JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM EGZAMINACYJNYM? ZALECENIA DLA ÓSMOKLASISTÓW
OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN UMIEJĘTNOŚCI TRZECIOKLASISTÓW
Maj to miesiąc, w którym odbywają się ważne egzaminy sprawdzające wiedzę uczniów. Dla uczniów klas trzecich takim egzaminem był Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów.
12 maja dzieci zmagały się z zadaniami z języka polskiego, a w kolejnych dniach z matematyki i przyrody. Sprawdzian badał wiedzę i umiejętności uczniów z zakresów m. in.: słuchania i czytania ze zrozumieniem, wykonywania podstawowych działań matematycznych, rozwiązywania zadań testowych, odczytywania i zapisywania dat, zamiany jednostek wagi, wskazywania kierunków świata, rozpoznawania popularnych zwierząt i roślin.
Uczniowie przystąpili do testów z wielkim przejęciem. To przecież ich pierwszy tak poważny sprawdzian.
Zdjęcia z przebiegu sprawdzianu w galerii.
Iwona Rachwał
Uczennice podczas sprawdzianu 3 klasisty.
Certyfikat dla ZS w Borównie
certyfikat
I Komunia Święta
Życzenia z okazji I Komunii Świętej.
REGULAMIN PIKNIKU RODZINNEGO
Regulamin Pikniku Rodzinnego organizowanego przez Zespół Szkół w Borównie
§ 1
-
Niniejszy Regulamin obowiązuje w trakcie trwania Pikniku Rodzinnego w dniu 31.05.2022 r. w godzinach od 15.00 do 18.00
-
Regulamin dotyczy wszystkich osób, które w czasie trwania imprezy będą przebywać na terenie, na którym odbywa się piknik rodzinny.
-
Każdy uczestnik Pikniku Rodzinnego ma obowiązek stosować się do postanowień niniejszego regulaminu.
-
Celem regulaminu jest zapewnienie bezpieczeństwa przez określenie zasad zachowania się osób obecnych na Pikniku Rodzinnym i korzystania przez nie z terenu, na którym odbywa się impreza, a także znajdujących się na nim urządzeń.
-
Osobą odpowiedzialną za Piknik Rodzinny jest Pani Joanna Adamczyk – pedagog w Zespole Szkół w Borównie.
-
Organizatorem Pikniku Rodzinnego są Zespół Szkół w Borównie oraz Rada Rodziców Zespołu Szkół w Borównie.
-
Miejscem organizacji Pikniku Rodzinnego jest teren plaży strzeżonej w Borównie.
§ 2
Zasady porządkowe obowiązujące podczas festynu
-
Piknik Rodzinny ma charakter otwarty. Prawo wstępu mają: dzieci uczęszczające do Zespołu Szkół w Borównie wraz z rodzicami lub dorosłymi opiekunami oraz rodzeństwem.
-
Wstęp na Piknik Rodzinny jest bezpłatny.
-
Dzieci przedszkolne i uczniowie szkoły uczestniczą w Pikniku Rodzinnym na wyłączną odpowiedzialność osób, które sprawują nad nimi pieczę (rodziców/opiekunów prawnych).
-
Za przebieg prezentacji, konkurencji poszczególnych grup, odpowiadają nauczyciele prowadzący .
-
Uczestnicy Pikniku Rodzinnego oraz wszystkie osoby, które znajdują się na terenie imprezy, obowiązani są zachowywać się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych osób obecnych na tej imprezie.
-
Uczestnicy Pikniku Rodzinnego oraz wszystkie osoby, które znajdują się na terenie imprezy, muszą stosować się do zaleceń przedstawicieli organizatora, mających na celu zapewnienie im bezpieczeństwa i porządku.
-
Opiekun Prawny, Rodzic ponosi odpowiedzialność w przypadku gdy uczestnik Pikniku Rodzinnego wyrządzi szkodę osobom trzecim. Organizator nie przejmuje odpowiedzialności względem osób trzecich, w czasie przebywania na terenie wyznaczonym dla wydarzenia zwanego Piknikiem Rodzinnym.
-
Organizator nie sprawuje pieczy, opieki nad uczestnikami Pikniku Rodzinnego i nie odpowiada za mienie Uczestników pozostawione na terenie na którym odbywa się wydarzenie.
-
Przedstawiciele organizatora (pracownicy Zespołu Szkół w Borównie) są uprawnieni do wydawania poleceń porządkowych osobom zakłócającym porządek publiczny lub zachowującym się niezgodnie z regulaminem, a w przypadku niewykonania tych poleceń – wezwania ich do opuszczenia imprezy.
