• Występ grupy "Studio Carnaval" - 31.10.2023 r.

          • Dnia 31.10.2023 r. odbył sie dobrowolny pokaz cyrkowy w wykonaniu międzynarodowej grupy artystycznej.

            Artyści „Studia Carnaval” wzięli do tej pory udział w wielu festiwalach i programach telewizyjnych. Wystąpili we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

            Przed naszymi uczniami swoje niezwykłe umiejętności zaprezentowali: zespół Pomarańczowy Nastrój, piękną Jasminę, Różową Panterę, rosnącą Matrioszkę, klauna Igora, dziwnego profesora z Niemiec oraz gwiazdę przedstawienia - uczestnika rumuńskiej edycji programu „Mam Talent”- Człowieka Sprężynę.

            Galeria z występu artystycznego

            Człowiek sprężyna.

          • Cmentarz w Augustowie

          • "W niektórych wypadkach tylko znicze rozjaśniają mroki przeszłości”

            Jak co roku nasi uczniowie pamiętali w przeddzień Wszystkich Świętych o polskich patriotach, którzy oddali swoje życie w czasie II wojnie światowej i zostali pochowanie w mogiłach nad jeziorem Borówno.

            Uczniowie klas V i VII udali się do miejsc pamięci, uporządkowali mogiły, zapalili znicze, pomodlili się w ciszy za pomordowanych. To była kolejna lekcja patriotyzmu dla młodych ludzi, którzy pamiętają o tradycji, historii i mają ogromny szacunek dla tych, którzy dali nam wolną Polskę przypłacając to życiem.

            R.Graul

            P.Konieczka

            Uczniowie ZS w Borównie nad mogiłą.

            Uczniowie ZS w Borównie nad mogiłą.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • W roku 2023 Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przypada na 6 października. Jak co roku nasza szkoła  również przyłączyła się do tej zabawy. Uczniowie klas III – VIII rywalizowali o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia w trzech kategoriach wiekowych. Zadaniem było poprawne obliczenie w jak najkrótszym czasie zadań opierających się na standardowej tabliczce mnożenia.

            W kategorii klas najmłodszych zwyciężył Cezary Nowak z klasy 4, wyróżnienie otrzymała Zuzanna Kocaja z klasy III. W drugiej grupie uczniów (klasy piąte i szóste) bezbłędnie i niewiarygodnie  szybko rachunki przeprowadził Kacper Januszkiewicz z klasy 5a, natomiast wyróżniony został Wiktor Nawrocki również z klasy 5a. W najstarszej grupie wiekowej Tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia powędrował do Wiktorii Lengling z klasy 7, na wyróżnienie zasłużył Miłosz Kunca z klasy 7.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

            Adriana Kawula

            Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 

          • "Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa” reż. Jose Maria Zavala - 25.10.2023 r.

          • Uczniowie z klas 8, 7 i 6 udali się w dniu 25 października 2023 r. do kina „Helios”
            w Bydgoszczy na film pt. „Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa”.

            Jest to film dokumentalny o życiu jednego z najmłodszych ,w historii Kościoła katolickiego, błogosławionych. Ma on charakter religijny i jest oparty na  świadectwach osób , które znały Carla osobiście i tych, którzy poznali jego drogę życiową  już po jego śmierci i których życie przez to spotkanie zostało odmienione. Reżyser – Jose Maria Zavala – skupia się głównie na tym, co w Carlu było najważniejsze i najpiękniejsze, a  więc na miłości do Chrystusa oraz na umiłowaniu Eucharystii, która – jak wielokrotnie podkreślał – jest autostradą do nieba.

            Jedną z głównych bohaterek filmu jest matka Carla - Antonia Salzano, która opowiada o dorastaniu syna w wierze. Specjalnie nie musiała go do tego zachęcać, on sam zgłębiał tajemnicę Eucharystii, czytał żywoty świętych, a jednocześnie zajmował się tym, czym jego rówieśnicy. Lubił sport, kochał gry komputerowe, miał zadatki na geniusza nowych technologii. W tych zwyczajnych, codziennych aktywnościach wykazywał jednak niezwykłe cechy charakteru. Sam sobie ograniczał dostęp do komputera, by świat wirtualny nie zaczął dominować nad tym fizycznym i realnym.

            Wszystkim nam film bardzo  się podobał i skłonił nas do refleksji nad własnym życiem. Po projekcji wybraliśmy się do McDonald ’s na obiad. Mamy nadzieję na udział w innych tego typu imprezach wyjazdowych.

            Barbara Grądziel i Agata Zielińska

            Kl. VII

            Galeria

            ZWIASTUN

            Plakat seansu filmowego.

          • KREATYWNA MATEMATYKA - Ogólnopolski Projekt Edukacyjny - 2a

          • Klasa 2a w bieżącym roku szkolnym bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym KREATYWNA MATEMATYKA.

            Założeniami projektu są: rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych poprzez  działania ukierunkowane na  rozbudzanie dziecięcej aktywności i samodzielności, rozwijanie kreatywności, integracja grupy, zwrócenie uwagi na występowanie i stosowanie matematyki w życiu codziennym.

            W październiku  realizowano moduł „Matematyka w przyrodzie”.

            Wykorzystując dary jesieni uczniowie klasy 2a tworzyli  mandalę z materiałów naturalnych – kasztanów, żołędzi, liści, gałązek, kamyków. Poznawali jednocześnie pojęcie symetrii i zasady tworzenia mandali. Dzieci wykonały także prace plastyczne polegające na dorysowywaniu drugiej, symetrycznej połowy wybranego liścia.

            Fotorelacja z zajęć

            Iwona Rachwał

            Kreatywna matematyka

          • "Bajki dla niegrzecznych dzieci " 26.10.2023 r.

          • Nasza młodzież po raz kolejny odwiedziała Teatr Kameralny w Bydgoszczy , by obejrzeć przedstawienie pt. "Bajki dla niegrzecznych dzieci" w reżyserii Justyny Zar.

            Tekst został napisany na podstawie utworu H. Hoffmanna - "Złota różdżka. Bajki dla niegrzecznych dzieci" przez Szymona Jachimka. Czas akcji utworu to jedna noc, podczas której główni bohaterowie (Kaja, Leo, Maja, Kuba) przeżywają na strychu różne przygody pełne strachu i niespodzianek.

            Oczywiście nie zabrakła tam humoru, nawet tego czarnego, ponieważ ten utwór należy do gatunku - sceniczna makabreska. Sześćdziesiąt minut minęło jak z bicza strzelił. Widzowie zaangażowali się emocjonalnie w przedstawienie, toteż krzyki, śmiechy, spontaniczne głośne komentarze były na porządku dziennym.

            W dobrych humorach powróciliśmy do szkoły. Na pewno powtórzymy nasza przygodę z teatrem w najbliższej przyszłości.

            Galeria

            Małgorzata Nawrocka

            Uczniowie w teatrze.

          • Udział Wolontariuszy z Borówna na Pikniku Profilaktyczno-Terapeutycznym. 20.10.2023 r.

          • W dniu 20.10.2023 r. wybraliśmy się do Międzygminnego Ośrodka Opiekuńczego w Pruszczu Pomorskim. W imprezie uczestniczyli członkowie naszego Szkolnego Kola Wolontariatu. Poznaliśmy panią dyrektor Sylwię Siadkowską, która wręczyła nam podziękowania za naszą pomoc świadczoną podczas pandemii coronavirusa.

            Jedna z pracownic oprowadziła nas po całym budynku, będącym siedzibą ośrodka. Spotkaliśmy kilka starszych osób, zobaczyliśmy sprzęt potrzebny do opieki nad domownikami i opowiedziano nam jak wygląda typowy dzień w takim miejscu.

            Zaoferowano nam również ciepłe posiłki, napoje i ciasto. Następnie zostały przyprowadzone alpaki, ponadto można było wziąć udział w różnych konkursach i aktywnościach sportowych. Uczestnicy pikniku mogli również skorzystać „z usług” fotobudki. Organizatorki spotkania dały jego uczestnikom możliwość zrobienia bransoletek, breloczków, tatuaży i slime'ów. Na pikniku obecny był również ratownik medyczny, który pokazał nam, jak udziela się pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

            Niestety po 4 godzinach dobrej zabawy musieliśmy wracać do szkoły. Mamy nadzieję, że ten rodzaj spotkań będzie miał miejsce w przyszłości. Z chęcią wrócimy tam ponownie.

            Bardzo dziękujemy MOO w Pruszczu Pomorskim za zaproszenie.

            Wyjazd został dofinansowany przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Borównie. Składamy serdeczne podziękowania. 

            Maja Brykalska, Laura Kilińska

            Galeria z Pikniku

            Ł.Bucholc 

            Wolontariusze ZS w Borównie  z opiekunem.

            Podziękowanie.

          • Mania dziewczyna inna niż wszystkie...

          • Uczniowie klasy 2b biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Są oni już gotowi do podejmowania wyzwania, czytania pod naszą klasową, balonową chmurką i wykonywania zadań do przeczytanych lektur.
            Z pierwszego modułu uczniowie wybrali lekturę pt. „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” autorstwa Julity Grodek.

            Książka ta w przyjemny i łatwy sposób przybliża najmłodszym postać słynnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Z książki pozyskały wiedzę na temat epoki, w której żyła odkrywczyni polonu i radu, jak i również na temat historii powstania Nagrody Nobla.
            W lekturze jest również wiele wątków biograficznych, które są dla dzieci bardzo interesujące. W trakcie słuchania tekstu, niektórzy uczniowie znajdowali wiele podobieństw w zachowaniu małej Mani i swoim.

            Dzieci wykonały już kilka zadań do lektury, spontanicznie rysowały portret Marii Skłodowskiej, później uzupełniały lekturnik, w których opisywały i ilustrowały wydarzenia z tekstu.

            Moim zdaniem to zdecydowanie obowiązkowa lektura dla wszystkich i  wspaniała zabawa!

            Zdjęcia

            Marzena Szymanowska-Syczewska

            Uczniowie klasy 2b z wizerunkami Marii Skłodowskiej.

          • Wycieczka do kina na film „O psie, który jeździł koleją”

          • Dnia 23 października 2023 roku dzieci z klasy 2a i 2b wybrały się na wycieczkę do kina Helios, na projekcję filmu pt. „O psie, który jeździł koleją”. Przed seansem filmowym funkcjonariusze Straży Miejskiej w Bydgoszczy przeprowadzili pogadankę na temat pozytywnych relacji, które można nawiązać, między człowiekiem a psem. Dzieci dowiedziały się, jak mają zachowywać się w kontakcie ze zwierzętami.

            Strażnicy miejscy poruszyli również tematykę bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, omówili korzyści wynikające z noszenia odblasków.

            Na zakończenie prelekcji wręczyli uczniom odblaski oraz plany lekcyjne z fotografią psa. Następnie dzieci obejrzały, na wielkim ekranie, film przedstawiający historię dziewczynki chorej na serce i jej przyjaźń z psem Lampo, która niejednego ucznia wzruszyła do łez.

            Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmu i przeczytania lektury Romana Pisarskiego pt. „O psie, który jeździł koleją”.                                                   

            Fotogaleria

            Marzena Szymanowska-Syczewska, I.Rachwał

            Plakat filmowy.

          • "Fundacja Nasza tradycja - nasza przyszłość" - świetlica szkolna

          • Nawiązując współpracę z „Fundacją Nasza tradycja – nasza przyszłość” uczniowie świetlicy szkolnej 10.10.2023 wzięli udział w „V Festiwalu Panien Wodnych”. Celem tego wydarzenia jest przywracanie pamięci o bydgoskich i polskich legendach, a także aktywny udział w życiu kulturalnym.

            W ramach uczestnictwa dzieci wysłuchały legendy Tadeusza Oszubskiego pt. „Bydgosta i Panny Wodne z Brdy”, wykonały zakładki do książek z herbem Bydgoszczy, pokolorowały ilustrację z motywem nawiązującym  do legendy. Największym zainteresowaniem i fascynacją okazało się wykonanie dwóch Panien Wodnych oraz pochód w strojach wykonanych samodzielnie przez wychowanków świetlicy.

            Dzięki edukacji przez zabawę, dzieci miały możliwość rozwijania swojej wyobraźni, kreatywności oraz zamiłowania do czytelnictwa. Wspólne owocne działanie  przyczyniło się do integracji grupy. Zainteresowanie dzieci było zaskakująco duże, współpracowały z ogromnym zaangażowaniem. Jesteśmy przekonane, że nie była to nasza ostatnia przygoda z „Fundacją Nasza tradycja – nasza przyszłość”.

            Galeria zdjęć

            Patrycja Solis

            Agnieszka Siwka

            Uczniowie na świetlicy

          • Angielski w klasie VI a

          • Nauka języków obcych nie należy do najłatwiejszych: przyswajanie nowych ‘słówek’, rozwiązywanie zadań gramatycznych, czy też stosowanie poznanych struktur językowo-gramatycznych często zniechęcają uczniów do rozwijania swoich umiejętności językowych.

            Jednym z wielu sposobów, które umożliwiają aktywną pracę uczniom, podczas której głęboko przetwarzają i utrwalają zdobytą wiedzę, co powoduje efektywne zapisywanie nowych informacji w ich pamięci jest LAPBOOK

            Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Może być to teczka lub większa kartka z możliwością składania, w której w formie rysunków, otwieranych okienek oraz ruchomych elementów prezentuje się wybrane treści.

            Ma tę przewagę nad typową notatką, że wzbudza ciekawość i motywuje do odkrywania ukrytych ciekawostek, a także do ich gromadzenia. Oczywiście im więcej opcji zawiera tym ciekawiej, im więcej zmysłów angażuje i im więcej opcji obsługi daje, tym bardziej wpływa na zapamiętywanie.

            Przekonali się o tym uczniowie klasy VIa, którzy w atrakcyjnej formie lapbooka przygotowali „Powtórzenie wiadomości z działu I”.

            Efekty ich pracy można podziwiać na gazetce klasowej znajdującej się w sali 11. A oto efekty pracy uczniów:

            FOTOGALERIA

            A.Siwka

            Lapbook

          • Milion dzieci modli się na różańcu - 18.10.2023 r.

          • Międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” już po raz osiemnasty zaprosiło parafie, grupy modlitewne, przedszkola, szkoły, rodziny do włączenia się w coroczną inicjatywę modlitewną „Milion dzieci modli się na Różańcu”. Jej celem jest modlitwa o pokój i jedność na całym świecie.

            Wspólna modlitwa uczniów Zespołu Szkół w Borównie odbyła się 18 października o godz. 8.55 na sali gimnastycznej. 

            W tym roku dokładnie 1.000.767 dzieci modliło się na różańcu.

            Fotorelacja z wydarzenia

            Ł.Bucholc

            Uczniowie ZS w Borównie z różańcami.

          • NIETYPOWA LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO

          • Uczniowie klas VI ZS w Borównie realizując temat: ,,Wypowiedź argumentacyjna” z okazji Dnia KEN poprowadzili lekcje języka polskiego. Tego trudu z klasy VI a podjęli się: Ziemowit Mierzwa, Martyna Dadak oraz Jakub Wełnic. Natomiast w klasie VI b z tym wyzwaniem zmierzyli się: Blanka Chruścicka i Ignacy Gajdziński.

            Podczas zajęć odbyła się OSKAROWA GALA, która okazała się wielką frajdą nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Przy 79 % frekwencji uczniów klasy VI b i 100% w klasie VI a przyznano OSKARY w wielu kategoriach.

            ŻARTOWNISIEM ROKU w obu klasach został pan Romuald Graul. Tytuł ZŁOTEGO WYKŁADOWCY powędrował do pani Agnieszki Siwki i pani Zinaidy Ignaczak. UŚMIECH ROKU to kolejne oskarowe wyróżnienie, które przyznano pani Joannie Adamczyk i pani Agnieszce Siwce.

            W kategorii BRATNIA DUSZA wyróżnienie otrzymały panie: Kinga Lipińska oraz Marta Ostrowska. MODNISIA ROKU to kolejny tytuł OSKAROWEJ GALI, który przypadł w udziale paniom: Marcie Ostrowskiej, Agnieszce Siwce i Zinaidzie Ignaczak.

            Na miano ORGANIZATORA ROKU według szóstoklasistów zasłużyły: pani Agnieszka Siwka i pani Marta Ostrowska. MIŁOŚNIKIEM LITERATURY w opinii uczniów obu klas została pani Zinaida Ignaczak.

            Któż by nie chciał być wyróżniony w kategorii ZŁOTE SERCE. Zdaniem uczniów klas VI na ten tytuł zasłużyły panie wychowawczynie : Marta Ostrowska i Agnieszka Siwka.

            ZŁOTY KAGANEK to zaszczytny tytuł najlepszego z najlepszych, dla którego szkoła jest drugim domem. Wyróżnienie to przyznano wicedyrektor szkoły - pani Katarzynie Fiedler. Mianem ZAPRACOWANEJ PSZCZÓŁKI obdarzono dyrektora szkoły - pana Jerzego Skarbińskiego.

            Nie tylko nauczyciele zgarnęli tytuły oskarowe, ale także zasłużyli na nie inni pracownicy szkoły. ZŁOTĄ RĄCZKĄ został nieoceniony woźny - pan Robert. Zaszczytne wyróżnienie STRAŻNIKA PORZĄDKU przyznano pani Zosi - naszej sprzątaczce. Pani Agnieszka Szala to także nasza ZAPRACOWANA PSZCZÓŁKA.

            WSZYSTKIM LAUREATOM GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY ZA WKŁADANY TRUD W CODZIENNĄ SWOJĄ PRACĘ. Z NIECIERPLIWOŚCIĄ CZEKAMY NA PODOBNE LEKCJE JĘZYKA POLSKIEGO.

            FOTO

            Uczniowie klas VI z polonistką

            nietypowa lekcja

          • XXIII Dzień Papieski - Jan Paweł II "Cywilizacja życia". (17.10.2023 r.)

          • Dnia 17 października 2023 roku odbył się XXIII Dzień Papieski pod hasłem „ Jan Paweł II – „Cywilizacja życia”. Uroczystość przygotowali uczniowie z klasy IV pod opieką katechety - Łukasza Bucholca.

            Uczniowie, interpretując hasło tegorocznego spotkania, ukazali wspólnocie szkolnej najważniejsze podróże papieskie, które odbył Karol Wojtyła jako papież, podróżując po wszystkich kontynentach  naszego świata.

            Odwiedziliśmy: Meksyk, Brazylię, Argentynę, Urugwaj, Chile, Stany Zjednoczone, Afrykę (Senegal, Gambię), Indie, Japonię ( Tokio, Hiroszimę, Nagasaki), Australię, 36 krajów europejskich, a przede wszystkim ukochany przez Jana Pawła II  kraj – Polskę, w której był osiem razy.

            Uczniowie wskazali również na to, że Ojciec Święty  przede wszystkim uczył nas szacunku dla godności człowieka, opowiadał się za cywilizacją życia, a przeciwstawiał się cywilizacji śmierci.

            Jana Pawła II przypomina nam o tym, że: „życie ludzkie jest święte i ma niezbywalną godność, na wszystkich etapach”.

            Nauczał nas również o tym że: „życie człowieka nie kończy się nigdy, ponieważ Chrystus przeprowadza nas do życia wiecznego”. To jest Jego najistotniejsza myśl. Jan Paweł II, który uczył, że; „wszystkim trzeba pozwolić urodzić się i żyć oraz uczynić świat gościnnym dla każdego człowieka”, wierzył, że przyjmiemy tę naukę do naszych serc.

            Cała inscenizacja była przeplatana papieskimi pieśniami, wierszami naszego świętego poety oraz zdjęciami ukazującymi ową postać.

            Na zakończenie wszyscy wspólnie pomodliliśmy  się i odśpiewaliśmy ulubioną pieśń Papieża - Polaka pt. „Barka”.

            Galeria

            Ł.Bucholc

            Uczniowie z klasy IV - Dzień Papieski

          • Wycieczka do Torunia klas 1 i 3 - 17.10.2023 r.

          • 17 października uczniowie klas I i III wybrali się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym miejscem, które odwiedzili było Planetarium.

            Obejrzeli tam seans pt.: „ Cudowna Podróż”. Celem wycieczki było poznanie ciekawostek o Układzie Słonecznym. Podczas seansu dzieci poznały podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. W czasie "podróży" rakietą po Układzie Słonecznym mogły zobaczyć jak wygląda z bliska powierzchnia Księżyca i Marsa, jak wyglądają pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu.

            Potem dzieci udały się do Muzeum Partaczy, gdzie podczas warsztatów dowiedziały się w jaki sposób prowadzili swoje życie średniowieczni rzemieślnicy i na czym polegała ich praca.

            Wysłuchały opowieści o pierniku, jego ciekawej historii, o tajnikach pracy toruńskich piernikarzy oraz o szerokiej gamie właściwości orientalnych przypraw korzennych i najróżniejszych ich zastosowaniach.

            Na podsumowanie zdobytej wiedzy, każde dziecko wykonało swój własny piernik. 

            Wycieczka wszystkim bardzo się podobała i miło będziemy wspominać wizytę w Toruniu.

            Fotorelacja z wycieczki

            B.Biernat, Z.Rywolt

            Uczniowie w Muzeum Partaczy. 

          • Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej - 16.10.2023 r.

          • "Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych." (Konfuncjusz)

            Ta złota myśl Konfucjusza oddaje pracę każdego nauczyciela naszej szkoły. Dzisiaj wszyscy uczniowie chcieli podziękować wszystkim nauczycielom i innym pracownikom oświaty za ich trud włożony w nauczanie i wychowanie kolejnych pokoleń Polaków.

            Wyrazem wdzięczności były nie tylko życzenia i towarzyszące im bukiety kwiatów, ale również uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy 5 a.

            Młodzież złożyła wszystkim pracownikom oświaty życzenia a potem, w humorystyczny sposób, przedstawiła codzienne życie szkoły widziane oczami ucznia i nauczyciela.

            Apel upłynął w miłej i wesołej atmosferze.

            Jeszcze raz WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO !

            Fotorelacja

            Apel uczniów z klasy 5a - DEN