod moskitierą. Ukazał jak wielka jest wiara tamtejszych ludzi wyrażona obecnością na Mszy Świętej, adoracją i śpiewem.

            Na zakończenie świętego czasu rekolekcji szkolnych uczniowie z klas młodszych i starszych podziękowali za głoszone nauki, wręczając przygotowane laurki.

            Był to czas wyciszenia, oczyszczenia i przygotowania do Świąt Wielkanocnych dla całej wspólnoty szkolnej.

            Rekolekcje Wielkopostne - dzień I - zdjęcia

            Rekolekcje Wielkopostne - dzień II - zdjęcia

            katecheta Łukasz Bucholc

            krzyż z sercem

          • W oczekiwaniu na wiosnę

          • Dnia 4 marca 2024 r. w klasie zapanowała wiosenna atmosfera! Mama Ignacego zaszczyciła nas swoją obecnością, a dzieci wraz z nią stworzyły kolorową postać Pani Wiosny.

            Z radością i wielkim zapałem wycinały z papieru liście i kwiaty, którymi ozdobiły sukienkę tej wyjątkowej postaci. Wiosna zawitała do naszej sali pełna uroku i kolorów.

            Zdjęcia

            Zuzanna Rywolt

            Uczniowie klasy I - Wiosna

          • Czy social media mogą być toksyczne?

          • Dnia 5 marca 2024 r. uczniowie klas: 5a, 5b, 6a, 6b udali się na „ Lekcję w kinie” do Multikina w Bydgoszczy. Poświęcona ona była zagrożeniom płynącym ze zbyt lekkomyślnego podejścia do zagrożeń, jakie niosą ze sobą wszechobecne social media. Przekaz z tej lekcji był jasny.

            Korzystanie z mediów społecznościowych nie jest niczym złym, a wręcz przeciwnie mogą one stanowić wsparcie w rozwoju nie tylko intelektualnym, ale również społecznym. Ale jak zwykle musi być jakieś drugie dno. Chodzi o to, żeby robić to z głową i nie dać się wykorzystać innym nieuczciwym użytkownikom tych mediów.

            Dlatego też uczniowie mogli dowiedzieć się na czym polegają takie zjawiska jak: catfishing (poszywanie się pod inną osobę, fałszywy profil na social mediach ), bańka informacyjna, hejt, influencerzy i ich nieuczciwe praktyki, multitasking (wielozadaniowość), prokrastynacja (odwlekanie zadań) , cyberbullying (cyberprzemoc).

            Młodzież zdobyła wiedzę na temat stosowania zasad netykiety, podejścia krytycznego do anonimowości w internecie oraz poznała numer telefonu do instytucji, która zajmuje się tymi internetowymi problemami – tel. nr 116 111.

            Potem przyszedł czas na relaks i obejrzenie filmu pt. „ Dancing Queen”, który opowiada historię dziewczynki, która nie boi się sięgać gwiazd i realizować swoich marzeń. Pełni wrażeń i wiedzy wróciliśmy do szkoły. Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś zorganizować podobną wycieczkę.

            Galeria zdjęć z wycieczki

            Małgorzata Nawrocka

            Dancing Queen

          • Loteria fantowa dla Marcelka 28-29.02.2024 r.

          • Pod koniec ferii dowiedzieliśmy się, że Marcelek z naszej szkoły potrzebuje pomocy. Wspólnie podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu zbiórki pieniędzy. Na potrzeby loterii zgromadzono ponad 600 fantów! To wynik zaangażowania się całej szkolnej społeczności: nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, uczniów i ich rodziców.

            W dniu 28 lutego 2024 r. w Zespole Szkół w Borównie odbył się kiermasz zorganizowany przez Zespół Nauczycielski. Smakołyki cieszyły się na przerwach wielkim powodzeniem nie tylko wśród uczniów, ale także wśród nauczycieli i pracowników szkoły. Za jedyne 5 zł tego dnia każdy mógł wybrać coś pysznego.

            W dniu 29 lutego od samego rana na szkolnym korytarzu było tłoczno i gwarno. Nikomu to nie przeszkadzało bo pozytywnych emocji było więcej niż kiedykolwiek. Tradycyjnie każdy los wygrywał. Losy w cenie 5 zł, zostały sprzedane do godziny 12.00. Można było wylosować: malowanki, kredki, plastelinę, długopisy, notesiki, puzzle, szkatułki, kubki i słodkie przekąski.

            Największe zainteresowanie budził jednak ogromny pluszak. Brązowy miś był powodem westchnień nie tylko przedszkolaków, ale tylko jeden uczestnik mógł go wylosować. Los „uśmiechnął się do Maćka z klasy IIb. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z wylosowanych przedmiotów.

