W minionym tygodniu w Przedszkolu w Borównie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci 4- letnie, 3- letnie i kl. „0” zaprezentowały przed publicznością program artystyczny, na który składały się wiersze i piosenki. Po zaprezentowaniu przez dzieci umiejętności słowno- wokalnych wnuczęta wręczyły dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki. Po części oficjalnej nastąpił słodki poczęstunek. Podczas uroczystości nie zabrakło gromkich braw oraz uśmiechów na twarzach.
Aktualności
Święto Dziadków
Konkurs plastyczny
Uczniowie szkół z Bydgoszczy i okolicznych placówek wzięli udział w konkursie plastycznym, którego tematem było bezpieczeństwo na drodze. Prace do organizatora zabawy - wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy nadesłało 163 dzieci z klas I - III. Pierwszą nagrodę uzyskała praca, rysunek o białych i czarnych Aniołach, które ostrzegają dzieci przechodzące przez jezdnię wykonana przez laureata z Solca Kujawskiego. Uczennice naszej szkoły z klasy III Roksana Krężołek i Julia Kociołek udały się do Bydgoszczy na ogłoszenie wyników gdzie otrzymały za swoje prace wyróżnienie.
Zapobiegamy pożarom
W dniu 20 grudnia 2011 roku w Dobrczu przeprowadzono rozstrzygającą część eliminacji gminnych konkursu plastycznego "Zapobiegamy pożarom". Na konkurs wpłynęło 56 prac z placówek z terenu gminy Dobrcz. Komisja w składzie: Marek Kuligowski, Janusz Fryckowski, Barbara Hipnarowicz i Joanna Finc oceniła prace w czterech kategoriach wiekowych. W kategorii zerówka i przedszkola I miejsce zajęła Olga Stanisławska z Przedszkola Samorządowego w Borównie, której opiekunem jest Pani Beata Biernat. Jeśli chodzi o kategorie klasy I - III wysokie trzecie miejsce zajęła Weronika Spionkowska nad którą również opiekę sprawowała Panie Biernat. W kategorii klas IV - VI trzecie miejsce uzyskała Agnieszka Superczyńska wykonująca pracę pod okiem Romualda Graula.
Uroczystości bożonarodzeniowe
W środę 21 grudnia w naszej szkole zaprezentowane zostały Jasełka Bożonarodzeniowe. Uczniowie przygotowali piękne przedstawienie które zostało nagrodzone rzęsistymi brawami. Następnie atmosfera świąteczna przeniosła sie do sali lekcyjnych, w których to miały miejsce wigilie klasowe. Uczniowie przy dźwięku kolęd dzielili się opłatkiem, wymieniali prezentami oraz kosztowali pyszne przygotowane przez rodziców ciasta.
Tajemnicze Święta Skrzata
Już niebawem odwiedzi nas najbardziej wyczekiwany co roku gość. To on sprawia, że magia Świąt żyje w nas przez lata i nawet dorośli z utęsknieniem czekają na jego przybycie. W związku z tym 19 grudnia Teatr Maska zaprosił nas do obejrzenia historii, która barwnością postaci i dialogów zauroczyła zarówno młodszych jak i tych nieco starszych widzów. Był to spektakl pełen tajemniczości i niespodziewanych zwrotów akcji, który przybliżył tradycje związane z Mikołajem i Świętami Bożego Narodzenia.
Spektakl opowiadał o Skrzacie Milusiu – najbliższym i najbardziej zaufanym pomocniku Świętego Mikołaja. Jego zadziwiająca i barwna przygoda rozpoczyna się pewnego grudniowego wieczoru, gdy białe płatki śniegu zaczynają wirować, a powietrze drży od dźwięku małych dzwoneczków. W tą najbardziej niezwykłą noc w roku, kiedy nie ma rzeczy niemożliwych, Miluś budzi się na polanie w lesie i uświadamia sobie, że nic nie pamięta. Usiłując sobie cokolwiek przypomnieć, dostrzega list. Z jego treści dowiaduje się, że pewien urwis postanowił odwołać Święta w swoim domku, ponieważ Mikołaj chce mu je zepsuć. Skrzat, próbując zrozumieć o co dokładnie chodzi, poznaje Króliczka. Ten z pozoru niewinnie wyglądający maluch twierdzi, że Mikołaj to wyjątkowo zły człowiek i lepiej trzymać się od niego z daleka. Na drodze naszego bohatera pojawia się również czarująca kobieta. Śnieżynka – bo o niej oczywiście mowa – nie tylko zna wspaniałe tradycje świąteczne, ale także przekonuje Milusia, że Mikołaj naprawdę zasłużył na miano Świętego. Czy opowiadania Śnieżynki o bezinteresownej dobroci Mikołaja trafiły do serca naszego Skrzata?
Konkurs matematyczny
W sobotę 17 grudnia nasze uczennice Olga Karamucka i Róża Komosa uczestniczyły w etapie rejonowym konkursu matematycznego organizowanego przez Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty. Nasze uczennice przez półtorej godziny miały do rozwiązania cztery zadania tekstowe. Rozwiązanie zadań wymagało niezwykłej wiedzy i dużych umiejetności.
Oto jedno z zadań: Pan Jan biega codziennie ścieżką wzdłuż rzeki i zawsze towarzyszy mu jego pies, który też biegnie tą samą ścieżką. Rozpoczynają przy starej wierzbie i biegną w stronę mostu. Pan Jan biega z prędkością 18km/h, natomiast pies biegnie z prędkością 600m/min. Dziś rano wystartowali razem. Pies po przebiegnięciu 2400m zawrócił i dobiegł do swojego pana. Po spotkaniu wrócili spacerkiem do domu. Jaką trasę pokonał pan Jan do spotkania z psem, i ile czasu mu ona zajęła?
Wyniki konkursu będziemy mogli sprawdzić na stronie kuratoryjnej w dniu 3 stycznia 2012 roku. Trzymamy kciuki !!!
Spotkanie wigilije w przedszkolu
„ A gdy zabłyśnie gwiazdka
w błękitnej dalekości
będziemy z sobą dzielili
opłatek, symbol miłości. ‘’
14 grudnia w grupie 4 – latków odbyło się spotkanie wigilijne przedszkolaków z Borówna oraz ich rodzicami. Dzieci przedstawiły program artystyczny zaproszonym gościom. Wzruszającym momentem było dzielenie się rodziców z dziećmi opłatkiem. Nie zabrakło wizyty Gwiazdora. Za upominki dzieci podziękowały wierszem i oczywiście zaprosiły Gwiazdora w przyszłym roku. Wigilia w naszym przedszkolu upłynęła w bardzo miłej atmosferze. Było rodzinnie i bardzo serdecznie.
Zimowa akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej
Każdej zimy kilka tysięcy Polaków, w tym sporo dzieci ulega wypadkom narciarskim. Każdy poważniejszy narciarski uraz niesie za sobą cierpienie, długotrwałe leczenie i jeszcze dłuższą rehabilitację. Jedną z form zapobiegania wypadkom na stokach narciarskich jest akcja BEZPIECZNY STOK, informująca i promująca podstawowe zasady bezpiecznej jazdy. Bezpieczna jazda to między innymi jazda w kasku. Chrońmy to, co mamy najcennieje - czyli naszą głowę. Więcej na http://www.bezpiecznienastoku.pl/
Mikołajki w przedszkolu
6 grudnia na dzieci z Przedszkola w Borównie czekało wiele ciekawych niespodzianek. Otóż po śniadaniu przedszkolaki odnalazły w sali prezenty pozostawione przez św. Mikołaja oraz list. Dzieci odsłuchały w skupieniu treść przesłania od Mikołaja a następnie rozpakowały paczki, w których znajdowały się kolorowe zabawki. Następnie dzieci zostały zaproszone na koncert muzyki etnicznej. Podczas pokazu dzieci poznały różne instrumenty etniczne oraz brały aktywny udział w przedstawieniu, np. grając na bębnach. I to był nie koniec niespodzianek – na koniec dnia, każde z dzieci otrzymało słodki upominek by miło w domu wspominać dzień św. Mikołaja.
Muzyka etniczna
We wtorek, 6 grudnia, w Zespole Szkół w Borównie rozbrzmiewały dźwięki bębnów, trąb i dzwonków. Tego dnia na zaproszenie Rady Rodziców do szkoły i przedszkola zawitał niecodzienny gość - miłośnik muzyki etnicznej. Dzieci miały okazję poznać różne etniczne drewniane instrumenty muzyczne. Spróbowały też gry na bębnach i trąbie. Dowiedziały się, jak zbudowane są prezentowane instrumenty. Zajęcia były ciekawą lekcją muzyki, co można sprawdzić w albumie fotograficznym.
Wizyta policjanta
Tradycyjnie jak co roku odwiedził przedszkolaków w Borównie policjant Damian Spionkowski z WRD KMP w Bydgoszczy. Podczas wizyty zaprezentował mundur policjanta, narzędzia pracy, omówił podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni bądź chodniku. Pan Damian udzielił również dzieciom kilka wskazówek na temat bezpiecznej jazdy dziecka w samochodzie, pobytu w domu bez opieki dorosłych oraz kontaktu z osobą nieznajomą. Na koniec wizyty przedszkolaki podziękowały p. Damianowi wręczając laurkę i śpiewając piosenkę „Być kierowcą”.
Światowy Dzień Życzliwości
Dnia 21.11.2011r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości zorganizowany przez Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Borównie. Uczniowie przygotowali gazetkę oraz plakat poświęcony tematyce życzliwości, odbył się również krótki apel na którym mówiono o historii Światowego Dnia Życzliwości, jego idei. Nie zabrakło krótkiej pogadanki o tym czym jest życzliwość, kto to jest człowiek życzliwy i jakie są jego cechy.
Z tej okazji Samorząd Uczniowski przeprowadził głosowanie na najżyczliwszego ucznia, nauczyciela i pracownika szkoły. Najżyczliwszymi roku 2011 zostali: pani Zofia Kozłowska- najżyczliwszy pracownik szkoły, pani Zuzanna Rywolt- najżyczliwszy nauczyciel, Wiktoria Kosobucka - najżyczliwsza uczennica. Zwycięzcy zostali uhonorowani dyplomami. Taki dzień to okazja do promowania życzliwego zachowania wobec drugiej osoby, przepraszania za swoje niektóre czyny i dziękowania za okazaną pomoc.
Powiatowy Konkurs Ortograficzny
Jak co roku w Osielsku odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Z naszej szkoły wzięły w nim udział: Julia Kopczyńska (kl. V), Olga Karamucka (kl. V) i Róża Komosa (kl. VI). Niestety dziewczęta nie zdobyły nagród, ale za to wzbogaciły się o coś bardzo cennego. Zdobyły nowe doświadczenie i motywację do dalszej pracy, by w przyszłości znależć się w gronie zwycięzców. Ćwiczmy dalej w myśl zasady, aby kuć żelazo póki gorące.
Dzień zdrowego śniadania
8 listopada klasy I-III naszej szkoły wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Śniadanie daje moc". Tego dnia dzieci w klasach wspólnie przygotowywały zdrowe śniadanie. Zajęcia były świetną okazją do nauczenia się lub utrwalenia wiedzy o tym, z czego powinno składać się zdrowe śniadanie. W organizacji akcji pomagali też rodzice uczniów (Pani Kuźniewska i Pani Pliszka), którym serdecznie dziękujemy. Służyli oni pomocą i podsuwali ciekawe pomysły do pracy. Powstały zdrowe kanapki, twarożkowe myszki, kanapkowe buźki i żaglówki serowo-pomarańczowe. Zdjęcia z przebiegu akcji w zakładce ALBUM.
W Powiatowym Konkursie „Miejsca Pamięci Narodowej” uczennica naszej szkoły Róża Komosa uzyskała II miejsce, natomiast wyróżnienie Juliana Gipp.
Podziękowanie zostało skierowane na ręce opiekunów Anny Radzimierskiej i Romualda Graula
Wyjazd do kina
Dzisiejszego dnia dzięki hojności Pana Jerzego Gotowskiego uczniowie klas IV - VI udali się do Cinema City w Bydgoszczy. Klasy czwarta i piąta obejrzały seans Auta 2, natomiast klasa szósta wzięła udział w pokazie filmu Bitwa Warszawska 1920.
Jesteśmy przedszkolakami
Dnia 26 października w Przedszkolu w Borównie odbyła się uroczystość "Pasowanie na Przedszkolaka". Dzieci z uśmiechem na twarzy przed rodzicami zaprezentowały program artystyczny po czym nastąpiło pasowanie przez Panią Dyrektor Katarzynę Fiedler oraz wręczenie dyplomów i upominków. patrz ALBUM.
Dzień Edukacji Narodowej
17 października w Zespole Szkół w Borównie obchodziliśmy nadzwyczajne święto – Dzień Edukacji Narodowej nazywany potocznie Dniem Nauczyciela. Wyjątkowe i na dodatek bardzo oczekiwane. Na to święto z niecierpliwością czekają zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Uczniowie, mają tego dnia swobodę. Nie przygotowują się do lekcji, nie piszą klasówek, nie odrabiają prac domowych. Nauczyciele zaś w tym jednym dniu w roku są przez nich traktowani tak, jak powinni być traktowani cały czas. Chyba tylko w dniu tego święta nasi uczniowie bardziej przypominają aniołki niż diabełki. Bo na co dzień to różnie bywa.
O świcie, o 8,55 w poniedziałek rozpoczęła się uroczysta Akademia skierowana dla nauczycieli, uczniów Szkoły Podstawowej i wychowanków Przedszkola Samorządowego. Podopieczni Pani Iwony Rachwał – uczniowie klasy II przygotowali utwór muzyczny „Słowa dla naszej Pani” wykonywany z własnym akompaniamentem. Wychowankowie z klasy VI - abyśmy wszyscy mogli w pełni docenić trud naszych drogich wychowawców – przygotowali scenkę z życia naszej szkoły. Oprócz tradycyjnych wierszyków i deklamacji na scenie pojawiły się szczególni przedstawiciele życia uczniowskiego, a mianowicie m.in. Rozrabiacz, Gapa, Dziurkacz, Zosia Samosia. Na koniec przedstawienia uczniowie wręczyli wszystkim nauczycielom kwiaty.
Następnym punktem Akademii było wystąpienie Pani Dyrektor Katarzyny Fiedler która złożyła wszystkim przybyłym z okazji ich święta najszczersze życzenia sukcesów zawodowych i podziękowania za trud włożony w wychowywanie dzieci i młodzieży. W tym miejscu pojawiły się również przyznawane corocznie przez Panią Dyrektor nagrody dla nauczycieli w podzięce za przykładne wykonywanie obowiązków oraz aktywne uczestnictwo w realizacji zadań dydaktyczno- wychowawczych i organizacyjnych.
Akademię swoim występem uświetnili również uczniowie z Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Wręczyli nauczycielom nagrody w następujących kategoriach: „gorący uśmiech”, „żartowniś roku”, „złoty wykładowca”, „mikrofon roku”, „bratnia dusza”, „luzak roku”, najsympatyczniejszy nauczyciel roku”.
Na zakończenie swoją piosenkę skierowaną do grona pedagogicznego wykonały dzieci z Przedszkola Samorządowego. PATRZ ALBUM
Pasowanie uczniów klas I
W dniach 17 i 18 października odbyło się pasowanie dzieci z klas pierwszych, kolejno IA i klasy IB. Podczas uroczystości, uczniowie musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w wielu dziedzinach. Udowodnili, że znają swój kraj, zasady ruchu drogowego. Wiedzą również jak należy się zachowywać w szkole. Interpretacja utworów literackich młodych wykonawców wprawiła w zachwyt przybyłych gości. Nagrodzono ich gromkimi brawami a Pani Dyrektor bez cienia wątpliwości przyjęła młodych kandydatów do braci uczniowskiej. Opis fotograficzny znajdziemy w ALBUMIE
Przedszkolny teatrzyk
Pani nauczycielki z Przedszkola w Borównie 6 października na jeden dzień przemieniły sie w aktorki. W ten sposób mogły wystąpić przed dziećmi z przedstawieniem "Na straganie". Dzieci w dużym skupieniu obserwowały popis gry aktorskiej, a na koniec podziękowały odtwórczyniom głównych ról gorącymi oklaskami. Przesłaniem spektaklu była wiedza że wszystkie warzywa są zdrowe i witaminy mają w sobie. Zdjęcia z tego wydarzenia znajdziemy w albumie.
Archiwum Aktualności