-
Zakazuje się:
-
niszczenia oznaczeń i tablic informacyjnych, nośników reklamowych, urządzeń i sprzętu znajdującego się na terenie imprezy,
-
jakiegokolwiek działania mogącego stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób przebywających na terenie imprezy, a w szczególności rzucania jakichkolwiek przedmiotów,
-
niszczenia trawników, krzewów i drzew znajdujących się na terenie imprezy,
-
wnoszenia i posiadania w trakcie Pikniku Rodzinnego: niebezpiecznych przedmiotów, napojów alkoholowych, materiałów pożarowo niebezpiecznych, środków odurzających lub substancji psychotropowych,
-
wprowadzania psów,
-
wchodzenia do wody.
-
Uczestnicy Pikniku Rodzinnego mają prawo korzystać z wyznaczonych pomieszczeń sanitarnych i są zobowiązani korzystać z nich wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem. Toaleta płatna 1 zł. Obowiązuje w nich zakaz palenia.
-
Uczestnicy imprezy lub inne osoby przebywające na terenie odbywającego się Pikniku Rodzinnego mogą być narażone na ciągłe przebywanie w strefie dźwięków, mogących spowodować uszkodzenie słuchu. Uczestnicy imprezy biorą w nim udział na własne ryzyko.
-
Punkt pomocy medycznej na wypadek konieczności udzielenia nagłej pomocy znajduje się na terenie plaży i jest wyraźnie oznakowany.
-
W przypadku zauważenia pożaru lub innego miejscowego zagrożenia należy powiadomić organizatora oraz osoby bezpośrednio zagrożone i jak najszybciej opuścić miejsce zagrożenia. Organizator Pikniku Rodzinnego zobowiązany jest do bezzwłocznego powiadomienia odpowiednich służb ratowniczych i równoczesnego rozpoczęcia ewakuacji. Do czasu przybycia służb ratowniczych kierownictwo nad akcją obejmuje osoba odpowiedzialna za Piknik Rodzinny.
-
Organizator utrwala przebieg Pikniku Rodzinnego dla celów dokumentacji oraz promocji imprezy. Wizerunek osób przebywających na terenie imprezy może zostać utrwalony, a następnie rozpowszechniany dla celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych, reklamowych oraz promocyjnych.
-
Status sponsora pikniku rodzinnego przyznaje wyłącznie organizator.
-
Organizator nie ponosi odpowiedzialności za skutki działania siły wyższej. Za siłę wyższą uznaje się zdarzenie będące poza kontrolą organizatora, które powoduje, że wykonanie zobowiązań jest niemożliwe lub może być uznane za niemożliwe ze względu na występujące okoliczności. Siłę wyższą stanowią w szczególności: warunki atmosferyczne, awarie lub zakłócenia pracy urządzeń dostarczających energię elektryczną itp.
-
Niniejszy Regulamin jest dostępny na stronie internetowej Zespołu Szkół w Borównie, w dzienniku elektronicznym Librus oraz w punkcie informacyjnym na terenie imprezy.
-
W sprawach nieuregulowanych w regulaminie stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
-
Regulamin wchodzi w życie 31 maja 2022 r. – w dniu, w którym odbywa się piknik rodzinny.
Plakat Pikniku Rodzinnego
-
ZBIÓRKA DARÓW DLA SCHRONISKA ;)
SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU W BORÓWNIE SERDECZNIE ZAPRASZA DO WŁĄCZENIA SIĘ W ZBIÓRKĘ DARÓW.
Plakat
Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy – Wydział Promocji, Kultury i Sportu, zaprasza do wzięcia udziału w nowej odsłonie I edycji konkursu pn. „Zabytki Powiatu Bydgoskiego filmie i w fotografii”.
Celem konkursu jest m.in. zwrócenie uwagi na piękno, wartość historyczną, unikatowość oraz promocję zabytków znajdujących się na terenie Powiatu Bydgoskiego.
Konkurs ma charakter otwarty i adresowany jest do wszystkich amatorów sztuki filmowej i fotografii.
Prace konkursowe należy nadsyłać w zamkniętej kopercie do dnia 1 sierpnia 2022 r. na adres: Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy, ul. Zygmunta Augusta 16, 85-066 Bydgoszcz, z dopiskiem - I edycja konkursu pn. „Zabytki Powiatu Bydgoskiego w filmie i fotografii”.
Szczegółowe informacje w załączeniu – plakat, zarządzenie z regulaminem oraz formularz zgłoszeniowy wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.
zal._do_regulaminu_-_formularz.pdf
Plakat konkursowy
Do HYMNU
“Gdybym nie był fizykiem, prawdopodobnie byłbym muzykiem. Często myślę w muzyce. Przeżywam swoje sny dzienne w muzyce. Postrzegam swoje życie w kategoriach muzyki”
To słowa Alberta Einsteina wspaniałego matematyka, który zapewne gdyby był w naszej szkole w czwartek 5 maja, zostałby przy muzyce. W ramach ogólnopolskiej akcji „ Do Hymnu” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury nasza szkoła wcześniej zakwalifikowana spośród kilku tysięcy miała możliwość zaprezentowania trzech pieśni hymnicznych: Boże coś Polskę, Gaude Mater Polonia oraz Hymnu Polski. Występowi przysłuchiwali się i oceniali znamienici goście i jednocześnie konkursowe jury prof. Aleksandra Grucza-Rogalska i prof. Roman Grucza. Uczniów przygotowywał już od początku roku szkolnego nasz wspaniały nauczyciel i muzyk Pan Romuald Graul. W trakcie przygotowań mieliśmy przerwę spowodowana pandemią, ale po powrocie do szkoły na nowo wróciliśmy do prób i mimo obaw występ okazał się wielkim sukcesem. Jury było zachwycone a słowa pochwały, które padły z ich ust mogą dać nam nadzieję na dostanie się do ścisłego finału.
Kochani jesteście wspaniali!!!
Uczniowie odśpiewujący utwory konkursowe "Do Hymnu"
Dyplom
Młodzież Zapobiega Pożarom
"10 maja 2022 roku odbył się w OSP Dąbrowa Chełmińska Powiatowy Konkurs - Młodzież zapobiega pożarom".
Z naszej szkoły startował w kategorii klas I - IV zwycięzca gminnego konkursu Franciszek Skarbiński z klasy III a, który zajął wysokie IV miejsce.
Serdecznie gratulujemy! Romuald Graul
Uczestnicy konkursu przy wozie strażackim.
Warsztaty wspierające kompetencje wychowawcze
„Plakat dla Ziemi” – wyniki konkursu
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej szkole odbyła się 2 edycja szkolnego konkursu ekologicznego „Plakat dla Ziemi” dla klas: IV- VIII szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej – plakatu, z hasłem propagującym ekologię i ochronę środowiska.
Poniżej wyniki konkursu:
I miejsce – Bartosz Słoniewski , klasa 5
II miejsce - Daria Pacholska, klasa 4 b
III miejsce – Mateusz Szczęsny, klasa 8b
Wyróżnienia :
Miłosz Kunca , klasa 5
Ksawery Rywolt, klasa 5
Oliwia Rumel, klasa 7b
Maria Zielińska, klasa 8b
Zwycięzcy i wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody oraz dyplomy.
M.Bellwon
Wręczenie nagród uczniom za konkurs.
WOLONTARIAT – UDZIAŁ W PROJEKCIE "CREO"
W ramach działalności szkolnego wolontariatu w naszej szkole zostały przeprowadzone trzy warsztaty dla uczniów klasy 8 a i 8b. Prowadzącym je w ramach tego projektu był pan Łukasz Bucholc – katecheta i opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu w Zespole Szkół w Borownie, który zgłosił naszą placówkę do programu pt. "I Ty możesz zostać Wielkoduchem". Miesiąc kwiecień był czasem, w którym uczniom zostały przedstawione 3 prezentacje, które dotyczyły między innymi takich tematów jak:
-
Wolontariat wiedza nietajemna.
-
Porozmawiajmy o niepełnosprawności.
-
Warsztaty dla młodzieży o starości.
Po warsztatach wolontariusze naszej placówki zgromadzili spostrzeżenia, wiedzę dotyczącą bezinteresownej pomocy na rzecz innych. W ich umysłach zrodziło się wiele pytań, które skutkowały nowymi pomysłami na temat przyszłych zadań, które mogą być realizowane w ramach naszego wolontariatu w szkole.
Warsztaty były bardzo ciekawe i dostarczyły uczniom wielu odpowiedzi na temat istoty wolontariatu, problemów związanych ze starością, a przede wszystkim jak wspomagać osoby z niepełnosprawnościami.
Uczniowie klasy 8a i 8b
Wolontariusze ZS w Borównie.
Logo projektu - Wielkoduchy
Gry z projektu - CREO
-
Uwaga KONKURS PLASTYCZNY
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja to wyjątkowy dzień dla Polek i Polaków. Każdego roku świętujemy wówczas Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia eksponujemy Biało-Czerwoną w oknach czy na balkonach mieszkań i domów. Ten gest to wyraz naszego patriotyzmu i dumy z tego, że jesteśmy Polakami.
Miniprzewodnik_bialo_czerwona
Biało-Czerwona jest symbolem, który jednoczy rodaków, dając świadectwo naszej przynależności narodowej. Jest symbolem polskiej państwowości.
Flaga towarzyszy nam zarówno w wydarzeniach wyjątkowo podniosłych, jak i dramatycznych, ale także wszędzie tam, gdzie Polacy pragną wyrazić łączność z polską wspólnotą.
2 maja jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą.
Majowe święta – dni, o których należy pamiętać.
Przed nami czas trzech świąt majowych: 1 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski.
1 MAJA – Święto Pracy to międzynarodowe święto ludzi pracujących, obchodzone niegdyś corocznie w masowych pochodach i wiecach (począwszy od roku 1890).Datę pierwszego maja wybrano dla uczczenia rocznicy wybuchu strajku robotników amerykańskich w Chicago w 1889 r. W Polsce Święto Pracy jest obchodzone od 1950 roku. Jest to święto państwowe.
3 MAJA – Święto Konstytucji 3 Maja, pierwszej uchwalonej w Europie konstytucji, drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych, opracowanej przez Sejm Czteroletni w 1791 roku. Twórcami konstytucji byli m.in. król Stanisław August Poniatowski i Ignacy Potocki, a także Hugo Kołłątaj i Stanisław Małachowski. W tym roku obchodzimy 231 rocznicę Jej uchwalenia.
Konstytucja znosiła „liberum veto”, przywracała dziedziczenie tronu, przyznawała prawa mieszczaństwu, brała w obronę chłopów, zwiększała liczebność wojska.Majowa konstytucja miała na celu naprawę Rzeczypospolitej, która znajdowała się wówczas w trudnej sytuacji społecznej i politycznej (rozbiory).
Niestety z powodu niewoli kraju święto zostało na długo zawieszone. Przywrócono je w 1919 r. – po odzyskaniu niepodległości przez Polskę ( 11 XI 1918 r. ). Od 1946 r. władze komunistyczne zabraniały jednak publicznego świętowania, a w 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku 3 Maja znów jest świętem państwowym i możemy jawnie obchodzić tę rocznicę.
Główne obchody odbywały się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie.Święto 3 maja jest świętem radosnym. W całej Polsce odbywały się wiosenne imprezy, koncerty, rodzinne majówki.
Święta Majowe
Komunikat!
Dnia 2 maja (poniedziałek) Przedszkole Samorządowe w Borównie i Szkoła Podstawowa w Borównie są zamknięte.
Serdecznie zapraszamy w środę dnia 4 maja 2022 roku.
Spotkanie z Sędzią Anną Marią Wesołowską
27 i 28 kwietnia 2022 roku w naszej szkole gościła Sędzia Anna Maria Wesołowska, indywidualność telewizyjna oraz sędzia w stanie spoczynku.
Głównym celem spotkań sędzi z uczniami naszej szkoły była edukacja prawnicza, skupiona na profilkaktyce przestępczości nieletnich. Sędzia Wesołowska przytoczyla wiele ciekawych przykładów spraw, którym przewodniczyła podczas prawdziwych procesów sądowych. Mówiła również o konsekwencjach z jakimi uczniowie muszą się liczyć, gdy wchodzą w konflikt z prawem. Uczniowie mieli okazję do zadawania pytań oraz wysłuchali informacji na temat zawodowej kariery naszego gościa. Dodatkową atrakcją dla uczniów były zdjęcia klasowe zrobione z Panią Sędzią, na których znalazły się jej autografy.
Z. Rywolt
Pani Anna z uczennica klasy 4 w stroju sędziego.
Wycieczka klasy 7b
Dnia 25 kwietnia wybraliśmy się do Bydgoszczy. Pierwszym punktem harmonogramu wycieczki była ścieżka dydaktyczna „Pomniki przyrody centrum Bydgoszczy”. Uczniowie mieli okazję poznać wybrane pomniki przyrody. Na trasie o długości ok. 3 km, wyznaczonej w centralnej części miasta, znalazło się 18 przystanków usytuowanych w sąsiedztwie pomników przyrody. Spacerujący ścieżką uczniowie poznali różne gatunki drzew. Dowiedzieli się, że pomniki przyrody to nie tylko okazałe dęby, ale także okazy innych gatunków o zmiennych wymiarach i pokroju. Następnie udaliśmy się do Instytutu Pamięci Narodowej.
