21 października odbyły się zajęcia czytelnicze w klasie 1b. Uczniowie wysłuchali wierszy Jana Brzechwy „Żaba” oraz „Pali się!”. Dzieci rozpoznawały numery alarmowe na które należy dzwonić w razie wypadku. Rozwiązywano również łamigłówki obrazkowe. Na koniec pierwszoklasiści kolorowali obrazki.
"Pali się!" w I klasie
XV DZIEŃ PAPIESKI – ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II – PATRON RODZINY
Dnia 19.10.2015 roku w Zespole Szkół w Borównie odbył się apel z okazji XV Dnia Papieskiego pod hasłem: Jan Paweł II – Patron Rodziny. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych przygotowali krótki montaż słowno – muzyczny. Uczniowie w skrócie przybliżyli nam życie i działalność świętego Karola Wojtyły, a w szczególności nauczanie o Rodzinie. Święty Papież podkreślał, iż rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. „Jest drogą, której nie można odłączyć. Jest komunią osób zjednoczonych miłością i jest święta.”
Modlitwy do Św. Jana Pawła II w intencji Rodzin
Święty Janie Pawle II, wstawiaj się za małżonkami i ich rodzinami, aby były wspólnotami życia i miłości. Niech ich miłość umacniana łaską sakramentu małżeństwa będzie mocniejsza od wszelkich przeżywanych słabości i kryzysów.
Wstawiaj się za młodym pokoleniem, aby znajdowało w rodzinach mocne oparcie dla swego człowieczeństwa i jego rozwoju w prawdzie i miłości.
Święty Janie Pawle II, strzeż nasze rodziny i pozwól im doświadczać w codziennym życiu "pięknej miłości", w której obecna jest moc Chrystusa - Odkupiciela człowieka i Zbawiciela świata. Amen.
Ślubowanie uczniów klasy Ia
Dnia 14 października 2015 r. w Zespole Szkół w Borównie odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy Ia i pasowanie na ucznia.
Akademia rozpoczęła się serdecznym powitaniem przez wychowawczynię klasy pierwszej Marzenę Szymanowską - Syczewską przybyłych gości: Panią Dyrektor Katarzynę Fiedler, Pan Dyrektora Jerzego Skarbińskiego, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, przedstawicieli klas drugich oraz pierwszoklasistów. Następnie pani Dyrektor, wygłosiła przemówienie, w którym podkreśliła powagę tego dnia, potem przedstawicielki Samorządu Szkolnego szczególnie gorąco powitały bohaterów naszej uroczystości. W końcu z wypiekami na twarzy dzieci dumnie zaprezentowały pouczający program artystyczny i zarazem udowodniły, że zasługują na miano ucznia. Po efektownym programie artystycznym, nikt nie miał wątpliwości, że są gotowi, by złożyć uroczyste ślubowanie.
Ślubuję uroczyście!
Będę starał się być dobrym i uczciwym.
Będę strzegł honoru i dobrego imienia szkoły.
Będę szanował swoich nauczycieli i rodziców.
Będę uczył się tego, co piękne i mądre.
Będę kochał i czcił moją ojczyznę
Po złożeniu uroczystego Ślubowania pani Dyrektor Katarzyna Fiedler przystąpiła do pasowania dzieci na ucznia. Ukoronowaniem aktu pasowania było odciśnięcie palca w kronice szkolnej i otrzymanie pamiątkowego dyplomu z rąk Pana Dyrektora i Pani Dyrektor. Już odprężeni i uśmiechnięci uczniowie przyjmowali prezenty od uczniów klas drugich. Rada Rodziców ufundowała uczniom wyjazd do kinoteatru Adria. Zwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.
Zajęcia czytelnicze w 1a
16 października odbyły się zajęcia czytelnicze w klasie 1a. Pierwszoklasiści zapoznali się z opowiadaniem „Huśtawka” oraz wspólnie z bibliotekarką przy pomocy ilustracji „przeczytali” opowiadanie „Kogut i kukuryku”. Dzieci odgadywały również zagadki. Na koniec uczniowie kolorowali obrazki przedstawiające zwierzęta.
Uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbędzie 16 października o godzinie 10.45
"Kredki" w II klasie
12 października odbyły się zajęcia czytelnicze w klasie 2a. Drugoklasiści wysłuchali opowiadania Małgorzaty Musierowicz „Kredki”. Dzieci oceniały zachowanie bohaterów opowiadania i uznały, że dzielenie się swoimi przyborami szkolnymi jest zachowaniem dobrym i koleżeńskim. Uczniowie rozpoznawali również dobre i złe zachowania na ilustracjach.
Wizyta w Banku
7 października klasa III w ramach kompleksowego tygodniowego zagadnienia „Uczymy się oszczędzać” wybrała się na wycieczkę do Banku Spółdzielczego w Dobrczu. Wycieczka była świetną okazją, aby zdobyć informację o tym, czy i jak można oszczędzać. Dzieci miały okazję poznać bank od podszewki. Dowiedziały się, na czym polega praca osób zatrudnionych w banku.
