Dzień 5 marca 2018 r. rozpoczął się pięknym słońcem i dużym mrozem. Nie przeszkodziło to wyruszyć uczniom klas VI – VII na wycieczkę śladami kopalni soli. Po ponad dwugodzinnej jeździe autokarem dotarliśmy do Kopalni Soli „Kłodawa” w Kłodawie. Tam rozpoczęliśmy wędrówkę Kłodawską Podziemną Trasą Turystyczną, która znajduje się na głębokości 600 metrów pod powierzchnią ziemi. Tam wysłuchaliśmy prelekcji dotyczącej historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Następnie wędrowaliśmy wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi, obejrzeliśmy wyeksploatowane komory solne oraz przyjrzeliśmy się maszynom używanym w podziemnym górnictwie solnym. Na koniec naszej trasy każdy z uczestników wycieczki mógł zabrać ze sobą trochę różowej soli, mając świadomość, że ta kopalnia jest jedyną w Europie, która wydobywa różową sól.
Trasa wycieczki zaostrzyła nasz apetyt, więc udaliśmy się na pyszny obiad do Domu Górnika w Kłodawie. Panie obsługujące naszą grupę były zachwycone dużą kulturą osobistą naszych uczniów, którzy bez zachęcania sami odnosili puste talerze w przeznaczone do tego celu miejsce.
Pokrzepieni dobrym obiadem wyruszyliśmy do Warzelni Soli w Ciechocinku. Tu również przewodnik przedstawił nam historię powstania obiektu oraz proces technologiczny warzenia soli. Uczniowie mogli również zobaczyć urządzenia sanatoryjne służące do mechanoterapii.
Około godziny 16.00 udaliśmy się w drogę powrotną do Borówna. Uczniowie, mimo zmęczenia, ciągle dzielili się wrażeniami związanymi ze zwiedzanymi obiektami.
Na koniec należy dodać, że wszyscy uczestnicy wycieczki zachowywali się bardzo kulturalnie, nie było problemów z dyscypliną, za co im serdecznie dziękujemy.
Małgorzata Nawrocka