Bardzo interesujący i ciekawy wykład dotyczący czterech filarów Polskiego Państwa Podziemnego wygłosił p. Mirosław Sprenger. Po zajęciach teoretycznych udaliśmy się do archiwum Instytutu, mogliśmy tam obejrzeć i dotknąć różne materiały historyczne np. tablice rejestracyjne, kartki na artykuły spożywcze, pieczątki. Zostaliśmy zaznajomieni z technikami operacyjnymi lat 80. xx wieku. W wydziale archiwalnym poznaliśmy rodzaje kartotek. Największe emocje wzbudził roto mat – automatyczny sprzęt do przechowywania kartotek.
Pełni wrażeń i nieco głodni poszliśmy do Manufaktury Słodyczy „Karmelowa Kraina”. To był ostatni punkt naszej wycieczki. Dowiedzieliśmy się, jakie mamy rodzaje czekolad i czym one się różnią. Poznaliśmy proces powstawania kakao z ziarna kakaowca. Na uwagę zasługuje fakt, iż w czasie obróbki, nasiona kakaowca są poddawane procesowi fermentacji (kiszenie). Każdy uczeń mógł własnoręcznie udekorować swoją deserową czekoladę.
Siódmoklasiści byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, podczas którego w inny, ciekawy sposób utrwalili informacje związane z przyrodą i historią.
A.Kawula
M. Bellwon
Uczniowie z klasy 7b przy Pomniku Przyrody w Bydgoszczy.
PASOWANIE NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ UCZNIÓW KLASY I
22.04.2022r. Uczniowie klasy pierwszej wreszcie się doczekali... mogą samodzielnie wypożyczać książki, zabierać je do domu i czytać. Tego dnia odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Podczas spotkania dzieci wysłuchały przygotowaną dla nich specjalnie na tę okazję, inscenizację – recytację wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima w wykonaniu uczniów klasy IIIA i IIIB. Dzieci zapoznały się również z zasadami obowiązującymi w bibliotece, dowiedziały się, jak należy dbać o książki i jak z nich korzystać. Odgadywały także bohaterów i tytuły baśni tylko na podstawie stroju, gestów i ewentualnych rekwizytów.
Po takim wprowadzeniu Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą czytać i szanować książki, po którym zostali pasowani na czytelnika.
W tak wyjątkowym dniu, na naszych najmłodszych uczniów czekały również małe niespodzianki: dyplom pasowania, zakładki do książek oraz książeczki: „Pierwsze abecadło”wraz z załączonymi do nich wycinankami.
Nowi czytelnicy zadowoleni i pełni wrażeń obiecali często „gościć” w naszej bibliotece.
Przygotowała i opracowała
Joanna Ryńska
Uczniowie klasy I.
Wiosna w moim otoczeniu!
W Zespole Szkół w Borównie został ogłoszony konkurs fotograficzny, którego uczestnikami mogli być wszyscy uczniowie naszej placówki. Jego tematyka była związana z wiosną.
Celem konkursu było:
1. Promowanie walorów przyrodniczych naszego najbliższego otoczenia.
2. Utrwalenie wiedzy o florze i faunie występującej w najbliższej okolicy .
3. Ukazanie piękna wiosny.
4. Rozbudzenie wśród dzieci, młodzieży, zainteresowanie przyrodą
i fotografią.
Nadesłane zdjęcia oceniło jury w składzie: pani Katarzyna Fiedler, pani Anetta Flanc i pani Monika Nastały. Jurorzy skupili się na ocenie: zgodności pracy
z tematem, oryginalnym ujęciu fotograficznym, estetyce i jakości fotografii, ogólnym wyrazie artystycznym. Jury, po ocenie prac i podliczeniu punktacji, wyłoniło następujących zwycięzców:
W kategorii klas I-III:
I miejsce – Szymon Garsztka z klasy III b;
II miejsce – Kacper Bugajski z klasy III b;
III miejsce – Antoni Bona z klasy III b.
W kategorii klas IV-VIII:
I miejsce – Filip Garsztka z klasy V;
II miejsce – Piotr Szczuka z klasy VIII b;
III miejsce- Franciszek Kempiński z klasy VIII a.
Laureaci uhonorowani zostali dyplomami i nagrodami. Organizatorki dziękują wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, jurorom za ich pracę, rodzicom za pomoc w przygotowaniu i przesłaniu zdjęć konkursowych.Marzena Szymanowska-Syczewska
Iwona Rachwał
Laureaci konkursu fotograficznego.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie