Najlepsi_uczniowie_klas IV-VII
Najlepsi uczniowie pod względem nauki i zachowania w roku szkolnym 2017/2018 w klasach IV–VII
Najlepsi uczniowie pod względem nauki i zachowania w roku szkolnym 2017/2018 w klasach I–III
"Bezpieczne wakacje" na plaży w Borównie
Dnia 19.06.2018 r. uczniowie naszej szkoły z klas IV–VII wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, pod patronatem Wójta Gminy Dobrcz, które miały miejsce na plaży w Borównie. Tematem przewodnim spotkania były bezpieczne wakacje. Pogoda nam dopisała, więc bardzo przydatny okazał się poczęstunek złożony z wody mineralnej i croisanta. Ponadto każdy uczeń dostał na pamiątkę jakiś gadżet związany z tematyką, której poświęcone było spotkanie. Uczniowie brali udział w licznych konkursach, w których nagrodami były przedmioty związane np. z bezpiecznym poruszaniem się po drogach lub z informacjami dotyczącymi telefonów alarmowych. Zajęcia zorganizowane były w ten sposób, że uczniowie przechodzili od pierwszego stanowiska do drugiego, a potem udawali się do kolejnych. Każde z tych stanowisk zajmowało się innym aspektem dotyczącym bezpieczeństwa. Pierwsze z nich, obsługiwane przez policjantów z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy, zajmowało się numerami alarmowymi w Polsce i na świecie. Ich hasło przewodnie to: „Będę dzwonić świadomie!” .Inną atrakcją, która bardzo zainteresowała wszystkich uczniów, był pokaz ratowania osoby tonącej, zaprezentowany przez policjantów, zajmujących się tą pracą na co dzień. Kolejny przystanek to spotkanie z policjantami, którzy przedstawili zagadnienia związane ze środkami odurzającymi i ich wpływem na ludzką percepcję. Tutaj wielką atrakcją było użycie gogli, które symulowały upojenie alkoholowe. Oczywiście mogli je wypróbować tylko nauczyciele. Uczniowie nagrodzili ich oklaskami i gromkim śmiechem. Niektórzy z naszych uczniów mogli przekonać się ile waży strój policjanta, ochraniającego np. mecze piłki nożnej. Uczniowie: M. Puchowski, H. Lengling biegali tak umundurowani i stwierdzili później, że szybko dopadło ich zmęczenie. Docenili pracę policjantów, którzy tak umundurowani pracują czasami kilka godzin. Następne spotkanie z funkcjonariuszem – psem Buczkiem cieszyło się niezmiennym zainteresowaniem, mimo że nasi uczniowie poznali już go podczas pokazów w szkole podczas obchodów Dnia Dziecka.
Zabawa zakończyła się przejażdżką motorówką po jeziorze, która była nagrodą dla najlepszego ucznia w szkole – A. Paprockiego. Na koniec p. Marek Kuberski, który w sposób bardzo profesjonalny prowadził całą imprezę, pożegnał wszystkich uczestników i zapewnił, że w przyszłym roku szkolnym znowu spotkamy się w tym miejscu i o tym samym czasie. Trzymamy za słowo i bardzo dziękujemy.
Małgorzata Nawrocka
Rozstrzygnięcie konkursu „Laurka na Dzień Matki”
W tym tygodniu zostały wręczone nagrody w konkursie na najciekawszą laurkę z okazji Dnia Matki. Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Jakub Marciniak,
II miejsce – Zuzanna Pastuszak,
III miejsce – Karolina Sznajdrowska.
Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci przyborów plastycznych. Wszystkim dziękujemy za udział, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Samorząd Uczniowski
Klasy VI-VII w Kotlinie Kłodzkiej
W dniach od 12 do 15 czerwca 2018 roku uczniowie klas VI-VII wyruszyli na czterodniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej i Wrocławia. Celem wycieczki było poznanie walorów turystyczno – krajoznawczych Ziemi Kłodzkiej i ciekawych zakątków Wrocławia.
Pierwszym miejscem, w którym zatrzymaliśmy się na zwiedzanie był Wrocław. Pani przewodnik oprowadziła nas po najciekawszych atrakcjach turystycznych miasta, przybliżyła nam historię zabytkowych miejsc. Podziwialiśmy Ostrów Tumski, wrocławski rynek, archikatedrę św. Jana Chrzciciela. Poczuliśmy też klimat gorącej Afryki i poznaliśmy jej mieszkańców w Afrykarium na terenie wrocławskiego ZOO. Przechodząc przez 18-metrowy podwodny tunel największe wrażenie zrobiły na nas rekiny, wielobarwne ryby, płaszczki i żółwie. Odwiedziliśmy również innych mieszkańców ogrodu zoologicznego.
Drugiego dnia wybraliśmy się do Kaplicy Czaszek w Czermnej. Miejsce to jest unikatowym dziełem kultury religijnej, jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce. Kolejnym punktem programu były Błędne Skały – górski labirynt. Przeszliśmy kilkusetmetrową trasę turystyczną, niejednokrotnie przeciskając się przez wąskie szczeliny. Tego dnia wyruszyliśmy również na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Po drodze podziwialiśmy wiele skał o ciekawych kształtach.
Trzeciego dnia czekała na nas kolejna atrakcja Kotliny Kłodzkiej – Jaskinia Radochowska. Była to nie lada gratka dla miłośników przygód. Wyposażeni w kaski i latarki czołowe zeszliśmy wraz z przewodnikiem do korytarzy jaskini. Wewnątrz jednej z komór zobaczyliśmy jeziorko, które zamieszkuje mały, biały skorupiak wodny – studniczek tatrzański. Podczas pokonywania ok. 300 metrowej trasy musieliśmy przeciskać się przez ciasne szczeliny, co było dla nas dodatkową atrakcją. Następnie udaliśmy się do Kłodzka, aby zwiedzić rynek i twierdzę. Podziwialiśmy również piękną panoramę miasta z bastionu widokowego.
Ostatniego dnia wycieczki zwiedzaliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Przeszliśmy korytarzami kopalni – Sztolnia Gertruda. Pani przewodnik objaśniała nam, jak wydobywano złoto w tej kopalni. W Sztolni Czarnej Górnej podziwialiśmy wodospad, a z kopalni wyjechaliśmy podziemnym tramwajem. Następnie nasze kroki skierowaliśmy do Średniowiecznej Osady Górniczej, gdzie znajdowały się średniowieczne urządzenia techniczne.
Była to już nasza kolejna wspólna wycieczka. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. Wróciliśmy pełni wrażeń, bogatsi o zdobytą wiedzę i zachwyceni pięknem ojczystej ziemi.
Ewa Wieczorek
Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji w Albumie fotograficznym.
Klasy IV-V w Szymbarku
Dnia 13 czerwca 2018 r. uczniowie klas czwartych i piątej wybrali się na wycieczkę do Wdzydz Kiszewskich, gdzie zwiedzili najstarszy polski skansen, oraz do Szymbarku, w którym znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu z jego największą atrakcją - domkiem do góry nogami. Podczas wycieczki dzieci miały okazję zapoznać się z lokalną kulturą, rzemiosłem, zwyczajami i językiem serca Kaszub.
Katarzyna Szmuda
„Jak nie czytam, jak czytam”
8 czerwca uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Borównie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pt. „Jak nie czytam, jak czytam”.
Głównym jej celem było pobicie rekordu w jednoczesnym czytaniu. Na wyniki tegorocznej edycji przyjdzie nam poczekać do końca czerwca, ale warto wspomnieć, że 1 czerwca 2017 r., dzięki zaangażowaniu ponad 2000 bibliotek z całej Polski, prawie pół miliona uczniów czytało w jednym momencie.
Pomysłodawcą i organizatorem tego przedsięwzięcia jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.
Na zakończenie akcji został rozstrzygnięty rodzinny konkurs fotograficzny pt. „Przyłap swoje dziecko na czytaniu”.
Laureatami zostali:
I miejsce - Aleksandra Szala,
II miejsce - Rafał Murawka,
III miejsce - Natasza Gawron.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w zabawie i konkursie, a zwycięzcom gratulujemy wygranej!
Bibliotekarki
SPOTKANIA ADAPTACYJNE
Spotkanie integracyjne dla dzieci zapisanych do zerówki - 20 czerwca 2018r., godzina 13.00 – Pani Szymanowska
Spotkanie integracyjne dla dzieci klasy I - 19 czerwca 2018r., godzina 13.00 – Pani Biernat.
Klasa IVa w Ustce
Uczniowie klasy IV A pod opieką pani Anny Latańskiej i Moniki Kuberskiej w minionym tygodniu, wzięli udział w wycieczce szkolnej do Ustki i Doliny Charlotty. Podczas pobytu w DWS „PERŁA” mogli napawać się pięknem nadmorskich widoków i zwiedzać okolice Ustki. Ośrodek usytuowany jest bowiem na samym klifie skąd kaskada schodów prowadzi wprost na urokliwą plażę. Uczniowie odwiedzili między innym Muzeum Chleba, latarnię morską, a podczas wieczornego spaceru brzegiem plaży podziwiali piękno widoku zachodzącego słońca. Podczas wycieczki odwiedzili znajdującą się nieopodal Dolinę Charlotty. Podczas safari, które jest jedną z głównych atrakcji tamtejszego zoo, mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z najprawdziwszymi lemurami. „Król Julian” był na tyle łaskawy, że pozwolił się nawet pogłaskać tego dnia!
Monika Kuberska
Wycieczka do Krajeńskiego Parku Krajobrazowego…
Dnia 5 czerwca 2018 roku uczniowie z klasy drugiej i dwóch trzecich wybrali się na wycieczkę do Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Sępólnie. Wyjazd realizowany był w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko–pomorskiego” organizowanej, przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Po zjedzeniu wspólnego śniadania, uczniowie wraz z pracownikami parku, udali się na zajęcia w terenie. Trasa pieszej wycieczki wiodła wzdłuż Jeziora Sępoleńskiego. Uczniowie poznali zróżnicowaną szatę roślinną oraz różnorodne gatunki zwierząt, które można spotkać w tym parku. Ponadto dzieci mogły skorzystać z właściwości leczniczych oraz relaksacyjnych mini tężni solankowej znajdującej się na terenie parku. Uczniowie obserwowali wskazane drzewa oraz badali ich właściwości, oznaczali wiek, klasę oraz wysokość drzewa. Następnie rozwiązywali zagadki przyrodnicze. Na zakończenie wycieczki dzieci podziwiały z wieży widokowej piękną panoramę Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Zajęcia były bardzo ciekawe, w dużym stopniu poszerzyły zakres wiedzy przyrodniczej uczniów dotyczącej fauny i flory Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.
Marzena Szymanowska-Syczewska
Gala Prymusów
W dniu 5 czerwca 2018 roku w Teatrze Horzycy w Toruniu odbyła się gala najmłodszych stypendystów marszałkowskiego projektu „Prymus Pomorza i Kujaw”. Wśród prymusów znalazł się nasz uczeń Antoni Staszewski. Uczniowie odebrali gratulacje od samorządowych władz województwa za sukcesy w nauce oraz zobaczyli spektakl „Cyber Carano”.
Projekt stypendialny „Prymus Pomorza i Kujaw” został stworzony z myślą o uczniach, którzy dobrze radzą sobie w nauce z przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematyki, języków obcych oraz przedsiębiorczości. Dodatkowe środki finansowe będą mogli wykorzystać między innymi na rozwój naukowych.
Mistrz Matematyki
Dnia 05 czerwca bieżącego roku odbył się w naszej szkole kolejny już raz konkurs „Mistrz Matematyki”. Po eliminacjach wstępnych w szranki z matematyką stanęło ośmioro uczniów. Mali matematycy z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem rozwiązywali różnorodne typy zadań i krzyżówkę.
Na podium stanęli:
Wiktor Horodecki - Mistrz Matematyki,
Antoni Paprocki - Vicemistrz Matematyki,
Dominik Nowik - II Vicemistrz Matematyki,
Bartosz Jakubczak - IV miejsce.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Adriana Kawula
PLENER MALARSKI W MYŚLĘCINKU
Podczas gdy grupa uczniów zdawała w Myślęcinku praktyczny egzamin na kartę rowerową, klasa II uczestniczyła w plenerze malarskim. Tematem pracy malarskiej była przyroda Leśnego Parku Rozrywki i Wypoczynku. Na zdjęciach w galerii można obejrzeć fotorelację z tego pleneru.
Iwona Rachwał
Egzamin praktyczny na kartę rowerową
W dniu 04 czerwca grupa uczniów z klas IV-V udała się do Miasteczka Ruchu Drogowego w Myślęcinku. Odbyła się tam trzecia i ostatnia część egzaminu na kartę rowerową. Zadaniem uczniów było przejechanie trasy wyznaczonej przez egzaminatora z zachowaniem zasad ruchu drogowego. Uczestnicy egzaminu bardzo uważnie i w skupieniu pokonywali kolejne zakręty. Uczniowie mieli okazję sprawdzić poziom swoich wiadomości i umiejętności z zakresu bezpiecznej oraz przepisowej jazdy na rowerze. Większość zakończyła swoje przejazdy z wynikiem pozytywnym.
Wszystkim, którzy zdali egzamin serdecznie gratuluję i życzę bezpiecznej jazdy. Pozostałych uczniów zachęcam do spróbowania swoich sił w przyszłym roku szkolnym.
Anetta Flanc
OFERTA GOK-u NA WAKACJE
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wakacyjną Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrczu.
Zapisy prosimy zgłaszać telefonicznie pod numer telefonu 52 3648036 bądź osobiście w biurze GOK.
Drogie Dzieci !
W Dniu Waszego Święta życzymy Wam radosnego dorastania,
by wszystkie chwile spędzone wśród rodziny
i przyjaciół były magiczne, przepełnione uśmiechem
i fascynacją dla piękna świata,
a każdy dzień przybliżał Was
do realizacji najskrytszych marzeń.
życzą Dyrektor,
Grono Pedagogiczne oraz pracownicy ZS w Borównie
Mistrzostwa Szkoły w LA
30 maja 2018 roku odbyły się Mistrzostwa Szkoły w LA, w skoku w dal z miejsca i rzucie piłkami lekarskimi. W trakcie zawodów poprawiono dwa rekordy szkoły w skoku. Remigiusz Burczyński uzyskał 2,36m, a w rzucie piłką lekarską w przód Julia Raniszewska - 8,10 m. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom bardzo gratulujemy!
Monika Kuberska i Romuald Graul
Wizyta funkcjonariuszy policji w naszej szkole
Dnia 30 maja, podczas festynu z okazji Dnia Dziecka, Zespół Szkół w Borównie odwiedzili funkcjonariusze Policji z trzech różnych jednostek z terenu naszego województwa. Policjanci przeprowadzili na boisku szkolnym zajęcia, podczas których uczniowie zostali poinformowani o zagrożeniach i niebezpieczeństwach w związku ze zbliżającym się czasem wakacji. Funkcjonariusze patrolu Policji Wodnej prezentowali i tłumaczyli dzieciom jak należy zachowywać się podczas sytuacji zagrożenia i przestrzegali przed nieodpowiedzialnym i niebezpiecznym zachowaniem nad wodą. W pokazie uczestniczyły również psy policyjne, które zaprezentowały trening posłuszeństwa. Dzieci dowiedziały się między innymi, jak należy się zachowywać w przypadku bezpośredniego kontaktu z bezpańskimi lub agresywnymi psami. Wszyscy uczniowie mogli dotknąć, wypróbować i zobaczyć sprzęt służący do udzielania pomocy, a najmłodsi mieli nawet okazję wsiąść do prawdziwego radiowozu.
Monika Kuberska
Szanowni Państwo
W dniu 1 czerwca Przedszkole Samorządowe w Borównie jest nieczynne, natomiast w Szkole Podstawowej w godzinach 7.00 – 16.00 prowadzona jest opieka świetlicowa. Sekretariat jest czynny w godzinach 8.15 – 15.15.
Bieg charytatywny
W minioną sobotę przy plaży w Borównie odbyła się impreza charytatywna, której celem było zebranie funduszy na rehabilitację i dalsze leczenie Angeliki Saganowskiej. Uczniowie Zespołu Szkół w Borównie wykazali się ogromnym sercem i zaangażowaniem. Już na kilka godzin przed rozpoczęciem stawili się na miejscu zbiórki i pomagali od strony technicznej w przygotowaniach. Poświęcili swój wolny czas i w szczytnym celu uczynili tyle ile byli w stanie. Znaleźli się wśród nich i tacy, którym siły pozwoliły zarówno na wzięcie udziału w wolontariacie jak i w samym biegu charytatywnym. Wszyscy z uśmiechami na twarzy starali się zaangażować i udoskonalić przebieg imprezy. W wolontariat zaangażowali się także rodzice naszych uczniów, biorąc aktywny udział we wszystkich działaniach.
Charytatywną zbiórkę można było wesprzeć na wiele sposobów, nawet Ci którzy pojawili się rekreacyjnie, korzystając z dostępnych atrakcji i poczęstunku mogli wrzucić do puszek dowolną kwotę na ten szlachetny cel. Wzruszającym momentem było przybycie samej Angeliki, która w towarzystwie najbliższej rodziny była obecna na linii startu. Wycie syren strażackich, brawa i okrzyki ponad 300 biegaczy powodowały dodatkowe emocje a łzy wzruszenia same cisnęły się do oczu nie tylko najbliższym Angeliki.
Patrząc tego dnia na postawę naszych uczniów myślę, że mamy z kogo brać przykład. Wierzę, że podczas kolejnych akcji będzie nas jeszcze więcej, zarówno dzieci jak i dorosłych...
Monika Kuberska
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie