Świetlica- nauczanie zdalne.
ŚWIETLICA SZKOLNA POLECA
PIATEK 26.06.20r.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO!
CZWARTEK 25.06.20r.
ŚRODA 24.06.20r.
ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA FILMU
Myslę, że teraz juz wiecie jakich zasad trzeba przestrzegać przed kąpielą.
WTOREK 23.06.20r.
Pomysłowa laurka na Dzień Ojca, oto propozycji jej wykonania.
PONIEDZIAŁEK 22.06.20r.
Dzień dobry Kochani.
Już niedługo wakacje, dlatego warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa!
PORADY
• Zawsze informujcie swoich rodziców o tym – gdzie i z kim przebywacie!
• Na zabawy wybierajcie jedynie bezpieczne miejsca – z dala od jezdni, torów kolejowych, wykopów…
• Kąpcie się jedynie w miejscach do tego wyznaczonych – strzeżonych kąpieliskach pod opieką ratowników lub osób dorosłych !
• Nie korzystajcie z propozycji przejażdżki lub spaceru z nieznajomym!
• Nigdy nie bawcie się ogniem – ogniska rozpalajcie w miejscach wyznaczonych, zawsze w obecności osób dorosłych!
• Zawsze dbajcie o środowisko naturalne – nie niszczcie i nie zaśmiecajcie otoczenia, w którym przebywacie!
Ciekawe propozycje książkowe.
PIĄTEK 19.06.20r.
Zachecam Was wszystkich do zrobienia przepysznej pizzy!
Z podanych składników można zrobić jedną dużą pizzę o średnicy ok. 36 cm.
Ciasto na pizzę:
300g mąki, 20g drożdży, 2 łyżki oliwy, 200 ml wody, pół łyżeczki soli i ćwierć łyżeczki cukru.
Sos pomidorowy:
1 małe opakowanie (80g) koncentratu pomidorowego, pół ząbka roztartego czosnku, pół łyżeczki suszonych ziół ( bazylia, tymianek), sól i pieprz do smaku.
Dodatki na pizzę:
10-15 plasterków ulubionego salami, pół małej czerwonej papryki, kilka plasterków cebuli, 150g ulubionego sera żółtego (łatwo topiącego się) stratego na tarce o dużych otworach lub pokrojonego na drobne paseczki, ok. 60g sera camembert pokrojonego w plasterki.
Ciasto to podstawa
Robimy ciasto w misce. Do mąki wsypujemy sól i cukier a nastepnie dodajemy rozpuszczone w 100ml lekko ciepłej wody drożdże i mieszamy. Następnie należy dolać resztę wody, oliwę i wszystko dokładnie wymieszać. Ręką wyrabiamy ciasto do momentu aż poczujemy pęchęrzyki powietrza a ciasto będzie odrywało się od ręki. Tak przygotowane ciasto trzeba przykryć czystą ściereczką i odstawić w suche, ciepłe miejsce na 40-60 min. do wyrośnięcia. Ciasto rośnie, więc można przygotować sos mieszając wszystkie podane składniki z taka ilością wody aby uzyskać konsystencję jogurtu.
Po tym czasie ciasto należy lekko rozwałkować a następnie rękami dopasować do oczekiwanych grubości i kształtu. My robimy to na papierze do pieczenia, gdy ciasto się klei podsypuję nieco mąki. Teraz również jest pora na włączenie piekarnika na 220 stopni, ponieważ do tej temperatury rozgrzewa się co najmniej 15 min. i jest to temperatura pieczenia pizzy.
Przygotowane ciasto smarujemy sosem po czym przystępujemy do kolejnej lubianej przez mojego synusia czynności – układania głównych składników. Kolejność obieramy taką: salami, cebula i papryka, na wierzch sery.
Pizzę wraz z papierem umieszczamy na blasze i wkładamy na 20 min do piekarnika.
Póżniej już tylko jemy.
Jeśli ktoś nie doda papryki wyjdzie po prostu pizza pepperoni, z papryką to zupełnie inna pizza.
ZAPRASZAM NA BAJKOWISKO
PONIEDZIALEK 15.06.20r.
Dzisiejszy dzień zaczynamy od 6 najlepszych eksperymentów.
W tym filmie pokażemy Wam jakie eksperymenty i doświadczenia przeprowadzicie w domu z dziećmi. Eksperymenty z mlekiem, ze świeczką czy też z bańkami mydlanymi. Miłej zabawy!
Kask kierowcy wyścigowego z papieru – zrób to sam.
Dziś robimy kask kierowcy wyścigowego z papieru, tak dobrze czytasz. To idealna zabawa dla fanów motoryzacji lub osób, które mają zamiar przebrać się za kierowcę wyścigowego lub rajdowego. Wykonanie jest proste i sprawia mnóstwo frajdy.
Do wykonania kasków i wyskoczni przydadzą się: gazety, maka, woda, białe kartki, balony, miseczki, rzeczy do zdobienia takie jak taśmy, farby. Kawałek sztywnej przezroczystej folii do laminowania lub coś podobnego na szybkę do kasku oraz kartony.
Kask kierowcy wyścigowego z papieru krok po kroku
ŚRODA 10.06.20r.
Zapraszam na kolejny odcinek.
Z kamerą wśród pszczół | Odcinek 3
Zapraszamy na ostatni odcinek serialu "Z kamerą wśród pszczół" w tym sezonie! Dowiecie się m. in. co zagraża pszczołom i co można zrobić, żeby im pomóc!
Zabawy z wyobraźnią – instrumenty muzyczne
Zapraszam do wykonania własnego instrumentu, a bedzie to dziś...
Fletnia Pana, czyli atrybut leśnego bożka W Polsce instrument ten występuje pod nazwą Multanki. Wykonujemy go z kilku butelek. Odpowiedni dźwięk osiągamy po nalaniu do każdej z nich innej ilości wody. Stroimy, dolewając lub odlewając po trochu. Po nastrojeniu ustawiamy w odpowiedniej kolejności, łączymy za pomocą taśmy. Jeżeli chcemy utrwalić dźwięki, możemy flamastrem zaznaczyć poziom wody na każdej butelce i po zabawie ją wylewać. Gramy, dmuchając w otwór butelek poziomo.
Innym sposobem jest wykorzystanie flamastrów. Potrzebnych nam ich będzie co najmniej 8. Otwieramy flamaster, wyjmujemy wkład z barwnikiem, odcinamy wąską część do rysowania, zamykamy z powrotem denko. Tak robimy z każdym, z tym że ucinamy każdy o 7mm krócej niż poprzedni. Następnie bierzemy 2 słomki lub patyczki do szaszłyków, z których utworzymy rusztowanie dla naszej Fletni. Każdy flamaster z osobna mocujemy sznureczkiem lub nitką do patyczka/słomki, pilnując aby wyloty flamastrów były na jednym poziomie. I to już koniec. Gramy, dmuchając wąskim strumieniem powietrza poziomo do flamastrów.
WTOREK 09.06.20r.
OTO CECHY JAKIE POWINIEN POSIADAĆ DOBRY PRZYJACIEL
Kubusiowe opowieści o przyjaźni - Portret przyjaźni
PONIEDZIAŁEK 08.06.20r.
Dziś mam dla was pyszną śniadaniową propozycję, placuszki z kaszki mannej.
Szczegóły przepisu i wykonanie znajdziecie tutaj.
Rzeźby w mydle
Rzeźbienie!? Czy to jest coś trudnego?Czy można rzeźbić w mydle?
Oczywiście, że tak. Zachęcam wszystkich do wykoania super rzeźby z mydła. Potrzebne nam tylko bedzie jakies ostre narzędzie do dłubania i już!
PIĄTEK 05.06.20r.
Zapraszam na kolejny odcinek.
Z kamerą wśród pszczół.
W drugim odcinku mini-serialu zrealizowanego przy wsparciu merytorycznym Zakładu Pszczelnictwa w Puławach odwiedzamy pasiekę i przyglądamy się pracy pszczół.
Teraz czas na część plastyczną.
Pszczoła z plasteliny.
Do ulepienia pszczoły potrzebujesz: opakowanie plasteliny, wykałaczkę.
Z nieco większej żółtej kulki plasteliny robimy spłaszczony i wydłużony tułów, a z mniejszej kulki robimy głowę i łączymy te elementy razem. Dokładnie pokazuję to na filmie.
Do zrobienia oczek potrzebujecie czarną i białą plastelinę. Lepimy dwie większe białe kulki, dwie mnisze czarne i dwie jeszcze mniejsze białe kuleczki. Lepimy też czarne długie czułka i dwie kuleczki na czułka. Z różowej plasteliny lepimy buźkę, a z czarnej nóżki.
Do głowy naszej pszczoły przyklejamy oczy, czyli najpierw białe kulki, później czarne i na końcu najmniejsze białe kuleczki. Zobacz jak to zrobiłam na zdjęciu poniżej. Kolejny etap to przyklejanie buźki i czułek.
Jeśli chcemy uzyskać inny kolor lub odcień plasteliny, to możemy zmieszać ze sobą dwa lub więcej kolorów. Skrzydełka chciałam zrobić delikatnie żółtawe. Dlatego do białego koloru dodałam odrobinę żółtego i rozdzieliłam je po wymieszaniu na dwie kulki. Z kulek kształtujemy skrzydełka i przyklejamy je do tułowia.
CZWARTEK 04.06.20r.
Zapraszam do gry w klasy!
Gra w klasy to kolejna świetna zabawa z lat dzieciństwa naszych babć, mam i nas samych.
Zalety gry w klasy to przede wszystkim ćwiczenie skoczności, celności, refleksu, równowagi, znajomości cyfr oraz nauka współzawodnictwa i radzenia sobie z przegraną.
Jak grać w klasy?
Na ziemi rysujemy diagram (diagramów i możliwości jest całe mnóstwo, właściwie ogranicza nas tylko wyobraźnia), numerujemy go od 1 do 9, można wykroczyć poza 9 jeżeli Wasze dzieci znają dalsze cyfry i liczba pól w diagramie na to pozwala. Każde pole to jedna klasa. Skaczemy po kolei od 1 do 9, lub możemy wyrywkowo. Przed przystąpieniem do skakania, musimy na klasę coś rzucić, najlepiej kamyk lub monetę. To, co rzucimy nie może dotknąć linii klasy lub wypaść poza. Jeżeli niestety tak się stanie, jest to "skucha" i rzucającemu przepada kolejka. Wygrywa osoba, która jako pierwsza przeskoczy wszystkie klasy.Poniżej przedstawiam Wam znane mi układy do gry w klasy i ich zasady.
ChłopekGrający wrzuca kamyk na pole z cyfrą 1, jeżeli mu się uda - kamyk nie dotnie linii, ani nie wypadnie, skacze dalej. Na pola 4 i 5 oraz 7 i 8 należy wskoczyć obunóż. Kiedy grającemu uda się przeskoczyć wszystkie klasy, odwraca się o 180 stopni i skacze od końca.
Pizza
Zaczynamy od pola z numerem 1. Grający przeskakują w pierwszą stronę na lewej nodze, w drugą stronę na prawej.
Niebo i piekło
Gra rozpoczyna się wrzuceniem kamyka na odpowiednią klasę. Na pole 1 należy wskoczyć na jednej nodze, na pola 2 i 3, 4 i 5, 6 i 7 obunóż. Celem grających jest dostanie się do nieba. Jeżeli kamyk wpadnie do piekła, siadają i nie mogą więcej grać, kibicują pozostałym na placu boju. Wygrywa ten, komu uda dostać się do nieba.
Po aktywnym ruchu zapraszam do posłuchania bejki.
DUDEK – Bajkowisko.pl – słuchowisko – bajka dla dzieci (audiobook)
ŚRODA 03.06.20r.
Witam Was serdecznie. Dzisiajszy dzień zaczynyamy od eksperymentu.
„Świat Młodych Badaczy” to program społeczno-edukacyjny firmy Henkel Polska, realizowany wspólnie z organizacją Nauka Jest Fajna!
Czy wiesz, jak zrobić domowy klej? :-) W tym odcinku, krok po kroku, dowiesz się jak przy użyciu kilku prostych składników zrobić klej do papieru! Do jego wykonania potrzebujesz: - rondelek - wodę - mąkę ziemniaczaną kwasek cytrynowy - pędzelek i karteczki - słoik - wagę kuchenną lub łyżkę PS Wspomniana w filmiku celuloza, to substancja, z której zbudowane są niektóre rośliny (np. drzewa, bawełna, len). Celuoza występuje między innymi w drewnie i to z niej produkowany jest papier.
Części rowera.
Korzystając z pięknej pogody wybierz sie razem z rodzicami na wycieczke rowerową.
WTOREK 02.06.20r.
DZISIEJSZY DZIEŃ WYPEŁNIONY JEST PROPOZYCJAMI PLASTYCZNYMI
DEKORACJA Z PTAKÓW
Do wykonania tej dekoracji potrzeba:
- czarnych kartek – technicznych
- sznurka (nitka, dratwa lub żyłka)
- gałązka z drzewa – pamiętajcie nie niszczymy drzew tylko szukamy gdzieś na trawniku.
- nożyczkiCistolina – a co to takiego?
Oto najlepszy przepis na wykonanie domowej ciastoliny. Będziemy potrzebować:
- odżywki do włosów
- mąki
- farby akryloweMALOWANE DRZEWA
Wystarczy tylko przygotować:
- folię aluminiową
- czarną kartkę
- białą farbę - akrylową
- pędzelPONIEDZIAŁEK 01.06.20r.
DZIEŃ DZIECKA
PROPOZYCJA NA WSPÓLNIE SPĘDZONY CZAS
Rodzinny piknik1 czerwca to doskonała data na pierwszy przedwakacyjny piknik. Jeżeli pogoda na to pozwala, najlepiej wybrać jakieś miejsce za miastem, np. na leśnej polanie lub łące.
Spakuj:- kosz piknikowy pełen ulubionych smakołyków;
- koc;
- piłkę;
- ulubioną zabawkę dziecka;
- zapasowe dziecięce ubranko (w razie zmiany pogody).
PIĄTEK 29.05.20r.
Jak zwykle w piatek zachęcam Was do upieczenia coś słodkiego
Ciasto Króla Juliana
Składniki:
- forma 24x24 cm
- ok. 16 szt wafli fantazyjnych z kremem
- 400 g śmietanki 30% lub 36 %
- 500 g serka mascarpone
- 4 łyżki stołowe cukru pudru
- ok. 120 g kolorowych draży typu lentilki
Sposób przygotowania:
1. Formę wyłożyć papierem do pieczenia, spód wyłożyć wafelkami.
2. Dobrze schłodzoną śmietankę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodać cukier puder. Następie, po łyżce, dodawać schłodzony serek mascarpone. Ubijać do połączenia składników. Gotową masę wyłożyć na wafelki, wierzch wyrównać łyżką. Całość wstawić na kilka godzin do lodówki celem całkowitego stężenia.
3. Przed podaniem wierzch wyłożyć kolorowymi drażami.
SMACZNEGO!
Mamy już zrobione pyszne ciasto, to teraz możemy obejrzeć film edukacyjny.
Z kamerą wśród pszczół | Odcinek 1
Dowiesz się jak mieszkają, pracują, co jedzą - słowem - jak żyją pszczoły. Zapraszamy na zwiedzanie ula!
CZWARTEK 28.05.20r.
Dzień dobry, dzień dobry, na poczatek zaczynamy od ruchu,
Zumba dla dzieci - trenujemy przy piosence SHAKIRY - LEGO ZUMBA KIDS®
Jak zrobić papierową rozetę DIY?
- Dwie kartki formatu A4 składamy starannie w harmonijkę.
- Każdą z harmonijek składamy ponownie na pół i sklejamy ze sobą wewnętrzne brzegi.
- W ten sposób powstają nam dwa identyczne wachlarze
- Wachlarze również łączymy ze sobą klejem albo dwustronną taśmą klejącą.
- Dodajemy dowolne elementy ozdobne, wedle uznania.
Ostateczne efekty tych wszystkich działań możecie obejrzeć na poniższych zdjęciach.
1. ANANAS
2. ARBUZ
3. WIŚNIE
4. POMARAŃCZA
Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest tutaj nasza wyobraźnia.COŚ DO POCZYTANIA
ŚRODA 27.05.20r.
Na dobry początek dnia zapraszam Was na bajkowisko.
To teraz tworzymy własne "Mandale wiosenne"
Papierowy samolot – mały statek powietrzny wykonany z papieru, sprawiający radość zarówno młodszym jak i starszym.
WTOREK 26.05.20r.
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI DNIA MATKI
Śpiewające Brzdące - Jesteś mamo skarbem mym - Piosenki dla dzieci
KOLOROWANKI NA DZIEN MATKI
Link do pobrania kolorowanek:
https://www.maluchy.pl/kolorowanki/kolorowanka-978-kwiaty-na-dzień-matki.html
PONIEDZIAŁEK 25.05.20r.
Dzień dobry, "Dzień Matki" juz jutro, dlatego dzisiaj kilka propozycji co możecie podarować swojej mamie..
LAURKA
Mama na pewno ucieszy się z pysznych przygotowanych tylko dla niej babeczek.
W tym zadaniu może pomóc Ci tata.PIOSENKA
PIĄTEK 22.05.20r.
POMYSŁ NA WSPÓLNE GOTOWANIE Z RODZICAMI
Meee zawsze wie co jest dobre. Jak przyrządzać zdrowe posiłki, nauczyła się podczas warsztatów organizowanych w ramach „Programu dla szkół”. Zobacz film i poznaj ulubione przepisy Meee.
COŚ DO POCZYTANIA
Link do bajki "Podróż dzikich gęsi" znajdziecie tutaj:
http://www.naszebajki.pl/pl/przegladarka.aspx?bajka=1511
COŚ DO POSŁUCHANIA
„Bajka na dzień dobry” z Polskim Studiem Teatralnym: Jan Brzechwa „Stonoga”
Link do bajki:
https://zw.lt/zw-tv/bajka-na-dzien-dobry-z-polskim-studiem-teatralnym-jan-brzechwa-stonoga/
CZWARTEK 21.05.20r.
Świetlicowe rozmaitości.
Ruletka. Chciałabym Wam zaproponować zabawę w ruletkę. Pod zdjęciem macie link do ruletki. Na niej znajdują się zadania do wykonania.Link do zabawy:
https://wordwall.net/pl/resource/910345/co-dziś-zrobię
ZAPRASZAM
Bajka dla dzieci do słuchania od Bajkowisko.pl: CZAPKA NIEWIDKA – MIECZYSŁAW ROŚCISZEWSKI.
KRZYŻÓWKA WIOSENNA
Pełna wiosny krzyżówka i kolorowanka w jednym, świetna rozrywka. Zaproś wiosnę do swojego domu!
Krzyżówka do pobrania:
https://miastodzieci.pl/kolorowanki/krzyzowka-wiosenna/
ŚRODA 20.05.20r.
Zaczynamy od lekcji WOW!
Plan dnia?
Ostatnio potrzebujemy go bardziej niż kiedykolwiek - warto mieć uporządkowany dzień.OTO PROPOZYCJA STWORZENIA WŁASNEGO PLANU DNIA.
ZAPRASZAM : Zumba Kids Alvaro Soler - Sofia
Choreografia: Agnieszka Szuber-Jamka z dziećmi Muzyka: Alvaro Soler - Sofia Dziewczynki: Zumba Kids FitPower w Legnicy
WTOREK 19.05.20r.
Propozycja na dziś wykonanie GNIOTKA
Do wykonania Gniotka potrzebujecie: Balon, butelkę 500 ml, mąką ziemniaczaną lub ryż, lejek, słomkę lub wykałaczkę, włóczkę do zrobienia fryzury naszemu stworkowi oraz czarny marker.
Jak zrobić Gniotka część z Was na pewno wie, ale jak napełnić szybko i łatwo balon mąką to już nie jest takie oczywiste.
Zapraszam na film:
http://historiadladzieci.pl
Znajdziecie tam bajki w formie słuchowisk i piosenki przedstawiające historię naszego kraju w przystępny dla dziecka sposób.
Jak piszą sami twórcy: „Historia dla dzieci” to seria 19 słuchowisk radiowych zrealizowanych w formie teatru radiowego z autorskimi tekstami, piękną muzyką i bogatą oprawą dźwiękową.PONIEDZIAŁEK 18.05.20r.
Przy okazji takich świąt każdy może zdobyć nowe umiejętności w kuchni. Światowy Dzień Pieczenia ma na celu zachęcenie ludzi do własnoręcznych wypieków, dlatego zapraszam Was do wykonania szybkich , wesołych ciasteczek
Składniki na ok 25 sztuk:
(pamiętajmy, aby składniki były w temperaturze pokojowej):
2 i 1/3 szklanki mąki
1 płaska łyżeczka sody
szczypta soli
kostka miękkiego masła (200g)
2/3 szklanki cukru
1 jajko
3/4 łyżeczki aromatu śmietankowego
200g smarties (5x38g)1. Wymieszać razem mąkę, sodę i sól.
2. Masło utrzeć z cukrem (około 3-4 minuty). Zmniejszyć obroty miksera i dodać jajko oraz aromat, miksować przez chwilę, aż składniki się połączą.
3. Dodać mąkę i wymieszać (możemy ręcznie). Z ciasta formować kulki, układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i lekko spłaszczać. W każde ciasteczka lekko wcisnąć 6-7 cukierków. Piekłam w temperaturze 170oC na funkcji termoobieg przez 14 minut.
JESZCZE JEDNA PROPOZYCJA SŁODKOSCI DLA WAS, CIASTO NA PATYCZKACH.
Cake pops, czyli ciasteczka na patykach, są dziś chyba nawet modniejsze niż cupcakes, które zrobiły furorę. Jak przygotować ciasto na patyczkach? Ich upieczenie wcale nie jest trudne, zaś ich wygląd i smak zachwyci wszystkich - nie tylko dzieci, ale również dorosłych! Poznajcie prosty i szybki przepis na cake pops!
Smaker.pl
SMACZNEGO!
PIĄTEK 15.05.20r.
Zapraszam do kolejnych zadań przygotowanych specjalnie dla Was.
Link znajdziecie tutaj:
https://view.genial.ly/5ebad99d7719510d86618898/interactive-image-interactive-image?fbclid=IwAR1z1SHpwrZ2Z1aEvj5Xkpcd5niP8CxSsNWu3lIwTSWsMhaEC-TacGkD7pM
MIŚ Z ORIGAMI
CZWARTEK 14.05.20r.
Dzisiaj dalszy ciąg naszej przygody z lasem i jego mieszkańcami.
Zapraszam Was do super zabaw, zadań, filmów związanych z tym tematem.
Link znajdziecie tutaj:
https://view.genial.ly/5eba5e7d8a39780d0f677feb/interactive-image-las-i-jego-mieszkancy?fbclid=IwAR3cW76yfcxh8Vg0TXPwtXABezHB2eQlz11bt8ykd4I-M_T-ITQJ_HAvNpQ
Zapraszam do obejrzenua 2 cz. "Na skraju lasu"
ŚRODA 13.05.20r.
Temat: Las i jego mieszkańcy.
Zaczniemy od pracy plastycznej: trójwymiarowe drzewo.
Pod czas wykonania tegozadania:
- zdobędziecie wiedzę o budowie drzewa,
- dowiecie się, na podstawie jakich cech rozróżniamy gatunki drzew,
- poćwiczycie umiejętności manualne.
MATERIAŁY
- 2 arkusze brązowego papieru kolorowego w formacie A4
- zielony papier kolorowy (może to być papier jaśniejszy i ciemniejszy)
- nożyczki
- ołówek lub flamaster
- klej
- szablon drzewa do pobrania znjdziecie tutaj:
https://www.culturelab.pl/wp-content/uploads/2020/02/zalacznik_2.5.1.pdf
Krok 1
Wydrukujcie szablon drzewa lub narysujcie swój własny dowolny kształt drzewa. Wytnijcie go. Odrysujcie szablon drzewa cztery razy na brązowym papierze kolorowym. Jeśli wykorzystacie nasz szablon, wystarczą dwie kartki brązowego papieru (na jednej kartce zmieszczą się dwa kształty drzewa). Wytnijcie cztery identyczne kształty drzewa.
Każdy z kształtów złóżcie na pół. Następnie sklejcie je tak, żeby drzewko stabilnie stało. Pozostawcie drzewko do wyschnięcia. Warto żeby przy sklejaniu mniejszym dzieciom pomogła osoba dorosła (wymaga to dokładności). Dziecko natomiast może np. narysować na gotowym pniu fakturę kory.
Krok 2
Teraz czas, żeby drzewko się zazieleniło. Przygotujcie kilka pasków zielonego papieru. Każdy pasek złóżcie trzy razy i wytnijcie kształt liścia. Taka metoda znacznie przyspiesza wycinanie. Niektóre liście możecie zgiąć na pół, co nada pracy dodatkowy walor wielowymiarowości. Przyklejcie liście do pnia i zostawcie drzewo do wyschnięcia.
Z takich drzewek może powstać cały las. Jeśli ma to być zespołowa praca, stwórzcie różne gatunki drzew, np. brzozę z białą korą w cętki lub wierzbę płaczącą z doklejanymi zwisającymi paseczkami papieru – gałęziami. A może zmienicie nieco kształt liścia i w ten sposób powstanie dąb, lipa lub klon? Wiedza o drzewach i własna inwencja na pewno się przydadzą w wykonaniu tej pracy.
Obserwacje i wnioski
Każde drzewo składa się z części podziemnej, czyli systemu korzeniowego, oraz części nadziemnej. Korzenie pobierają z gleby wodę i sole mineralne, przesyłając je do pnia i korony. Również dzięki nim drzewo stabilnie stoi. Natomiast na podstawie wyglądu górnej części drzewa, możemy określić jego gatunek. Wyjdźcie na podwórko i odnajdźcie kilka drzew różniących się wyglądem pnia oraz korony. Spróbujcie określić, jakie są to gatunki drzew.
Zapraszam do obejrzenia "Na skraju lasu"
Las stwarza korzystne warunki życia wielu gatunkom zwierząt, które znajdują w nim dostateczną ilość pokarmu i bezpieczne kryjówki. Na skraju lasu, na leśnych polanach, na łąkach i rozlewiskach, nad jeziorami i bagnami życie zwierząt tętni równie intensywnie. Skraj lasu jest właśnie takim miejscem. Zadziwiające, jak wiele dużych i małych zwierząt można tu spotkać.
WTOREK 12.05.20r.
Wtorek zaczynamy od składania zyczeń!
To dzisiaj porozmawiamy na temat zdrowia, zrobimy eksperyment na temat:
Jak przenosi się infekcja?DO EKSPERYMENTU POTRZEBUJEMY:
- brokat (najlepiej biały lub żółty, który jest najmniej widoczny)
- miseczka
- woda
- płyn do mycia naczyń
Eksperyment
Infekcje przenoszone są drogą kropelkową, czyli wtedy, kiedy osoba chora np. kaszle lub kicha, wirus trafia do układu oddechowego innej osoby, a stąd przedostaje się dalej do organizmu, rozmnaża i dochodzi do infekcji. Możemy zachorować również przez bezpośredni kontakt z chorym. Dochodzi do niego, kiedy osoba cierpiąca na to schorzenie najpierw dotyka rękami okolic ust lub nosa (np. podczas oczyszczania nosa chusteczką lub w momencie kaszlu lub kichania), przez co na dłoniach pozostają wirusy. Osoba ta może kogoś dotknąć (np. ręki), dzięki czemu następuje przeniesienie i rozsiewanie wirusa. Wirus pozostanie również na wszystkich przedmiotach, których chory dotykał (zabawki, kredki, klamki).
Przejdź teraz do eksperymentu. Sypiemy na swoje dłonie trochę brokatu i udajemy, że kichamy, zasłaniając dłońmi nos. A teraz dotykamy dłońmi różnych przedmiotów. Na wszystkich przedmiotak jest brokat, który pełni rolę wirusa w naszym eksperymencie.
PONIEDZIAŁEK 11.05.20r.
Dzisiejszy dzień poświęcimy tematyce śmieci
Dzień bez Śmiecenia to idea, która jest efektem porozumienia młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Za to przedsięwzięcie odpowiada PRO EUROPE (podmiot zrzeszający działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku). W naszym kraju obchodom święta patronuje Rekopol. Jest to jedyna w Polsce organizacja odzysku opakowań założona przez przedsiębiorców, którzy wprowadzają na nasz rynek produkty w opakowaniach.
W Polsce Dzień bez Śmiecenia obchodzony jest od 11 maja 2007 roku. To właśnie 11 maja w naszym kraju rozpoczął funkcjonowanie system gospodarki odpadami opakowaniowymi zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62. W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął pakiet ustaw regulujących m. in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi.
Segregacja śmieci dla dzieci. Koszo-mróka Eko-bajka
Eko-bajka dla dzieci Koszo-mrówka powstała w ramach tematu o segregacji śmieci (SDG 12, Odpowiedzialna konsumcja).
Kartka z upcyklingu
Instrukcja
Instrukcja przygotowania takiej kartki jest dość prosta, mamy jednak kilka uwag. UWAGI: 1. Starajcie się ciąć paski papieru i paski z rolek o możliwie tej same grubości. 2. Ze względu na cel, czyli zastosowanie upcyklingu w plastyce – rolki po papierze zostawiliśmy bez koloru, Wy jednak możecie je pokolorować, zostawić do wyschnięcia i dopiero potem przykleić. 3. Klej w płynie świetnie połączy wszystkie elementy, włącznie z koralikami, ale praca powinna schnąć nieruchomo przez co najmniej kilkanaście minut.
MATERIAŁY
- Grubsza kartka kolorowego papieru
- Klej w płynie
- Pędzel do kleju
- Nożyce
- Koraliki
- Rolki po papierze toaletowym
- Brokat
- Kolorowy papier w dowolnych kolorach (opcjonalnie)
PIĄTEK 08.05.20r.
Dziś dzień Bibliotekarza i Bibliotek, składamy więc życzenia...
Zapraszam do wysłuchania opowiadania Renaty Piątkowskiej " Opowiadania do chichotania". Czyta Artur Barciś
..., a na koniec same pyszności, przepis na puszyste placki jogurtowe!
- 250 g jogurtu naturalnego
- 2 jajka
- 2 łyżki roztopionego masła
- 2 łyżki cukru pudru + ewentualnie do posypania
- 1/2 łyżki cukru wanilinowego
- 180g mąki pszennej
- łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżeczka sody oczyszczonej (można pominąć na rzecz 2 łyżeczek proszku do pieczenia)
- masło klarowane do smażenia
Mąkę, proszek do pieczenia i sodę przesiać i wymieszać. Jogurt wymieszać trzepaczką z jajkami, roztopionym masłem i cukrami. Radzę nie używać miksera żeby za bardzo nie napowietrzyć placków (będą suche w środku). Dodać przesiane składniki i wymieszać krótko tylko do połączenia (im krócej tym lepiej żeby nie ubić masy).
Na patelni rozgrzać łyżkę masła klarowanego. Masę nakładać łyżką na rozgrzany tłuszcz i smażyć placki z obu stron na rumiano.
SMACZNEGO!
CZWARTEK 07.05.20r.
Inspiracja dnia: Galeria dzieł sztuki z kartonu. Oto moja podpowiedź. Wytnij kształty, ułóż z nich twarz, przyklej, pomaluj farbami i zawieś na ścianie. Stwórz całą galerię niesamowitych dzieł sztuki.
PMIĘTAJCIE O DOKŁADNYM MYCIU RĄK
ŚRODA 06.05.20r.
Dziś zaczniemy od gimnastyki....., ale nieco innej
Gimnastyka buzi i języka!
Po tak aktywnej gimnastyce zapraszam Was do gry, ale tym razem będziecie musieli sie troszeczkę poruszać.
Na zakończene w ramasz relaksu zapraszam na Bajkowiskopl DROGA DO SZCĘŚCIA
WTOREK 05.05.20r.
Temat dnia na dziś: Bydgoszcz - nasze miasto.
Bydgoszcz to stolica województwa kujawsko- pomorskiego i ósme co do wielkości miasto w Polsce. Historycznie zajmuje część Kujaw i jest malowniczo położone nad Brdą, Wisłą oraz Kanałem Bydgoskim. W mieście znajduje się port lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego . Miasto o wielowiekowej tradycji zachwyca turystów, przede wszystkim położeniem nad rzeką oraz kanałami, przecinającymi centrum miasta. Bydgoszcz coraz intensywniej zwraca się ku wodzie. To własnie w bezposrednim sąsiedztwie rzeki Brdy toczy się codzienne, kulturalne, sportowe życie miasta.
Herb miasta Bydgoszcz Flaga miasta Bydgoszcz
Co można ciekawego zobaczyć w Bydgoszczy? Zapraszam Was na przygotowaną przeze mnie prezentację.
Link do prezentacji znajdziecie tutaj:
https://view.genial.ly/5eb049007792df0d45fed95e/interactive-image-interactive-image?fbclid=IwAR2-9so-10k00dc0NHtLJlI0l9LBoqgmSbRgM6Nd-kDCjbU-u3CAyOfyOS4
Poznaj najważniejsze zabytki w Bydgoszczy
Katedra Bydgoska Spichrze nad Brdą Budynek Poczty Polskiej
Biały Spichrz Bydgoski Ratusz Wieża ciśnień
Hala Targowa Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo
PONIEDZIAŁEK 04.05.20r.
Dzień Strażaka, to międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja. To nie przypadkowa data, bo wypada w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. Właśnie on jest patronem gaszących pożary.
Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe w Polsce od 2003 roku.
Teraz zaprasam Was do obejrzenia filmu, dowiecie sie z niego co zrobić w przypadku wystąpienia pożaru w domu lub w szkole?
Filmy są materiałem edukacyjnym wspierającym pracę strażaków prowadzących zajęcia z dziećmi w salach edukacyjnych „OGNIK”. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 6–10 lat. Powstały w ramach realizacji Rządowego programu "Bezpieczna+".
Na zakończenie, mały sprawdzian dla Was. Powodzenia!
ŚRODA 29.04.20r.
To nasze ostatnie spotkanie w kwietniu, dlatego zaczynamy je sportowo!
"Poranna gimnastyka dla smyka"- zestaw ćwiczeń porannych- JK Sport Zabawy z dzieckiem w domu.Poćwiczyliście, to teraz spróbujcie sami przeczytać legendę, albo poproście mamę, tatę, żeby to zrobili
Dawno, dawno temu żyli trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Było im dobrze razem, ale pewnego dnia postanowili znaleźć nowe miejsca i tam wybudować domki. Zabrali swoje rodziny i wyruszyli w drogę. Postanowili się rozdzielić, aby żyć dalej jako sąsiedzi. Rus znalazł miejsce, gdzie było dużo gór i lasów. Spodobało mu się i tam został. Czecha zachwyciła szeroka rzeka – tam postanowił tam zamieszkać.
A Lech? – zapytacie. Cóż, on rozglądał się, bo chciał znaleźć wyjątkowe miejsce. Nagle zobaczył pięknego orła, który siedział w gnieździe na wysokim dębie. – Tu zostaniemy! – powiedział Lech. – Miejsce, gdzie mieszka taki ptak, musi być wspaniałe! Nam też będzie tu dobrze. Naszym godłem zostanie biały orzeł na czerwonym tle. I tak się stało, a kraj Lecha został nazwany Polską.A teraz odpowiedz na pytania:
- O czym opowiada legenda?
- Czego szukali trzej bracia?
- W legendzie była mowa o naszym godle państwowym – czy pamietasz jak wygląda godło Polski?
Zrób to sam! Jak przygotować kotylion?
WTOREK 28.04.20r.
Dzień dobry, dzisiejszy dzień zaczynamy od "Piosenki małego patrioty". Posłuchajcie.
Władysław Bełza "Katechizm polskiego dziecka"
Teraz kilka propozycji na wykonania flagi.
PONIEDZIAŁEK 27.04.20r.
Przed nami bardzo ważne święta: 1 Maj ŚWIĘTO PRACY, 2 Maj ŚWIĘTO FLAGI, 3 Maj ŚWIĘTO KONSTYTUCJI.
Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w filmie animowanym przygotowanym specjalnie dla Was.
Po obejrzeniu opowiedz mamie, tacie w kilku zadaniach, co zapamiętałeś.
W Polsce mówimy po.... polsku. Zapytaj rodziców, kiedy powiedziałeś swoje pierwsze słowo. Jak ono brzmiało? Miałeś wtedy 10 miesięcy, roczek, a może trzy latka? Jeśli to możliwe poproś rodzica o pokazanie zdjęcia w albumie rodzinnym jak wtedy wyglądałeś.
To teraz parę zagadek, spróbujcie je odgadnąć
PIĄTEK 24.04.20r.
Dzieńe dobry! Dzisiaj już piątek, jak ten tydzień szybko minął
Dzisiejsze spotkanie zaczniemy od Teatru Baj, który przygotował dla Was bajkę o Bazyliszku.
Kto nie zna Bazyliszka? Chyba każdy o nim słyszał. W naszej podróży po sieci zatrzymamy się na chwilę w Warszawie, aby poznać klasyczną opowieść w niecodziennej formie.
Aktorzy przygotowali jej oprawę graficzną przy użyciu... rzutnika!Link do bajki znajdziecie tutaj:
https://www.facebook.com/TeatrBaj/videos/vb.167982893235218/711035336305027/?type=2&theater
Myslę, że bajka spodobała sie każdemu. Teraz zapraszam Was, do zadania plastycznego.
Wiem, że lubicie eksperymenty, dlatego ta propozycja zabawy Was zainteresuje. Samodzielnie stworzycie farby, które w kilka sekund po włożeniu do kuchenki mikrofalowej urosną i stworzą piękną wielobarwną strukturę. Przepis na rosnące farby jest bardzo prosty, a czas wykonania to zaledwie kilka minut. Składniki na rosnące farby są dostępne w kuchni każdego z Was. Wystarczy po jednej równej porcji soli, mąki oraz wody. Te trzy składniki mieszamy razem i powstaje nam bazowa masa do rosnących farb.
Masę bazową możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami.Inna opcja to stworzenie pracy plastycznej z podstawowej masy bez kolorów i po wypieczeniu pomalowanie rysunku farbami. W taki sposób uzyskamy podobny efekt rysku 3D.
Farby po wypieczeniu w kuchence mikrofalowej przez około 30 sek. na mocy 800W wysychają, twardnieją i unoszą się i tworząc piękny wielobarwny efekt spieczenia.
CZWARTEK 23.04.20r.
DZIŚ ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
Przygotowałam dla Was film, który opowiada jak powstaje książka.
Stworzony został na warsztatach animacji w Księgarni Dwie Siostry.
TERAZ 12 POWODÓW DLACZEGO WARTO CZYTAC KSIĄŻKĘ
Poszerzenie słownictwa.
Czytając, obojętnie co by to było, czy specjalistyczne branżowe czasopisma, czy książki, czy nawet codzienne brukowce – poszerzasz swój zasób słownictwa. Powód jest prosty, stykamy się z niezliczoną liczbą autorów. Każdy z nich ma swój własny styl pisania, odrębną wiedzę, inne podejście. Autorzy wręcz prześcigają się o lepsze sformułowania i błyskotliwsze określenia, a to skutkuje bogatą paletą słów, które Ty, jako czytelnik, możesz wprowadzić do swojego języka.
Rozwój wyobraźni.
Czytając skomplikowane, żywe opisy scen znajdujących się w książce, jesteś zmuszony do wyobrażania sobie tego, o czym pisze autor. Regularne czytanie rozwija Twoją wyobraźnię i sprawia, że łatwiej Ci stworzyć w umyśle coraz bardziej abstrakcyjne obrazy. W konsekwencji łatwiej jest Ci „zobaczyć” dany przedmiot lub sytuacje, jeszcze zanim powstanie/nastąpi.
Nauka myślenia.
Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Książki uczą myśleć, zmuszają Twój mózg do aktywności, przez co powstają nowe wiązania neuronalne w mózgu. Czytając, z tygodnia na tydzień zauważasz, że jesteś produktywniejszy, a Twoja aktywność myślowa przynosi Ci coraz więcej korzyści.
Relaks i odprężenie.
Nic tak nie koi skołatanych nerwów jak wieczór z dobrą książką i aromatyczną kawą. Kiedy czytasz, troski dnia codziennego odchodzą w dal, przestajesz myśleć o pracy, finansach, problemach rodzinnych. To wszystko jest poza Tobą, gdyż wkraczasz w świat, który stworzył dla Ciebie autor i w którym Twoje osobiste rozterki nie istnieją. Taki relaks ułatwia Ci zasypianie i obniża poziom hormonów stresu.
Zasady pisowni.
Kiedy czytasz, automatycznie zapamiętujesz sposób zapisu danych słów i zwrotów. Osoby, które regularnie czytają, nie mają problemów z ortografią, bo ich mózgi opatrzyły się z poprawnym zapisem i starają się go automatycznie odwzorować.
Lepsze wysławianie.
Zasada ta sama jak przy rozwoju słownictwa lecz jednocześnie, słowa, które zapamiętujesz wprowadzasz do swojego codziennego języka. Wysławiasz się logicznie, inteligentnie i w przyjemny dla ucha sposób.
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Załóżmy, że pracujesz w sektorze informatycznym, technicznym, menagerskim lub podobnym, wymagającym ciągłego doskonalenia się. Czytając książki związane tematycznie ze swoim zawodem, jesteś stale na bieżąco, podążasz z duchem rozwoju i nie obce Ci żadne rynkowe nowinki. W takiej sytuacji jesteś na rynku pracy „towarem” cenniejszym, niż Twój kolega, posiadający takie samo wykształcenie, ale nie zgłębiającym swojej wiedzy na bieżąco.
Kreatywność.
Książki dostarczają mnóstwo pomysłów. Możesz podpatrzyć coś u bohatera książki i wcielić w swoim życiu, ale też najzwyklej w świecie zainteresowany tym, co czytasz stworzyć własny, oryginalny pomysł. W świecie książki nie ma barier, jeśli oswoisz się dobrze z tym światem, zrozumiesz, że stać Cię na pomysły równie dobre, jak Twojego ulubionego bohatera.
Oszczędność pieniędzy.
Załóżmy, że musisz się czegoś nauczyć – do szkoły, do pracy, obojętnie. Masz do wyboru dwie opcje: drogie szkolenie lub naukę na własną rękę, przy pomocy niezbędnej literatury. Co wybierzesz? Oczywiście, niektórzy mogą stwierdzić, że nie wszystkiego można nauczyć się samemu z książki, zgoda, ale nie zmienia to faktu, że i tak ogrom wiedzy teoretycznej możesz posiąść na własną rękę, dzięki odpowiednio dobranym książkom bądź czasopismom. Czas poświęcony, właściwie taki sam, ale jaka oszczędność.
Podniesienie samooceny.
Udajesz się na przyjęcie, podczas którego zostajesz wciągnięty w dyskusję. Dobrze się składa, bo temat rozmowy jest Ci dobrze znany – czytałeś o nim ostatnio. Jak się czujesz w tej dyskusji? Dobrze, prawda? Rozmówcy nie są w stanie Cię niczym zaskoczyć i nie masz się co obawiać, że wyjdziesz na ignoranta. Znasz temat, czujesz się swobodnie, Twoje poczucie własnej wartości wzrasta, jesteś doceniony w grupie. Być może to Ty inicjujesz rozmowę, błyszczysz elokwencją i znajomością pewnych tematów. Na pewno istnieje dziedzina, w której to inni mogą się uczyć od Ciebie, dzięki czytaniu, takich dziedzin może być więcej.
Kształtowanie charakteru.
Młodzież czytając książki obyczajowe, psychologiczne itp. uczy się kształtować charakter, rozróżniać pozytywne i negatywne zachowania. Perypetie książkowych bohaterów niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają nasze codzienne życie. Pokazują jakie konsekwencje mają poszczególne życiowe wybory i co w społeczeństwie jest akceptowane a co negowane. Nawet dorosły czytelnik może wynieść wiele z takich z pozoru prostych historii. Życie zaskakuje nas każdego dnia, w pewnym sensie przez te wszystkie lata piszemy swoją własną książkę i my, jako jej główni bohaterowie, zmagamy się z codziennością tak samo jak ci fikcyjni. Czasami znajomość ich życia może pomóc nam we własnym.
Poprawa pamięci.
Czytając i wyobrażając sobie poszczególne sceny, tworzysz nowe ścieżki neuronalne i tym samym wpływasz na rozwój swojego mózgu. Owocuje to poprawą pamięci, zwiększeniem zdolności koncentracji, łatwością kojarzenia faktów i analizowania. Jednym słowem regularne czytanie sprawia, że z dnia na dzień stajesz się inteligentniejszy i efektywniejszy.
MYSLĘ, ŻE PRZEKONAŁO WAS TO DO CZYTANIA.
Na sam koniec przygotowałam dla Was propozycje "krok po kroku" zrobienia zakładki do ksiązki
To do dzieła!
ŚRODA 22.04.20r.
Dziś ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI, w związku z tym przygotowałam dla Was kilka ciekawostek.
PO CO OBCHODZIMY DZIEŃ ZIEMI?
Dzień Ziemi znany też jako Międzynarodowy Dzień Ziemi, to akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia ziemi chca uświadomic ludziom, jak ważna jest troska o naszą planetę.
22 kwietnia setki miliony ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski o planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Co każdy z nas może zrobić z tej okazji?
CO MOŻEMY ZROBIC DLA ZIEMI?
Segregujemy śmieci, sadzimy rośliny, nie wyrzucamy papierków na ziemię, uzywamy wielorazowych torebek, niezniszczone ubrania, zabawki oddajemy innym, oszczędzamy wode i prąd, chodzimy na spacer, jeździmy rowerem.
JAK SEGREGOWAĆ ŚMIECI, CZY TY TO POTRAFISZ?
CZY WIESZ JAK ZACHOWAĆ SIĘ W LESIE?
PEMIETAJ O NASZYM ŚRODOWISKU
Na sam koniec propozycji plastyczno-techniczna, co można zrobić z plastikowej butelki.
To też bardzo wdzięczny materiał do tworzenia prac.WTOREK 21.04.20r.
Wtorek zaczynamy od GRY PLANSZOWEJ
Jak widzicie kolorów na planszy nie brakuje. Dlatego bardzo Was zachęcam, byście drukowali w kolorze, żeby gra nie straciła swojego uroku.
Tu znajdziecie link do pobrania całej gry:
http://dobrzesiebaw.pl/wp-content/uploads/2020/04/gra-planszowa-do-druku.pdf
Jeśli nie masz kostki do gry skorzystaj z generatora rzutów kostką.
Link znajdziecie właśnie tutaj:
https://generujemy.pl/rzut_kostka?fbclid=IwAR1U9n381DmxciebuLgsCbY7PXDuo-DWD9CNhuSrw8jIGsR2wpl9E1HxMZs
Gra skończona? No to bawimy sie dalej Tym razem będa to ZAGADKI
Link do ciekawych zagadek znajdziecie tutaj:
https://view.genial.ly/5e9c7978124e5b0d7bd85914/learning-experience-challenges-zagadki?fbclid=IwAR1yvcQ8EcW8vmvyftzzQjZycUxTUk-_vPmB6qSoUhLCOP4VfuM4r3L_m64
PONIEDZIAŁEK 20.04.20r.
Dzisiaj porozmawiamy o tym, dlaczego właściwie nie chodzimy do szkoły? Poruszymy ponownie temat koronawirusa!
Zaczniemy od tego co lubicie najbardziej, czyli eksperymentu
Przeprowadźcie ten eksperyment w domu, włóżcie do wody z pieprzem wskazujący palec jednej ręki, a później wskazujący palec drugiej ręki zanurzony w mydle. Zobaczcie co się stanie?
DLATEGO WŁAŚNIE MYJCIE RĘCE BARDZO DOKŁADNIE
Jak wiecie pewnie doskonale, od dnia 16 kwietnia obowiązkowo muzimy zasłaniać nos i usta, dlatego zajmiemy się tworzeniem jednorazowych maseczek
Potrzebny będzie ręcznik papierowy, gumki recepturki i zszywacz.
Dokładną instrukcję, jak wykonać maseczkę znajdziecie tutaj:
PIĄTEK 17.04.20r.
Witajcie przed nami piękny weekend. Moja propozycja na dziś, to wykonanie muffinek z czekoladą
ZACZYNAMY
Dziecinnie proste muffinki z czekoladą, składniki :
- 300 g mąki pszennej (2 szklanki)
- 100 g cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 jajko
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 100 ml oleju
- 250 ml mleka
- 100 g czekolady deserowej
Na początek wymieszaj w misce wszystkie suche składniki. Następnie dodaj wszystkie składniki płynne.
Po łyżce ciasta nałóż do papierowej papilotki, na środku każdej babeczki wetknij po kostce czekolady.
Czekoladę przykryj dodatkową porcją ciasta, tak aby wypełniło papilotkę do 3/4 wysokości. Piecz w 180°C przez 25-30 minut. Tryb „góra – dół” Pod koniec pieczenia dobrze jest ukłuć drewnianym patyczkiem babeczkę, aby sprawdzić czy w środku nie ma surowego ciasta.
GOTOWE!
Kolejna dawka super zabaw do wykorzystania w domu!
CZWARTEK 16.04.20r.
Dzień dobry, dzisiejszy dzień zaczynamy tanecznie
Trzeba sie troszeczke poruszać
Kolejna nasza propozycja dla Was
„Przyłapany ” – chwalenie trochę inaczej.
Chciałabym przedstawić Ci ciekawy sposób na wzmacnianie pozytywnych zachowań a także budowanie adekwatnej samooceny dziecka. Sposób, który wpływa pozytywnie na budowanie relacji i w rezultacie sprzyja zmniejszaniu się ilości zachowań niepożądanych.
Metodę tą nazywam „Przyłapany”. Sama nazwa, przewrotnie, nie brzmi zbyt przyjemnie, bowiem przyłapywanie zwykle kojarzy nam się z zauważaniem tego, co nie koniecznie jest fajne. Tym razem będę Cię zachęcać do czegoś całkiem innego. Tu, dla odmiany, przyłapywać będziemy się tylko na tym co miłe i przyjemne. Przyrównać to można do pracy detektywa, który jest bardzo czujny i potrafi wychwycić nawet najmniejsze drobiazgi.
.
To teraz szczegóły. Jak konkretnie to robimy?
➡ Każda osoba dostaje swój własny słoiczek, najlepiej ozdobiony własnoręcznie przez nią samą lub przynajmniej podpisany jej imieniem. Nie pomijamy tu żadnej osoby. Jeśli metodę stosujemy w domu – każdy mieszkaniec dostaje naczynie. Jeśli w klasie – tu również nie pomijamy nikogo (nauczyciel również dostaje swój słoik).
➡ Przygotowujemy dużo małych karteczek oraz łatwo dostępne przybory do pisania.
➡ Na karteczkach zapisujemy (lub rysujemy) POZYTYWNE rzeczy, na których przyłapaliśmy inną osobę z rodziny lub siebie samego – tak często jak tylko to jest możliwe. Karteczkę wrzucamy do słoika osoby przez nas chwalonej.
➡ Raz w tygodniu wszyscy spotykamy się by przeczytać zapisy na karteczkach, które znajdują się w pojemniku. Dobrze jeśli towarzyszy temu rozmowa na temat tego co nas szczególnie ucieszyło, co zdziwiło, czego nowego dowiedzieliśmy się o sobie.
Tak jak już wspominałam, metoda z powodzeniem może zostać zastosowana zarówno w domu jak i w klasie.
To co ważne, to by w słoiczku faktycznie znajdowały się kartki dodane nie tylko przez innych ale także te dodane przez siebie. To bowiem prowadzi do budowania samooceny nie tylko w oparciu o opinię innych osób, ale także przez to, co sami dostrzegamy w samych sobie.
Zachęcam do sprawdzenia jak ten sposób sprawdzi się u Ciebie.
ŚRODA 15.04.20r.
"Święta, świeta i po świętach"
Wszyscy wypoczęci,no to ruszamy z naszymi propozycjami na dziś
13 POMYSŁÓW NA RYSOWANIE - rysuj super słodkie zwierzątka.
5-minutowe sztuczki, to kanał dzięki któremu pokochasz rysować.
Nasze wideo jest pełne łatwych porad dla początkujących, które pomogą ci kreatywnie spędzić czas. Wszystko możesz narysować z liter, a te pomysły na rysowanie dodadzą kreatywnego kopa twojej wyobraźni!
Niektóre z tych metod przypomną ci szkolne dni, ale mamy dla ciebie też kilka niespodzianek! Rozwój umiejętności motorycznych dzieci jest wyjątkowo ważny. Poprawia funkcjonowanie mózgu i jest bardzo użyteczny dla rozwoju dziecka. Zdarzało ci się pomyśleć, że rysowanie jest tylko dla utalentowanych ludzi?
To nieprawda!
Zacznij tworzyć swoje dzieło już teraz!ŚRODA 08.04.20r.
W te Święta Wielkanocne nie spotkasz się z rodziną czy przyjaciółmi, przy stole zasiądą tylko Twoi domownicy. Nie zapominaj jednak o najbliższych, wyślij im smsa z życzeniami, wirtualną kartkę świąteczną... Razem łatwiej przetrwać ten trudny czas!
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele z okazji nadchodzących Świat Wielkanocnych, życzę Wszystkim aby w tym szczególnym czasie nie zabrakło w naszych domach wiary, nadziei i miłości, aby było to przede wszystkim zdrowe święta! Mokrego dyngusa i wesołego Alleluja!
WTOREK 07.04.20r.
Dzień Pracownika Służby Zdrowia
7 kwietnia obchodzimy święto tych, którzy z ogromną cierpliwością dbają o nasze zdrowie i przynoszą ulgę
w cierpieniu.Zachęcam Was do wykonania KARTKI DLA MEDYKA i umieszczenie jej w przestrzeni internetowej.
Udostępniajcie kartki na blogach, stronach internetowych, Facebooku.
DZIEKUJEMY
PONIEDZIAŁEK 06.04.20r.
Dzisiejszy dzień zaczniemy od super zabawy, która ćwiczy naszą spostrzegawczość wzrokową. Lekcja WOW!
3....2.....1....
ODSZUKAJ
ŚWIĘTA WIELKANOCNE TUŻ TUŻ......
Świetlica szkolna poleca.
WIELKANOCNE DEKORACJE Z MASY PORCELANOWEJ
Do wykonanie masy porcelanowej potrzebujecie: Jedną porcję kleju wikol, taką samą porcję mąki ziemniaczanej, dwie łyżki cytryny oraz dwie łyżki oliwki. Ja użyłam jako miarki do kleju i mąki dwóch takich samych miseczek o pojemności 300 ml.
Dokładna instrukcję jak zrobic piekne ozdoby z masy porcelanowej znajdziecie klikając na filmik.
PIĄTEK 03.04.20r.
DZIŚ DZIEŃ TĘCZY
To piękne zjawisko optyczne i meteorologiczne po prostu zasługuje na własne święto – nosi ono nazwę „Find a Rainbow”. 3 kwietnia warto więc modlić się o deszcz, bo wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się uwiecznić na niebie tęczę.
Oto kilka propozycji jej wykonania.
Kolejna moja propozycja to eksperyment
Za pomocą prostego doświadczenia można pokazać, jak brud ucieka od mydła.
Mydło usuwa nie tylko widoczne zabrudzenia, ale również niebezpieczne wirusy i bakterie. Film jest częścią cyklu wyprodukowanego przez wydawnictwo Nowa Era.
CZWARTEK 02.04.20r.
DZIŚ ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU
Poćwicz razem ze mną!
Raz, dwa, trzy, cztery - stoję nieruchomo!
pięć, sześć, sioedem, osiem- kręcę lekko głową!
dziewięć, dziesięć, jedenaście- macham ramionami!
a dwanaście i trzynaście robię hula-hop biodrami!
Po ćwiczeniach zapraszam Wszystkie dzieci na super kanał ŚPIEWANKI.
Link do tego kanału znajdziecie tutaj:
ŚRODA 01.04.20r.
Dzień dobry. Dziś Prima aprilis, to dzień w którym każdy może zostać ofiarą dowcipu. A kto zna się na nich lepiej od klaunów?
Dlatego też 1 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Klauna - trudno o fajniejszą datę.
Wchodząc na ten link znajdziecie wiele ciekawostek na temat Prima Aprilis.
Link do ciekawostek znajdziecie tutaj:
https://view.genial.ly/5e83adca260c290e397a9ddb/interactive-image-prima-aprilis?fbclid=IwAR0qoQLG109dHoNU-bPlX123idMpDdkBHzeO4yf6D0zG1ogZQhXJtFpetK0
Porządki w pokoju??? Ta propozycja powinna Wam się spodobać
Lindk do zabawy znajdziecie tutaj:
https://wordwall.net/pl/resource/1119679/świetlica/porządki-w-pokoju
ZACHĘCAM DO POCZYTANIA
Techniki relaksacyjne: 9 gier wzmacniających psychikę dzieci.
Współczesnie, kiedy jako zabawki dla dziecka służą tablet i telefon, jeszcze istotniejsze stało się , aby małe dzieci znały odpowiednie techniki relaksacyjne. Możemy to osiągnąć poprzez gry, aby dzieci podczas zabawy mogły rozwijać swoje zasoby umysłowe i umiejętności niezbędne do zycia we współczesnym świecie.
Żyjemy w społeczeństwie pełnym pospiechu, bodźców i natychmiastowego nagradzania. W związku z tym ogromem znaczenie ma dysponowanie zasobami, które przynoszą większe poczucie kontroli.
Opierając się na tym założeniu, w tym artykule przedstawiamy kilka gier , które służą za techniki relaksacyjne dla najmłodszych członków rodziny.
Link do gier relaksacyjnych znajdziecie tutaj:
https://pieknoumyslu.com/techniki-relaksacyjne-gry-dzieci/
WTOREK 31.03.20r.
Propozycja na dziś, to 10 sposobów na zrelaksowanie się.
Relaks zaliczony? To teraz trzeba się poruszać, oczywiście wszystko w formie zabawy
Pamietajcie, krótki wysiłek fizyczny również wzmacnia naszą odporność!
To do dzieła
Link do ćwiczeń znajdziecie tutaj:
https://wordwall.net/pl/resource/893767/wychowanie-fizyczne/wf-online-w-domu-ćwiczenia
PONIEDZIAŁEK 30.03.20r.
Potrzebujecie relaksu, odpoczynku od książek, zadań domowych? Proponuję Wam eksperymenty!
Oczywiście wykonujcie je pod okiem rodziców
1. Tęcza z cukierków.
Do tego eksperymentu wystarczą: biały talerz, opakowanie kolorowych cukierków i odrobina wody. Wykładamy cukierki na talerzu, tak by tworzyły koło. Polewamy wodą, czekamy chwilę i .... gotowe!
2. Dmuchanie balonu.
Do tego eksperymentu potrzebne będą: balony, butelki, ocet winny i soda oczyszczona. Wsypujemy odrobinę sody do balonika (za pomoca lejka, lub ucietej butelki). Do pustych butelek wlewamy ocet winny i odrobinę barwnika. Nakładamy balon na butelkę i obserwujemy jak się napełnia.
3. Eksperyment z wedrujacą wodą.
Eksperyment ten wymaga duzej cierpliwości. Nalezy przygotować sześć przezroczystych szklanek, lub kubków podobnej wielkości. Co druga szklankę wypełniamy wodą i dodajemy do niej barwnik (jesli go nie macie, do barwienia wody mozna użyć kolorowej bibuły). bibułę wkładamy do ciepłej wody, a do szklanych kubków wkładamy papierowe ręczniki, złozone w paski. Co się dzieje z wodą? Po upływie chwili woda zacznie się przemieszczać, wypełniając puste pojemniki.
PAMIETAJCIE!
Lekcje z Telewizja Polską zaczynają się właśnie teraz.
Materiały będa emitowane od poniedziałku do piatku na ogólnodostępnych antenach TVP.