W dniach 7-8 kwiecień w Zespole Szkół w Borównie odbyły się cykl zajęć edukacyjnych pod wspólnym tytułem „Solidarni z autyzmem”. Uczniowie klas 0, 2a, 2b i 3 wysłuchali fragmentu opowiadania „Czarodziejka” Joanny Chmielewskiej z serii „Bajki bez barier – autyzm”. Następnie wzięli udział w eksperymentach, które pomogły im zrozumieć, jak autyzm wpływa na zmysł słuchu i dotyku. Na koniec dzieci tworzyły plakaty promującenasze wsparcie dla osób z autyzmem.
Aktualności
Solidarni z autyzmem
UWAGA 5 kwietnia
Dnia 5 kwietnia (wtorek) odbędzie się sprawdzian VI klasy.
Tego dnia w szkole nie ma lekcji
i nie jest prowadzona opieka świetlicowa
„Dzień Autyzmu” w grupie II
W piątek dzieci z grupy starszej w przedszkolu ubrane przyszły na niebiesko, gdyż obchodziły dzień autyzmu. Tegoż dnia obejrzały krótki filmik, pt. „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”. Film pokazuje spektrum zachowań osób z zaburzeniami autystycznymi. Pozwoli on zrozumieć i uwrażliwić się na autyzm, a chorym ułatwi życie wśród nas. Następnie wycięły serca, które ozdobiły niebieską krepą. Przedszkolacy wykonywały serca z dużym zaangażowaniem i radością bo wiedziały, że dzięki temu łączą się z osobami chorymi na autyzm.
Barbara Kadow
Wycieczka do Poledna
W poświąteczną środę, 30 marca 2016 r., klasy 3 i 4 wyjechały do Poledna. Tam miały okazję obejrzeć wystawę ponad 150 gatunków zwierząt z całego świata. W zaaranżowanych wnętrzach podziwiały naturalnej wielkości ssaki, ptaki i gady zamieszkujące poszczególne kontynenty. Efekty multimedialne (światło, dźwięk, drżenie podłoża) uatrakcyjniły zwiedzanie. Całości dopełniły ciekawe zajęcia plastyczne, podczas których powstały wspaniałe kolorowe maski zwierząt.
Zdjęcia z wycieczki w galerii.
Zabawa kulinarna w klasie III
O tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie, wiedzą nie tylko dorośli.
Uczniowie klasy III w poniedziałek, 4 kwietna, poznali wartości odżywcze ryb.
Samodzielnie przygotowali też pyszną pastę rybną.
Więcej zdjęć w galerii klasowej.
Iwona Rachwał
Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu
Dnia 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Głównym celem corocznych obchodów jest podniesienie świadomości i wrażliwości społecznej na temat tego zaburzenia, które uznane zostało przez ONZ za jeden z poważniejszych problemów zdrowotnych świata. Autyzm jest to całościowe zaburzenie rozwoju, powoduje trudności w kontaktach społecznych, uczeniu się, komunikowaniu oraz w postrzeganiu świata. W tym dniu ubierając się na niebiesko, możemy wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem, oraz z ich rodzinami.
W naszej szkole „zaświecimy na niebiesko” w piątek 8 kwietnia 2016r. Wszystkich zapraszamy do aktywnego włączenia się w tak szczytny cel, jakim jest integracja z osobami z autyzmem.
Polecane linki:
http://synapsis.org.pl/autyzm/autyzm-polska/placowki-dla-osob-z-autyzmem/kujawsko-pomorskie
W tym niezwykłym czasie pragniemy życzyć wszystkim Uczniom, Rodzicom i Pracownikom, aby Święta Wielkanocne obudziły w Państwu uśpione marzenia, a czas spędzony w gronie najbliższych obfitował w wiarę, miłość i nadzieję.
życzy Dyrekcja ZS w Borównie
WIOSNA PRZYSZŁA W POEZJI……
22 marca został przeprowadzony szkolny konkurs recytatorski przeznaczony dla uczniów klas IV - VI Szkoły Podstawowej pod hasłem "Wiosna w poezji".
Jury w składzie: p. Anetta Flanc, p. Monika Nastały oraz p. Sylwia Grochowska wyłoniło najlepszych recytatorów.
Zwycięzcami zostali:
I miejsce-Bartosz Kiliński kl. V b
II miejsce- Zuzanna Bona kl. IV
III miejsce-Szymon Żuchowski kl.VI
Wyróżnienia otrzymały:
Klaudia Kaczorowska kl. IV
Weronika Spionkowska kl. V a
Najlepsi recytatorzy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez p. Marka Tarczyńskiego – właściciela „Księgarni 63” w Osielsku.
Serdecznie gratulujemy!
Podziękowanie za ufundowanie nagród na konkurs recytatorski „Wiosna w poezji”
W imieniu uczestników i organizatorów konkursu recytatorskiego „Wiosna w poezji” dla klas IV-VI pragniemy serdecznie podziękować Panu Markowi Tarczyńskiemu, właścicielowi „Księgarni 63” w Osielsku, za ufundowanie nagród książkowych.
Zespół Szkół w Borównie
Wiosenne warsztaty decoupage
Uczniowie klasy Vb wzięli udział w warsztatach decoupage, które przygotowała pani Sylwia Grochowska. Samodzielnie ozdobili świeczkę oraz styropianowe jajko. Własnoręcznie wykonane prace będą zapewne ozdobą wielkanocnego stołu.
Konkurs „Wiosna w poezji”
21 marca uczniowie klas I - III przywitali wiosnę recytując utwory o tematyce wiosennej. Konkurs nosił tytuł „Wiosna w poezji”. Celem konkursu była popularyzacja polskiej poezji wśród dzieci oraz uwrażliwianie na piękno słowa poetyckiego. Wystrój sali, piękne stroje i rekwizyty wykorzystane podczas występów sprawiły, że wszyscy poddali się wiosennemu nastojowi.
Młodzi uczniowie z radością i wielkim przejęciem prezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Ich występy oceniała komisja w składzie: pani Dyrektor Katarzyna Fiedler, p. Ewa Kram i p. Łukasz Bucholc. Jury oceniało między innymi opanowanie pamięciowe tekstu, właściwą artykulację i wyrazistość mowy oraz wyraz artystyczny i postawę recytatora.
Po obradach wyłonieni zostali zwycięzcy:
I miejsce zdobyła Aleksandra Brzozowska
II miejsce Karolina Sznajdrowska
III miejsce Zuzanna Pastuszak
Wyróżnienie otrzymali : Bożydar Mierzwa, Natalia Zielińska, Karolina Kaczorowska i Gabriela Kołakowska. Serdecznie gratulujemy zwycięzcą i wszystkim uczestnikom konkursu.
Zuzanna Rywolt
„Przygotowania świąteczne”
Świąteczne przygotowania czas zacząć. Przedszkolacy z grupy starszej zdecydowały się wykonać wielkanocną ozdobę. A był to zajączek symbol zbliżających się Świąt Wielkanocnych, którego wykonały z wydmuszki i innych gotowych ozdób. Gotowy zajączek zasiadł w zbożu, które wcześniej zasialiśmy i pięknie nam wyrosło.
Barbara Kadow
Witamy wiosnę i pozdrawiamy Słońce
„Już ozimina szumieć zaczyna, że nie powróci mróz i po tym można od razu poznać, że wiosna jest tuż, tuż…”takimi słowami dzieci z grupy II powitały wiosnę. Dzień 21 marca 2016r. był dla przedszkolaków dniem pełnym wrażeń, dlatego że zagościła u nas wiosna, która w koszyku pełnym kwiatów zostawiła dla dzieci zagadki.
Dzieci wykonały wspólny taniec do piosenki „Przyszła wiosna” M.Kluzy z użyciem chustek w wiosennych barwach, a po zabawie muzycznej ułożyły z nich wielobarwny bukiet. Następnie każdy przedszkolak z radością i zainteresowaniem przygotował kwiatka
z wykorzystaniem folii kwiaciarskiej oraz krepy. Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci wesołym korowodem wyruszyły na spacer po okolicy przedszkola aby przywitać wiosnę oraz pozdrowić Słońce, które dziś obchodziło również swoje święto.Podczas spaceru towarzyszył nam śpiew, kolorowe wstążki i instrumenty. Dzieci spędziły czas w sympatycznej atmosferze, wzbogaciły swoją wiedzę na temat nieba i zwiastunów wiosny, ale co najważniejsze świetnie i twórczo się bawiły.
Laura Tomicz
"Cudze chwalicie swego nie znacie", czyli znam twórczość bydgoskich poetów
18 marca odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego „Cudze chwalicie swego nie znacie, czyli znam twórczość bydgoskich poetów”. W kolejnym etapie naszą szkołę będą reprezentować uczniowie klasy 6: Marcin Pastuszak oraz Szymon Żuchowski.
Baśń „Brzydkie kaczątko”
18 marca odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Książki naszych marzeń”. Uczniowie klasy 2b zmierzyli się z łamigłówkami dotyczącymi baśni Andersena „Brzydkie kaczątko”. Dzieci rozwiązywały szyfry, wskazywały różnice w ilustracjach, rozpoznawały bohaterów po ich wypowiedziach oraz kolorowały obrazki ze scenami z baśni.
Bajeczka wielkanocna
18 marca bibliotekarka odwiedziła dzieci w przedszkolu. Starszaki wysłuchały opowiadania „Bajeczka wielkanocna”, rozwiązywały łamigłówki obrazkowe oraz uczestniczyły w zabawie ruchowej – zwierzątka wielkanocne. Na koniec przedszkolaki kolorowały obrazki przedstawiające świątecznego kurczaczka z pisanką.
Kangur matematyczny
Dnia 17 marca 2016 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR 2016. Konkurs jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas II – VI, wzięła w nim udział 30 uczniów. Uczniowie przez 75 minut rozwiązywali zadania w III kategoriach: Żaczek (5 uczniów), Maluch (9 uczniów) i Beniamin (16 uczniów). Ponadto każdy uczestnik Konkursu otrzymał układankę Pentomino. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i życzymy wszystkim młodym matematykom samych sukcesów.
Dzień Świętego Patryka
Chcąc przybliżyć uczniom kulturę krajów anglojęzycznych 17 marca zorganizowano w naszej szkole Dzień Świętego Patryka. Wszyscy mieli okazję choć przez chwilę wybrać się w podróż do Irlandii.
Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na zielono lub mieli przypięte koniczynki. Wszyscy wykazali się wielkim zaangażowaniem w przygotowanie tego dnia. Każda klasa otrzymała inne zadanie. Klasy II przygotowały tęczę z odcisków dłoni, klasa III trójlistne koniczynki, klasa IV flagę Irlandii, klasa Va postać świętego Patryka, uczniowie klasy Vb przebrali się za skrzaty (nie zabrakło też garnuszka ze złotem), klasa VI wykonała plakaty. Reprezentanci klas przedstawili również krótkie informacje po angielsku i po polsku na temat każdego symbolu. W tym dniu uczniowie słuchali piosenek, obejrzeli prezentację multimedialną. Na koniec krótki quiz sprawdził wiedzę uczniów dotyczącą Dnia Świętego Patryka.
Ewa Wieczorek
Bajka „Czerwony Kapturek”
W dniu dzisiejszym, tj. 15 marca w sali dzieci grupy starszej pojawiła się pani Alina – babcia naszego kolegi Adasia. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytała przedszkolakom bajkę, pt. „Czerwony Kapturek”. Po wysłuchaniu bajki dzieci otrzymały obrazek do pokolorowania. Na zakończenie p. Alina miło zaskoczyła dzieci wręczając im upominek. Dziękujemy pani Alinie za przybycie i czekamy na kolejne osoby, które będą rozwijały w nas zainteresowania czytelnicze.
Barbara Kadow
Zajęcia w Centrum Ogrodniczym Rol-Pest
Dnia 26 lutego uczestniczyliśmy w ogrodniczych warsztatach „Mój ogród w donicy”. Poznaliśmy różne gatunki roślin ogrodowych i domowych, podstawowe zasady ich pielęgnacji oraz narzędzia wykorzystywane w ogrodzie. Mogliśmy zobaczyć również rośliny egzotyczne np. bananowca, drzewka cytrynowe, pomarańczowe i ananasy. Widzieliśmy również mnóstwo różnych nasion warzyw, ziół i kwiatów uprawianych w ogrodzie ale również takich, które można hodować w domowej doniczce.
Później przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Samodzielnie sadziliśmy w doniczkach cebulkę dymkę i wysiewaliśmy rzeżuchę. Zapoznaliśmy się z zasadami przesadzania roślin doniczkowych i wspólnie rozsadziliśmy dużą kępę skrzydłokwiatu do kilku doniczek.
Posadzone przez nas cebulki i rzeżuchę zabraliśmy do domów, aby tam dalej je pielęgnować. Mamy nadzieję, że ładnie nam wyrosną.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w Albumie fotograficznym.
uczniowie klasy IVa
Archiwum Aktualności