            Nauczyciele cieszyli się tak samo jak dzieci i jak one, losowali wielokrotnie. Ku naszej ogromnej radości, wszystkie losy zostały wykupione. O godzinie 12.15 wszyscy uczestnicy loterii zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie odbyło się losowanie nagród głównych: voucher na 3-godzinną pielęgnację ogrodu, 2 vouchery na kolację o wartości 200 zł - każdy, słuchawki gamingowe, mała klawiatura gamingowa, bon do Home&You o wartości 100 zł. Emocje sięgały zenitu. Kiedy jedni skakali z radości, inni klaskali.

            Po przeliczeniu pieniędzy okazało się, że całkowity dochód wyniósł 5.772 zł. Tak duże zainteresowanie akcją charytatywną wskazuje, że nasza społeczność szkolna ma bardzo wrażliwe serca i chętnie niesie pomoc tym, którzy jej potrzebują.

            Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję darując fanty, kupując los lub wrzucając pieniądze do skarbonki serdecznie dziękujemy. Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich rodziców za okazane serce i wsparcie dla Marcelka. Państwa dobro i chęć niesienia pomocy po raz kolejny udowodniły, że współpraca i solidarność to najsilniejsza broń!

            Szczególne słowa podziękowania należą się Pani Monice Purkstal – Anmer z Rady Rodziców Zespołu Szkół w Borównie, za Jej osobiste zaangażowanie oraz ogromną pomoc w przeprowadzeniu udanej zbiórki pieniędzy.

            Galeria zdjęciowa z wydarzenia

            „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

            - Św. Jan Paweł II.

            Organizatorzy - Zespół Szkół w Borównie

            Dary na kiermasz

          • KONKURS FRAZEOLOGICZNY TRWA

          • W MINIONYM TYGODNIU  W KLASACH VI - VIII ZOSTAŁ PRZEPROWADZONY

            I ETAP KONKURSU FRAZEOLOGICZNEGO.

            DO II ETAPU ZAKWALIFIKOWALI SIĘ NASTĘPUJĄCY UCZNIOWIE:

            Kl. VI a

            1. Ziemowit Mierzwa

            2. Tymon Musialski

            3.  Bartosz Wełnic

            Kl. VI b

            1. Ignacy Gajdziński

            2. Blanka Chruścicka

            Kl.  VII

            1. Maja Siupa

            2. Paulina Durma

            Kl. VIII

            1. Zuzanna Giłka

            2. Wojciech Staszewski

            Frazeologizmy

          • Podsumowanie Góry Grosza 2024

          • ​​​​​​W dniach od listopada 2023 roku do 21 lutego 2024 roku odbyła się w naszej szkole i przedszkolu zbiórka pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza - XXIV edycja”. Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym.

            Łącznie zebraliśmy ponad 17 kg monet – 226,90 + 15,74 złotych. Wszystkie monety zostały posegregowane według nominału i policzone na sztuki, a następnie na kilogramy.

            Wszystkim dziękujemy za wsparcie naszej akcji!

            Dziękujemy, że jesteście z nami ;) 

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

            Ucznowie z klasy 5a podczas segregacji zebranych monet na Górę Grosza 2024 

            Odcinki dla szkoły i przedszkola - Góra Grosza 

          • Warsztaty międzypokoleniowe...

          • Dnia 27 i 29 lutego 2024r. uczniowie klasy 2a i 2b wzięli udział w międzypokoleniowych warsztatach wyrobu mydeł i pachnących zawieszek prowadzonych przez panią Elżbietę Muszyńską.

            Dzieci wspólnie z Babciami i Dziadkami poznały proces powstawania mydła. Wykonały pachnące mydełka z glicerynyw kształcie serduszek, babeczek i kwiatków. Następnie wspólnie wykonały pachnące zawieszki, które tworzyły z użyciem naturalnych dodatków: suszonych kwiatów, ziół i pachnących olejków. Posłużą one jako pachnąca ozdoba do auta, pokoju, łazienki czy szafy.

            Dzieci ze swojej strony dołożyły także wszelkich starań, aby ten dzień na długo zapadł w pamięci ukochanym Babciom i Dziadkom. Przygotowały dla nich najpiękniejsze życzenia wyrażone piosenką, wierszem i tańcem.

            Po słodkim poczęstunku Dziadkowie z ogromną ochotą brali udział w konkursach i zabawach. Na koniec warsztatów dzieci i panie otrzymały od Seniorów podziękowania i smaczne czekoladki.

            To było dla nas niezwykle wzruszające.

            Serdecznie dziękujemy Pani Elżbiecie Muszyńskiej za przygotowanie warsztatów.

            Galeria zdjęć

            Marzena Szymanowska-Syczewska

            Iwona Rachwał

            Dzień Babci i Dziadka