29.11.20016r. w świetlicy prowadzonej przez Monikę Nastały odbyły się zajęcia otwarte. Gośćmi dzieci byli rodzice i dziadkowie. Dorośli mieli okazję doświadczyć rytualnego powitania – iskierki, zajęć na dywanie oraz uczestniczyć w zajęciach plastycznych – Kinezjologicznej Zabawie Dydaktycznej opracowanej przez D. Dziamską. Popołudnie zakończyły wspólne andrzejkowe wróżby. Oprócz radości ze spędzonego razem czasu najważniejsza była możliwość bliższego poznania się i radość wspólnego tworzenia.
ZAJĘCIA OTWARTE W ŚWIETLICY
MUZYCZNY SUKCES JANA
- Janek Stanisławski z klasy V naszej Szkoły, który jest jednocześnie uczniem Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, uczestniczył w XXII Słupeckich Spotkaniach Muzycznych w kategorii akordeonu. Ten ogólnopolski konkurs organizowany jest przez Szkołę Muzyczną i Starostwo Powiatowe w Słupcy, woj. wielkopolskie. Konkurs odbywał się w dniach 2-3 grudnia 2016 r.Jan podczas swojego występu świetnie wykonał repertuar klasyczny i nowoczesny. W efekcie zdobył zaszczytny tytuł Laureata Konkursu i wrócił do Dobrcza ze statuetką zwycięzcy.Gratulujemy !!!
Chotomska dzieciom....
Dzieci z klasy „0” przystąpiły do projektu ,,Chotomska dzieciom - dzieci Chotomskiej''. Autorami projektu są mgr Mirosława Gawryłkiewicz- wykładowca uniwersytecki i mgr Sylwia Marecka nauczyciel, pedagog specjalny w Zespole Szkół nr 14 w Bydgoszczy. Główne cele to promowanie sylwetki i twórczości Wandy Chotomskiej wśród dzieci i młodzieży, integracja placówek oświatowych biorących udział w projekcie, twórcze włączenie się do akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom''. Projekt będzie realizowany w różnych formach. Do naszej placówki będą cyklicznie przyjeżdżały trzy studentki. W piątek odbyły się pierwsze zajęcia, pt. ,,Słowo z nutą się spotkało''. Dzieci poznały hymn spotkań ,,Ku pamięci'', wysłuchały wiersza, pt. ,,Dziesięć bałwanków'' i go zilustrowały ruchem. Dzieci przygotowały dla pań laurki i wspólnie z gośćmi zatańczyły ,,Karinkę''.
23 listopada w Chojnicach odbył się turniej szachowy XVI Grand Prix Ziemi Chojnickiej w Szachach szybkich.
Franek Paprocki grając w grupie do lat 10, wygrał cały turniej, został też najlepszym szachistą do lat 8.
Magiczne Andrzejki
Wszyscy wiemy, że Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W odległych czasach wierzono, że dzień 30 listopada, otwiera drzwi do nieznanej przyszłości.
W dzisiejszych czasach Andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach.
W naszym przedszkolu i Kl. „0” atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci podekscytowane nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy. Dzieci mogły poznać swoją przyszłość, imię ukochanej/ukochanego i dowiedzieć się, co może zdarzyć się w ich życiu w niedalekiej przyszłości. Miały okazję posłuchać wróżb odczytywanych ze szklanej kuli, rzucać monetą do wody, aby spełniły się ich marzenia. Nie mogło też zabraknąć lania wosku i wróżenia z butów. W czasie zabawy buty ustawiały wszystkie dzieci, świetnie się przy tym bawiąc. Wróżby były wielką atrakcją. Wiele radości sprawiły dzieciom także wspólne tańce.
Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....
Tańce andrzejkowe
W poniedziałek 28 listopada uczniowie klas IV-VI bawili się na zabawie andrzejkowej, która została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Podczas imprezy każdy mógł poznać swoją przyszłość, a to dzięki wróżbom przygotowanym przez każdą z klas. Przebijanie serduszek z imionami przyszłego wybranka, odczytywanie informacji zaklętych w dacie urodzenia, strzałka wskazująca najbliższą przyszłość czy kubeczki skrywające tajemnice losu – to właśnie takie atrakcje umilały nam wspólnie spędzany czas. Nic więc dziwnego, że za każdym razem do stolików naszych wróżbitów ustawiały się długie kolejki! Nie zabrakło oczywiście także ulubionej muzyki naszych uczniów, przy której mogli popisać się swoimi umiejętnościami tanecznymi.
Kodeks Dobrych Rąk
23 listopada pani Lidia Pastuszak mama Ady, zorganizowała dla nas spotkanie z autorką książek panią Anną Radosiewicz. Autorka jest znana z takich książek edukacyjnych jak, „Do czego służą ręce?”, „Liczby zaczarowane w kółeczka”, „Zwierzęta wiejskie zaczarowane w kółeczka”, „Alfabet zaczarowany w kółeczka”.
Najpierw pani Ania pokazała nam najróżniejsze książki napisane w różnych językach. Powiedziała jak zbudowana jest książka i jak długa jest droga od pomysłu autora do momentu, aż książka trafi do rąk czytelnika. Następnie zadaniem uczniów było wybrać odpowiedni obrazek do wierszy czytanych przez autorkę z książeczki, „Do czego służą ręce?”.
Dzieci dowiedziały się, do czego służą ich ręce. Co wolno nimi robić a co jest zabronione. W dwunastu rymowanych wierszykach zawarty jest Kodeks Dobrych Rąk.
"Ręce dużo pracowały, rysowały, budowały, ale nigdy nie niszczyły i nie biły. Nie szczypały i nie pchały, bo nie robi tak nikt mały, bo nie robi tak nikt duży. Nie do tego ręce służą!"
Na koniec każdy uczeń wykonał własną książeczkę, a potem wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie. Otrzymaliśmy również książkę z dedykacją od pani Ani. Dziękujemy pani Ani za bardzo ciekawe zajęcia!!!
Marzena Szymanowska-Syczewksa
A. Durant „Bury Miś próbuje schudnąć….”
25 listopada bohaterem zajęć czytelniczych w „zerówce” był oczywiście … MIŚ. Dzieci wysłuchały wesołego opowiadania, w którym to Bury Miś postanowił się odchudzać. Na zakończenie mali uczniowie wykonali piękną pracę plastyczną.
Sylwia Grochowska
24 listopada klasy III a i III b udały się na wycieczkę do Młyna Wiedzy w Toruniu
Naszym uczniom udało się zwiedzić kilka pięter, na których zobaczyli między innym wystawę „Rzekę” nawiązującą do przepływającej przez Toruń Wisły. Na jednym z pięter znajdowała się wystawa zatytułowana „ O obrotach”, na której zobaczyć można eksponaty takie jak duże koło dla chomika, które można było osobiście wypróbować. Poza tym znajdowały się tam eksponaty związane z układem słonecznym, poszukiwaniem planet oraz podróżami kosmicznymi.
Uczniom udało się posłuchać dźwięków prosto z kosmosu, zobaczyć marsjańskie łaziki, a także wziąć udział w krótkiej symulacji lądowania na Księżycu. Kolejną była wystawa pt. „ Gdzie wzrok nie sięga” i „ Wymiksuj się”. Największe zainteresowanie dzieci wzbudziła wystawa czasowa „ Na zdrowie”, która skupiała się na zdrowym stylu życia. Po zakończeniu zwiedzania, mimo zmęczenia wszyscy dzielili się wrażeniami w autobusie.
Zuzanna Rywolt
Wizyta pani Anny Radosiewicz
Dnia 23 listopada naszą klasę odwiedziła pani Anna Radosiewicz autorka książek dla dzieci. Opowiedziała nam jak powstają jej książki, skąd czerpie pomysły na fabułę. Pisarka pokazała dzieciom wiele ciekawych książek o różnej tematyce dla starszych i młodszych czytelników. Pani Ania chętnie odpowiadała na liczne pytania i chwaliła dzieci za zachowanie na spotkaniu. Uczniowie klasy III b mieli okazję wykonać obrazek z kolorowych patyczków, a także własną książkę. Spotkanie zakończyło się w bardzo miłej atmosferze.
Bardzo dziękujemy za pouczające zajęcia i książkę z dedykacją.
Zuzanna Rywolt
Światowy Dzień Pluszowego Misia w Kl. "0"
25 listopad był szczególnym dniem dla dzieci z klasy „0”, gdyż każde z nich przyniosło swojego ulubionego pluszaka. Zajęcia rozpoczęliśmy od prezentacji swoich Przytulanek, a następnie w skupieniu obejrzeliśmy wieczorynkę pt ,,Miś Uszatek'' i zaśpiewaliśmy z misiem kołysankę. Dzieci wymieniły inne znane misie z bajek np. ,,Miś Puchatek''. Dzieci wysłuchały wiersza pt. ,,Naprawiamy misia'' Cz. Janczarskiego i odpowiedziały na pytania nauczycielki. Wzięły udział w zabawie dydaktycznej ,,Wesoły miś''. Zatańczyły w rytm wesołej muzyki ze swoim misiowym partnerem. Najbardziej dzieciom podobało się to, co misie lubią najbardziej, czyli degustacja miodku. Na koniec dnia odbyły się zajęcia czytelnicze, które poprowadziła pani Sylwia Grochowska - nauczycielka języka polskiego. Przeczytała dzieciom bajkę Alana Durant ,,Bury miś próbuje schudnąć''. Celem tych wszystkich zajęć było kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek oraz rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
KONKURS W PRZEDSZKOLU „PARASOL PANI JESIENI”
Dnia 25.11.2016r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, który był skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością, dlatego jury miało bardzo trudne zadanie w wyłonieniu zwycięzców.
Poniżej prezentujemy wyniki konkursu:
I miejsce- Sabina Pastuszak oraz Ziemowit Mierzwa
II miejsce-Amelia Zygmunt
III miejsce- Laura Kilińska
Wyróżnienia zdobyli:
Filip Garsztka, Szymon Garsztka, Bartek Chabowski, Adaś Zbikowski oraz Hania Olszewska.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu kreatywności i zachęcamy dzieci do udziału w kolejnych proponowanych konkursach.
Organizatorzy: Laura Tomicz i Małgorzata Karaszewska
Dzieci z naszej placówki bardzo lubią, kiedy mogą zabrać ze sobą z domu ulubionego pluszaka do przedszkola i zaprosić do wspólnej zabawy z koleżankami i kolegami. Dziś nadszedł taki dzień. Miś jest bardzo ważny dla dzieci, bo jak twierdzą najmłodsi można się do niego przytulić i opowiedzieć o swoich sekretach.
Dnia 25.11.2016r. przedszkolaki z grupy II zostały zaproszone do wspólnej zabawy w „Pluszowej krainie”. Z uwagą i zaangażowaniem brały udział w proponowanych aktywnościach. Był to dzień pełen energii i radości.
Dzień Pluszowego Misia w grupie I
W grupie I Dzień Pluszowego Misia rozpoczął się od prezentacji pluszaków przyniesionych przez dzieci. Podczas zabawy, pt. "Przedstaw misia" średniaki przedstawiały kolegom swoje misie, podawały ich imiona oraz opowiadały o swoich ulubionych z nimi zajęciach. Następnie dzieci wysłuchały bajki "Złotowłosa i trzy misie". Przy piosence, pt. "O kochaniu misia" bawiły się ze swoimi maskotkami, tańczyły, ilustrowały ruchem piosenkę, a także odpoczywały przytulając się do swojego ulubionego misia.
Przedszkolaki z grupy I wykonały prace plastyczne nt. "Portret misia", nie tylko pokolorowały sylwety misia, ale także dorysowały prezenty - niespodzianki, np. balony, kwiaty.
Akcja Fundacji Mam Marzenie
Nasze przedszkole i Kl.”0” włączyły się do zbiórki nowych pluszowych maskotek, gier, zabawek oraz materiałów plastycznych w ramach akcji organizowanej przez Fundację Mam Marzenie z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Zebrane dane zostaną przekazane małym pacjentom oddziałów onkologicznych. Nasze podarki trafią do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Bydgoszczy. Bardzo dziękujemy rodzicom i ich pociechom za wspaniałe podarki. Na zdjęciu powyżej, to co zebraliśmy.
Barbara Kadow
„Miej serce i daj serce”
POMÓŻMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ W SCHRONISKU!
OKRES ZIMOWY JEST TRUDNY DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA.
Zwierzęta potrzebują naszej pomocy!
W dniach od 25.11.2016r. do 12.12.2016r. organizujemy w przedszkolu i szkole ZBIÓRKĘ KARMY I RZECZY DLA ZWIERZĄT
Z BYDGOSKIEGO SCHRONISKA
ZBIERAMY:
-koce, kołdry (nie z pierza), prześcieradła, ręczniki
-karmy dla psów i kotów (suche i mokre puszki)
WŁĄCZMY SIĘ DO TEJ AKCJI!
Datki na rzecz schroniska prosimy dostarczać do nauczycieli przedszkola.
Odpowiedzialni: Laura Tomicz, Violetta Bobak
Słodka niespodzianka
Dzisiaj na dzieci z klasy „0” czekała słodka niespodzianka - wspólne pieczenie gofrów. A była to nagroda za kulturalne zachowanie się podczas ostatniego apelu i pomaganie pani w sali. Dzieci rozpoznawały produkty, decydowały o posypce na gofry i nie mogły się doczekać kolejnych gofrów. Były bardzo zadowolone i dopytywały się o kolejne pieczenie.
Alina Wrożyńska
SZKOŁA PRZYJAZNA OSOBOM NIEWIDOMYM
Szanowni Państwo !!!
Składamy serdeczne podziękowania za udział w akcji z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” w 2016 roku.
Przeprowadzenie działań dotyczących edukacji uczniów na temat funkcjonowania osób niewidomych i przesłanie sprawozdania pozwoliło Państwu uzyskać certyfikat „SZKOŁY PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM”. Zostanie on przesłany pocztą do końca listopada 2016 i ważny będzie do 30 listopada 2017 roku.
W załączniku maila przesyłamy logo, które macie Państwo prawo na okres ważności certyfikatu zamieścić na swojej stronie internetowej i na materiałach promocyjnych szkoły.
Z wyrazami szacunku Organizatorzy
Pierwsza Pomoc Przedmedyczna
Dnia 17 listopada 2016 roku odbyło się spotkanie warsztatowe pani pielęgniarki Barbary Spionkowskiej z uczniami klas IV-VI na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas zajęć uczniowie uczyli się jak umiejętnie udzielić pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia.
Zapoznali się z łańcuchem przeżycia:
1. Bezpieczeństwo,
2. Sprawdzenie przytomności,
3. Wezwanie pomocy,
4. Sprawdzenie oddechu:
a) jest oddech - pozycja boczna,
b) brak oddechu - oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej (prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej).W dalszej części zajęć uczniowie kształcili praktyczne umiejętności wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej (na fantomach), czyli oddechy ratownicze (zwracając uwagę na ruch klatki piersiowej) i uciski klatki piersiowej.
Natomiast podczas ćwiczeń pozycji bocznej ustalonej dzieci uczyły się jak ułożyć osobę poszkodowaną by spokojnie i bezpiecznie móc doczekać przyjazdu karetki pogotowia. Pani pielęgniarka omówiła również inne rodzaje urazów takie jak: zranienia, złamania, omdlenie, krwotoki i jak z nimi postępować:Dzięki takim zajęciom uczniowie oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać pomoc oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.
Dziękujemy bardzo pani Basi za udzielenie mam fachowej lekcji o pierwszej pomocy!
M.Szymanowska-Syczewka
Bzyk Brzęk w klasie II a
Dziś odwiedziła nas mama Gabi i Macieja pani Anna Kołakowska, która przeczytała nam bardzo ciekawą książkę pt. „Bzyk Brzęk”. …Bzyk Brzęk to… wszędobylska muchówka. Pewnego dnia spotyka on nadzwyczaj elegancką muchę, Rączycę Czarnonogą, która – już, jako przyszywana ciotka – bardzo zmieni jego życie. Ich wspólne zabawy, codzienne radości i smutki, („bo są takie dni, kiedy naprawdę ciężko jest być muchą”), a przede wszystkim wciąż nowi, zadziwiający czytelnika (a często i samych bohaterów) znajomi (jak bezdomny ślimak Anatol, wegetarianin superpająk Józef, biedronka Teoś czy pasikonik Hop-Skok) i ich niebywałe historie nie pozwalają oderwać się od lektury. Książka rozśmiesza, rozczula, uczy, wychowuje i wciąż na nowo zaskakuje…
Po przeczytaniu kolejnych opowiadań, pani Ania zadawała dzieciom dużo pytań, na które uczniowie doskonale znali odpowiedzi, czyli uważnie słuchali J… Dziękujemy, pani Ani i zapraszamy do przeczytania nam dalszych przygód Bzyka Brzęk…
Zachęcamy wszystkich do lektury!!!
Marzena Szymanowska-Syczewska
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie