Wniosek należy złożyć do 2 czerwca
Aktualności
Wniosek o przyjęcie dziecka do świetlicy szkolnej
Świetny występ Zuzanny i Remigiusza!
- W Karolewie odbyła się XI edycja biegów w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Biega”. W czterech seriach wystartowało łącznie 135 osób. Wśród nich dwoje uczniów naszej szkoły – Zuzanna Bona i Remigiusz Burczyński. W kategorii klas IV – VI pobiegło 41 dziewcząt i 28 chłopców.Jako pierwsza do rywalizacji przystąpiła Zuzia – trzykrotna medalistka poprzednich edycji. Nie zawiodła i tym razem. Po bardzo dobrym starcie objęła prowadzenie i narzuciła rywalkom ostre tempo. Na trasie w pełni kontrolowała sytuację i pewnie zwyciężyła ! W podobnym stylu swój bieg „rozegrał” Remigiusz. Szybko uzyskał bezpieczną przewagę i również jako pierwszy minął linię mety!Gratulacje
„ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II - PRZYJACIEL DZIECI”
Dnia 19 maja 2017 roku JAN CIESLAK - uczeń z klasy „0” zdobył II miejsce w Diecezjalnym Konkursie Plastycznym z cyklu „Jan Paweł II na zawsze z nami”. Była to VIII edycja konkursu plastycznego, którego organizatorem było Przedszkole nr 80 w Bydgoszczy „Królestwo Maciusia”. Konkurs przeznaczony był dla klasy I szkoły podstawowej i oddziałów przedszkolnych. Jego celem było pielęgnowanie pamięci dzieci o świętym człowieku i papieżu Janie Pawle II. Serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy Jasiowi sukcesu.
Opiekun katecheta Łukasz Bucholc
Wyniki uczniów startujących w X Edycji Konkursu Nauk Przyrodniczych Świetlik
Remigiusz Burczyński, Bartosz Kiliński, Mikołaj Koba, Olga Stanisławska otrzymali konkursowe dyplomy.
Natomiast Antoni Staszewski zdobył wyróżnienie uzyskując 134,67 punktów czyli 84,17% ich możliwych do zdobycia
LEKCJA W KOPALNI
18 maja uczniowie klas I, III a i III b wyruszyli w podróż do jeszcze mało znanej atrakcji turystycznej o nazwie Wioska Górnicza, która znajduje się we wsi Piła w gminie Gostycyn.
W malowniczo położonej miejscowości uczniowie brali udział w grze terenowej, w trakcie której poznawali faunę i florę Borów Tucholskich oraz ciekawą historię jedynej w Polsce północnej podziemnej kopalni węgla brunatnego. Atrakcyjną pomocą w zwiedzaniu okazał się audioprzewodnik. Wystarczyło założyć słuchawki na uszy, aby przenieść się w czasie i usłyszeć dźwięki zwierząt, ludzi i maszyn pracujących w kopalni „Montania” ponad 100 lat temu.
Po zwiedzeniu Wioski Górniczej udaliśmy się do miejscowości Wymysłowo, aby poznać historię Indianina Sat-Okh (Długie Pióro), urodzonego w Kanadzie, żyjącego przez długie lata w Polsce. To dzięki temu człowiekowi mogliśmy poznać dziedzictwo Indian, podziwiać zgromadzone w muzeum eksponaty.
Majowa wycieczka
W zeszłym tygodniu uczniowie klas II-III wybrali się na wycieczkę. Swoją podróż rozpoczęli od zajęć edukacyjnych w Osadzie Leśnej na Barbarce w Toruniu, gdzie pogłębiali swoją wiedzę dotyczącą przyrody. Uczniowie mieli również możliwość zbadania drzew, wyszukania ptaków w koronach drzew za pomocą lornetek oraz obserwowania kijanek w stawie.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu prezentującego turnieje rycerskie organizowane na jego terenie. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem sale zamkowe, oglądaliśmy przygotowane ekspozycje, a także wysłuchaliśmy legend, które dotyczyły danego miejsca.
Ostatnim punktem wycieczki był Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Dzięki uprzejmości obsługi poznaliśmy ciekawsze momenty życia Fryderyka Chopina, wysłuchaliśmy audycji muzycznej, a także mieliśmy możliwość wspólnego grania na instrumentach w rytm melodii.
Wszyscy uczniowie starali się przestrzegać zasad obowiązujących podczas wycieczek. Dla większości dzieci była to pierwsza tak długa wycieczka. W trakcie wyjazdów uczniowie nie tylko poszerzają swoją wiedzą na temat świata, ale także uczą się samodzielności i odpowiedzialności.
Emilia Lewandowska
DWUDNIOWA WYCIECZKA DO GÓRZNA
W dniach 10 - 11 maja odbyła się wycieczka uczniów klasy czwartej, piątej i szóstej do Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie. Dzieci miały okazję wziąć udział w ciekawie prowadzonych warsztatach ekologicznych,m.in. na terenie Rezerwatu Przyrody „Szumny Zdrój”. Celem wyjazdu było także zdobycie wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zwiedzili zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu.
W dniu 12.05.2017r. w Zespole Szkół w Borównie odbył się Międzyszkolny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy.
Do konkursu przystąpili uczniowie wszystkich szkół gminy Dobrcz tj. SP z Kozielca, SP ze Strzelec Górnych, ZS z Kotomierza, ZS z Dobrcza, ZS z Wudzyna i ZS z Borówna. Tematem przewodnim konkursu były zagadnienia związane z łąką, polem, lasem i Parkami Narodowymi w Polsce. W sumie wzięło udział dwunastu uczniów klas z V i VI. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwała komisja składająca się z nauczycieli szkół, biorących udział w konkursie.
Pierwsze miejsce zajął uczeń Zespołu Szkół w Borównie Antoni Staszewski, II miejsce zdobyła Marianna Grześkowiak ze Szkoły Podstawowej w Kozielcu, III miejsce zajął Julian Stroński z Zespołu Szkół w Kotomierzu. Każdy z uczniów otrzymał nagrody indywidualne, które ufundowane zostały przez Urząd Gminy w Dobrczu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu życząc im dalszych sukcesów.
Zuzanna Rywolt
W Młynie Wiedzy
W dniu 10 maja 2017 roku dzieci z II grupy przedszkolnej oraz z klasy "0" odwiedziły Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu. Dzieci zwiedziły sześć pięter, na których zaprezentowano różne wystawy tematyczne. Wychowankowie brali udział w całym szeregu doświadczeń, dzięki którym rozwijali swoje umiejętności konstrukcyjne i manualne, brali również czynny udział w interesujących pokazach multimedialnych. Największym zainteresowaniem cieszyły się wystawa "Rzeka" oraz pracownia kreatywna „przeBudowa”.
„Mistrz ortografii”
Dnia 28 kwietnia 2017 roku odbył się konkurs ortograficzny dla uczniów klas II i III naszej szkoły. Konkurs składał się z dwóch części: w pierwszej uczniowie pisali dyktando, a w drugiej rozwiązywali test ortograficzny. Celem konkursu było sprawdzenie poziomu kompetencji ortograficznych oraz wyrabianie nawyku stosowania reguł ortograficznych.
Wyniki konkursu ortograficznego w kategorii klas drugich były następujące:
I miejsce – Gabrysia Kołakowska
II miejsce – Maciej Kołakowski
III miejsce – Bożydar Mierzwa
W kategorii klas trzecich, klasyfikacja była następująca:
I miejsce – Rafał Murawka
II miejsce – Marcel Gibas
III miejsce – Patrycja Stankiewicz i Bartosz Staszewski
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności ortograficznych!
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W piątek 28 kwietnia, odbyła się akademia poświęcona kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas IV – VI zaprezentowali przygotowany montaż słowno – muzyczny. Patriotyczne wiersze i pieśni połączone z tłem historycznym „przeniosły” słuchaczy w czasy XVIII wieku. Apel był doskonałą okazją do chwili zadumy i refleksji oraz pielęgnowania postaw patriotycznych.
Informacja dotycząca egzaminu na kartę rowerową
I. Egzamin na kartę rowerową składa się z trzech części:
1) teoretycznej w formie testu z treści zawartych w II rozdziale podręcznika do zajęć technicznych („Rowerzysta na drodze”),
2) sprawnościowej na specjalnie przygotowanym torze, który składa się z pięciu wybranych elementów (slalom między pachołkami, żmijka, przewożenie przedmiotu, zmiana kierunku jazdy na torze w kształcie ósemki, przejazd po wyznaczonej prostej tzw. rynna o szerokości 15cm i długości 4m, omijanie przeszkody na drodze, przejazd przez równoważnię, przejazd przez piaskownicę, zatrzymanie w wyznaczonym miejscu),
3) praktycznej w miasteczku ruchu drogowego, podczas której uczeń powinien wykonać następujące zadania:
- przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na płaskim terenie,
- jazda do przodu po prostej i po łukach,
- hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonych miejscach,
- właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe,
- prawidłowe wykonywanie manewrów na drodze.
II. Terminy poszczególnych części egzaminu dla klasy IV oraz pozostałych chętnych uczniów:
- 24 maja 2017 r. – część teoretyczna w formie testu,
- 01 czerwca 2017 r. – część sprawnościowa na terenie naszej szkoły,
- 07 czerwca 2017 r. – część praktyczna w Miasteczku Ruchu Drogowego w Myślęcinku.
III. Uczniowie, którzy zdadzą wszystkie części egzaminu, proszeni będą o niezwłoczne dostarczenie zdjęcia legitymacyjnego do sekretariatu szkoły w celu wyrobienia karty rowerowej.
IV. Sposób przeprowadzania egzaminu na kartę rowerową reguluje rozporządzenie w sprawie uzyskiwania karty rowerowej z dnia 12 kwietnia 2013 roku.
V. Wszelkie zapytania dotyczące egzaminu można kierować do Pani Anetty Flanc.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
27 kwietnia 2017r. był szczególnym dniem dla naszych pierwszoklasistów. Tego dnia odbyło się uroczyste pasowanie uczniów na czytelników szkolnej biblioteki, dokonane przez Panią Dyrektor Katarzynę Fiedler. Uczniowie klasy I z uwagą wysłuchali przestróg i rad dotyczących korzystania z książek. Dowiedzieli się, jak i kiedy można je wypożyczać w naszej szkole. Obejrzeli krótką inscenizację wiersza o uprzejmym smoku. Udowodnili, że potrafią już czytać i poradzą sobie z dłuższymi tekstami. Mieli też okazję wypożyczyć książeczki, które zaproponowała pani bibliotekarka. Zaczęli je czytać, już krótko, po zakończeniu uroczystości. Oprawę artystyczną przygotowała pani Sylwia Grochowska wraz z uczniami klasy IV i VI.
Iwona Rachwał
MUZYCZNE WYRÓŻNIENIE DLA LENY
Lena Stanisławska z klasy V zdobyła wyróżnienie podczas VIII Włocławskich Spotkań Skrzypcowych „Tańce świata”, organizowanych w dniach 25-27 kwietnia przez Zespół Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku oraz Stowarzyszenie Promocji i Wspierania Talentów, pod auspicjami Centrum Edukacji Artystycznej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za piękne wykonanie koncertu i tańca należały się wielkie brawa, tym bardziej że grupa wiekowa Leny była bardzo liczna zaś współzawodnictwo skrzypków jest niezwykle zacięte. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Rekrutacja 2017
W piątek 21 kwietnia zostaną opublikowane przez wywieszenie na holu wyniki rekrutacji do przedszkola, oddziału "0" i klasy I.
W przypadku kandydatów zakwalifikowanych, konieczne jest pisemne potwierdzenie przez rodziców woli zapisu dziecka do naszego przedszkola, oddziału "0" i klasy I.
Potwierdzenie należy złożyć w sekretariacie w terminie 21 - 28 kwietnia.
Adaś z II grupy przedszkolnej zdobył I miejsce w konkursie plastycznym pt. „Pierzaści mieszkańcy Zoo” organizowanym przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy. Serdeczne gratulacje dla naszego laureata!
WARSZTATY LEPIENIA ANIOŁÓW…
Uczniowie klasy II a mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Panią Lidię Pastuszak. Dzieci tworzyły anioły z gipsu, a potem dekorowały je w różny sposób: farbami, lakierami, koralikami i brokatem. Zajęcia przyniosły wiele zadowolenia, radości
i wzbudziły w uczniach świąteczny nastrój. Drugoklasiści wykazali się dużą fantazją, pomysłowością i wyobraźnią. Dziękujemy mamie Ady za oryginalne i bardzo ciekawe zajęcia.
W dniu 11 kwietnia 2017r. w klasie „0” odbyły się zajęcia kulinarne, które przeprowadził kucharz -pan Rafał Żurek. Najpierw poznaliśmy przepis na naleśniki. Samodzielnie wsypywaliśmy produkty do misek, mieszaliśmy i smażyliśmy smakołyki, oczywiście pod czujnym okiem gościa. Odkryliśmy również sposób przyrządzenia syropu jako pysznego dodatku. Pan Rafał zagotował miód i dodał wyciśnięty przez nas sok z cytryn. Najbardziej podobała nam się degustacja.
W podziękowaniu wyrecytowaliśmy wiersz Wandy Chotomskiej ,,Placek''.
Każde dziecko z naszej klasy otrzymało dyplom „Mistrza pieczenia naleśników''.
Archiwum Aktualności