Miały okazję sprawdzić w specjalnym urządzeniu, czy pieniądze, którymi się posługują, nie są sfałszowane. Przeliczali też banknoty i monety z pomocą liczarek. Dzieci chętnie zadawały pytania, m. in. o to, skąd w banku biorą się pieniądze; kto może założyć konto; gdzie produkuje się pieniądze; jakie szkoły trzeba skończyć, aby pracować w banku. Wizyta w banku bardzo podobała się dzieciom.
Przy okazji uczniowie odwiedzili także Urząd Pocztowy w Dobrczu. Tam mieli okazję zajrzeć na zaplecze, gdzie segreguje i stempluje się przesyłki. Przypomnieli sobie, jak prawidłowo adresować list. Dowiedzieli się, jak wędruje paczka od nadawcy do adresata.
Zdjęcia z wycieczki znajdują się w galerii.
Iwona Rachwał
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 14 października w naszej szkole w godzinach 7.00 - 16.00 będą miały miejsce zajęcia opiekuńcze. Rodzice na piśmie złożą informację o uczestnictwie dziecka w zajęciach z podaniem godzin. W tym dniu nie będzie obiadu.
Konkurs plastyczny "Mój zwierzak"
Dzisiaj tj. 12 października 2015r. w klasie II b został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt.” Mój zwierzak”. Dzieci wykonały bardzo ciekawe prace, posłużyły się różnorodnymi technikami, które wpłynęły na estetykę prac. W ostateczności jury w składzie p. Marzena Szymanowska Syczewska i p. Emilia Lewandowska wybrały 3 najciekawsze ich zdaniem prace pod względem formy. I miejsce zdobyła Marysia Zielińska, która wykonała jeża z szyszek, II miejsce zdobył Bartek Podolski za wykonanie pracy przestrzennej, III miejsce otrzymała Sylwia Kaczmarek za plakat. Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu.
Zuzanna Rywolt
„Konkurs ekologiczny”
Dnia 9 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu, pt. Zwierzątko z warzyw”. Konkurs skierowany był dla dzieci z przedszkola i Kl. „0”. W konkursie wzięło udział 20 uczestników, którzy dostarczyli atrakcyjne zwierzątka, a były to: słoniki, jeżyk, stonoga, myszka, owieczki, dinozaur, ślimak, krecik, itd. Rodzice, którzy zostali wytypowani do jury za kryterium oceniania brali: kreatywność i wyobraźnię. Komisja zdecydowała następujący werdykt:
I miejsce: Klaudia Kaczmarek, Nikodem Schalau
II miejsce: Marcelina Pytlik
III miejsce: Martyna Dadak, Agata Zielińska
Wyróżnienia otrzymały następujące dzieci: Blanka Chruścicka, Filip Zakrzewski, Ignacy Gajdziński, Sabina Pastuszak, Zuzanna Giłka, Honorata Szymańska. Pozostałe dzieci otrzymały dyplomy i nagrody pocieszenia. Na zakończenie dzieci z Kl. „0” zaśpiewały piosenkę „Orkiestra” z wykorzystaniem instrumentów muzycznych. Organizatorzy Pani Barbara Kadow i Pani Laura Tomicz gratulują zdobycia nagród oraz zachęcają dzieci wraz z Rodzicami do brania udziały w innych konkursach.
Barbara Kadow
Książki naszych marzeń
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs pt. „Książki naszych marzeń”. 8 października w ramach konkursu biblioteka szkolna przeprowadziła głosowanie. Brali w nim udział uczniowie klas 4-6. Każdy mógł wybrać trzy tytuły książek, które chciałby móc wypożyczać z naszego szkolnego księgozbioru.
Najwięcej głosów zostało oddanych na następujące tytuły: „Hobbit”, „Dzienniczek Cwaniaczka”, „Małe kobietki”, „Eragon”, "Zagubiona w śniegu". Bardzo dużo głosów zebrały również wszystkie części serii: „Harry Potter”, „Magiczne drzewo” oraz „Opowieści z Narnii”.
Jeśli dopisze nam szczęście, dzięki wsparciu Ministerstwa wybrane książki pojawią się w naszej bibliotece.
Warsztaty świecowe
Dnia 6 października dzieci z grupy II, Kl. „0” oraz klas I i II wzięły udział w warsztatach świecowych. Podczas zajęć dzieci wykonały własne świece parafinowe z dodatkiem kolorów, zapachów, produktów wzbogacających ich wygląd – a możliwości miały naprawdę wiele! Wykonane i opakowane świece dzieci zabrały ze sobą do domu.
Barbara Kadow
Plebiscyt na Najsympatyczniejszego Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski przeprowadził w naszej szkole plebiscyt na Najsympatyczniejszego Chłopaka w klasach I - VI.
Wszystkie dziewczęta wybierały w swojej klasie najsympatyczniejszego kolegę. Nietrudno go zdobyć. Wystarczy być:
-
uprzejmym,
-
sympatycznym,
-
stosować zwroty grzecznościowe: proszę, dziękuję, przepraszam,
-
pomagać koleżankom,
-
często się uśmiechać,
-
być po prostu koleżeńskim.
Najsympatyczniejsi z poszczególnych klas:
IA – Marcin Mądry
IB – Kacper Kowalski
IIA – Bartek Staszewski, Wiktor Noskowiak-Bajno
IIB – Kacper Jóźwiak
III – Tomasz Bandyszewski, Patryk Kowalski
IV – Ksawier Gaca
VA – Hubert Lengling
VB – Remigiusz Burczyński
VI – Mikołaj Michalski
Każdy z chłopców otrzymał dyplom oraz upominek. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
-
Zajęcia czytelnicze w I b
5 października w klasie I b odbyły się zajęcia promujące czytelnictwo. Pierwszaki wysłuchały opowiadania o Misiu Uszatku, poznały jego przyjaciół oraz dowiedziały się skąd pochodzi jego imię. Następnie dzieci rozwiązywały łamigłówki obrazkowe i dopasowywały zwierzęta do odpowiednich literek. Zajęciom towarzyszyło kolorowanie obrazków.
„Sałatka warzywna”
Dnia 2 października, tj. piątek dzieci z grupy II „Starszacy” postanowiły zrobić sałatkę z warzyw, które wcześniej przyniosły do przedszkola. Wiedząc już jak posługiwać się nożem przedszkolacy poradziły sobie z tym wyzwaniem bardzo dobrze. Po przygotowaniu warzyw i wymieszaniu ich nastąpił poczęstunek. Dziewczynki i chłopcy ze smakiem zjadały sałatkę słuchając piosenki „Witaminki”.
Dzień chłopaka w grupie I
W przedszkolu grupa 1 „żabki” świętowała Dzień Chłopaka. Dziewczynki złożyły kolegom z grupy życzenia oraz wręczyły drobne upominki – książeczki z naklejkami. Chłopcy bardzo się ucieszyli z otrzymanych prezentów. Później odbyła się zabawa taneczna oraz pozowanie do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
„DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY”
Nasze przedszkole zostało zakwalifikowane do udziału w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”. Celem projekty jest obniżenie częstotliwości występowania próchnicy zębów u dzieci w wieku 0-5 lat.
W związku z tym, w środę, tj. 30 września wszystkie dzieci z przedszkola i Kl. „O” wzięły udział w zajęciach na temat dbania o higienę jamy ustnej. Zajęcia te prowadził edukator, który pokazał przedszkolakom film edukacyjny, na którym Królik Pampiś uczył dzieci co myszą wiedzieć o swoich zębach. Następnie zaprosił dzieci do wspólnego mycia zębów podczas, którego powiedział i pokazał etapy mycia zębów. Każde dziecko w prezencie otrzymało szczoteczkę i pastę do zębów.
Również tego dnia odbyło się spotkanie z rodzicami. Rodzice dowiedzieli się jak zainteresować dziecko higieną jamy ustnej i sprawić, by szczotkowanie zębów było dla niego zabawą, nie przykrym obowiązkiem! Co jako rodzice powinni zrobić aby ich dzieci zawsze miały zdrowe i białe ząbki.
Barbara Kadow
Wycieczka na skrzyżowanie dzieci z klasy O
W czwartek 17 września dzieci z klasy "0" wybrały się na skrzyżowanie w Borównie. Podczas spaceru dzieci utrwaliły zasady ruchu drogowego, wygląd podstawowych znaków drogowych. Obserwowały ruch na skrzyżowaniu, zwróciły uwagę na różnorodne pojazdy i pieszych przechodzących po pasach.
Przygody wróbelka Elemelka w ptasiej szkole
28 i 29 września bibliotekarka odwiedziła uczniów klas 2b i 2a, aby poprowadzić zajęcia promujące czytelnictwo. Dzieci zapoznały się z zasadami, jakie obowiązują w bibliotece szkolnej. Wysłuchały opowiadania przedstawiającego przygody wróbelka Elemelka w ptasiej szkole. Drugoklasiści rozpoznawali litery tworzące nazwy ptaków oraz rozwiązywali łamigłówkę obrazkową typu „połącz kropki”.
DODATKOWE DNI WOLNE OD ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH w roku szkolnym 2015/2016
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu podstawa prawna: art. 39 ust. 1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) oraz §3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. Nr 186, poz. 1245), w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r.w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. nr 46, poz. 432 z późniejszymi zmianami)
USTALONO DODATKOWE DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
14 października 2015r. (środa DEN)
2 listopada 2015r. (poniedziałek po dniu Wszystkich Świętych)
5 kwietnia 2016r. (wtorek, sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej)
2 maja 2016r. (poniedziałek przed dniem ustawowo wolnym)
27 maja 2016r. (piątek po dniu ustawowo wolnym)
1 czerwca 2016r. (środa, Dzień Dziecka)
W dniach tych szkoła organizuje zajęcia wychowawczo - opiekuńcze, w których mogą uczestniczyć uczniowie, po wcześniejszym zgłoszeniu przez rodzica.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie