• „Poznaj Polskę” - wycieczka do Gniezna i Biskupina

          • Są miejsca wyjątkowe, są podróże, które trzeba odbyć. W taką właśnie podróż w piątek 25 listopada 2022 roku wybrali się uczniowie klas II i III.

            Pierwszy przystanek uczestnicy wycieczki mieli w Gnieźnie- pierwszej stolicy Polski, gdzie podziwiali wspaniałe zabytki, na czele z katedrą położoną na Wzgórzu Lecha i unikalnym skarbem romańskiej sztuki odlewniczej – Drzwiami Gnieźnieńskimi ze scenami z życia św. Wojciecha. Obowiązkowym punktem programu było zrobienie zdjęć przy monumentalnym pomniku Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski, który koronę otrzymał właśnie w Gnieźnie.

            Następnie uczniowie pojechali do Biskupina, osady obronnej związaną z ludnością kultury łużyckiej, pięknie położonej nad Jeziorem Biskupińskim. Dzieci mogły zobaczyć przedmioty minionych epok, zakupić pamiątki (monetę Mieszka I, łuki, amulety, biżuterię, drewniane gwizdki), spacerować po wale obronnym i uliczkach, zobaczyć wnętrza domostw.

            Galeria z wycieczki

            Beata Biernat, Zuzanna Rywolt 

            Uczniowie Zs w Borównie przed wejściem do grodu w Biskupinie.

          • KONKURS PLASTYCZNY „MÓJ PLUSZOWY MIŚ”

          • Kochani Rodzice, Kochane Dzieci!

            Bardzo dziękujemy za tak liczny udział w konkursie. Wybranie zwycięskich prac nie należało do łatwych zadań, wszystkie misie są przepiękne, jednak tak jak zostało napisane, oceniałyśmy samodzielność, estetykę pracy oraz pomysł.

            Nagrody główne i wyróżnienia otrzymują:

            I miejsce: Anita Ptak – IIa

            II miejsce: Emilia Siupa – IIIa

            III miejsce: Antoni Purkstal-Ammer

            WYRÓŻNIENIA:

            Aleksandra Stan – 0a

            Paulina Herder – 0a

            Adrian Bucholc – Ib

            Dominika Ścigany – Ia

            Marysia Skiba - IIa

            Zuzanna Kocaja – IIa

             

            GALERIA Z KONKURSU

            Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy inwencji i pomysłowości w prezentacji swojego ulubionego misia oraz życzymy dalszych sukcesów artystycznych!

            Zwycięzcy konkursu plastycznego - "Mój pluszowy miś".

          • Ciekawskie pierwszaki...1b

          • Uczniowie klasy 1 b biorą udział w projekcie „Ciekawskie Pierwszaki”. Jak poznawać świat w klasie? Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, dlaczego każdy z nas jest inny.

            Na zajęciach bawiły się w kalambury i statki. Dzięki udziałowi w tych grach zrozumiały, że choć ludzie różnią się między sobą zainteresowaniami, to niektóre rzeczy lubią robić wspólnie. Uczniowie również wysłuchali wiersza pt. „Wszyscy dla wszystkich” i zwrócili uwagę, że dzięki temu, że każdy robi coś innego, ludzie uzupełniają się
            i pomagają sobie wzajemnie. Na zakończenie dzieci pracowały w grupie i wykonały kolaż przedstawiający ich zainteresowania. Wspólnymi silami stworzyli wyjątkowe dzieło, które będzie przypominało im, że choć każdy lubi co innego, to każdy jest na swój sposób wyjątkowy, a razem tworzą świetną klasę.

            Galeria z projektu

            Marzena Szymanowska-Syczewska

            Kolaż pierwszej klasy.

          • INFORMACJA DOTYCZĄCA CYBERBEZPIECZEŃSTWA

          • Szanowni Państwo,

            zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa poniżej przekazujemy Państwu informacje pozwalające na lepsze zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa wraz z informacją o skutecznych sposobach zabezpieczania się przed tymi zagrożeniami:


            • zestaw porad bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów prowadzony na witrynie internetowej CSIRT NASK – Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego działającego na poziomie krajowym: https://www.cert.pl/ouch/
            • poradniki na witrynie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji, które przybliżają problematykę cyberbezpieczeństwa oraz ułatwią wdrażanie obowiązków wynikających z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/edukacja
            • strona internetowa kampanii STÓJ. POMYŚL. POŁĄCZ mającej na celu zwiększanie poziomu świadomości społecznej i promowanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni: https://stojpomyslpolacz.pl/stp/​​​​​​​

            CYBERBEZPIECZENSTWO.pdf

            Cyberbezpieczeństwo

          • „MAM SUPERMOC – DBAM O ZDROWIE”

          • ​​​​​​W czwartek 24 listopada 2022 roku w klasach II - IV Szkoły Podstawowej w Borównie realizowano Ogólnopolską Kampanię Profilaktyczną pt. „MAM SUPERMOC – DBAM O ZDROWIE”.

            Jest to kampania edukacyjna Ministerstwa Zdrowia skierowana do dzieci i młodzieży. Jej celem jest kształtowanie postaw prozdrowotnych i uświadamianie, jakie znaczenie ma profilaktyka przeciwnowotworowa już na wczesnym etapie życia. Zajęcia były prowadzone przez naszego gościa – edukatora programu. Takie prelekcje odbywają się w 120 wybranych szkołach na terenie 12 województw. Nasza placówka była jedną z dziesięciu szkół w naszym województwie.

            Główne hasło akcji odwołuje się do niezwykle popularnej konwencji filmów i komiksów o superbohaterach. Tylko w tym przypadku „superbohaterem” jest każdy z nas, a „supermoc” to zdrowie, o które możemy zadbać. Dlatego warto zacząć to robić już na wczesnym etapie życia. Podtrzymywanie i dbanie o naszą supermoc, jaką jest zdrowie, pozwoli realizować nam plany i marzenia. Supermoc możemy jednak stracić na własne życzenie, przekreślając tym samym wszystkie plany. Siła hasła opiera się na prostej zależności: MAM – DBAM.

            Nasze dzieci bardzo chętnie włączyły się w zajęcia. Były aktywne, z pasją wykonywały zadania i odpowiadały na pytania.

             

            GALERIA Z ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH

            Edukator programu w czasie zajęć w Zespole szkół w Borównie. 

          • DRZWI OTWARTE

          • Serdecznie zapraszamy w czwartek na DRZWI OTWARTE DLA KLAS I - VIII w godzinach 15.30 - 17.30.

             

            Zapraszamy na DRZWI OTWARTE

          • WYCIECZKA KLAS VIII I VII DO GDYNI I GDAŃSKA

          • Muzeum Marynarki Wojennej na stałe już wrosło w gdyński pejzaż. Dziś trudno wyobrazić sobie Skwer Kościuszki bez wspaniałej sylwetki "Błyskawicy" czy też Bulwar Nadmorski pozbawiony Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego. Upowszechnianie i popularyzacja historii Marynarki Wojennej RP to jeden z głównych filarów działalności muzeum.

            Odwiedzając Gdańsk, nie można pominąć historycznego centrum miasta, które wciąż urzeka wspaniałą architekturą i niepowtarzalną atmosferą.

            Reprezentacyjna i zarazem zabytkowa część Gdańska jest uważana za jeden z najpiękniejszych tego typu kompleksów w Polsce. Składają się na nią dwie historyczne dzielnice – Stare i Główne Miasto, które jednak często określa się wspólną nazwą Stare Miasto lub po prostu -  starówka. Można tu zobaczyć wyjątkowo cenne zabytki z różnych okresów, nawiązujące do wielu stylów architektonicznych, tworzone przez stulecia przez artystów z całego świata. Trakt królewski, Brama Wyżynna, Katownia, Złota Brama, ratusz, Dwór Artusa, fontanna Neptuna, Bazylika Mariacka i oczywiście symbol Gdańska – Żuraw.

            Wszystkie te wspaniałe miejsca mogli zobaczyć i „dotknąć” uczniowie klas VIIIA, VIIIB i VIIA w czasie wycieczki w ramach programu „Poznaj Polskę”. Ciekawe podanie młodym ludziom wiedzy historycznej ułatwia im zrozumienie wielu ważnych wartości w  życiu a taką rolę pełnią zapewne takie wyjazdy.

            GALERIA ZDJĘĆ Z WYCIECZKI

            Uczniowie przy fontannie Neptuna w Gdańsku. 

          • Szkolna dyskoteka andrzejkowa!!!

          • Serdecznie zapraszamy chętnych uczniów do udziału w długo wyczekiwanej szkolnej dyskotece.

            Będziemy się bawić w najbliższy piątek 25.11 w godz.16.00-19.00.

            Udział w wydarzeniu mogą wziąć tylko uczniowie, którzy przyniosą podpisaną zgodę rodzica/ prawnego opiekuna.

            Mile widziane przebrania i tematyczne makijaże.

            Zabierzcie ze sobą dobry humor i dołączcie do nas! Zapraszamy!

            Życzymy miłej zabawy!

            Samorząd Uczniowski

            Dyskoteka

          • #LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

          • Podczas zajęć dodtakowych nasi uczniowie zamianiają się w prawdziwych inżynierów. Obliczają, projektują, testują i udoskonalają swoje konstrukcje. Dzięki projektowi Laboratorium Przyszłości został zakupiony unikalny zestaw konstrukcyjny Budujemy mosty-POLYDRON, który wprowadza uczniów w świat techniki i inżynierii - dziedzin ściśle połączonych z matematyką i fizyką. 
             

            Marta Ostrowska

            Budowa mostu przez Anikę i Adasia z klasy piątej.

            Uczniowie podczas budowy mostów.

          • Szkolny konkurs na najciekawszą gazetkę tematyczną z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozstrzygnięty!

          • Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i znajomością historii Polski.

            Komisja miała ogromny problem z wyborem tej najładniejszej tablicy.

            W ocenieniu ich pomogła pani Katarzyna Fiedler oraz pani Patrycja Solis, za co serdecznie dziękujemy!

            Oto wyniki: 

            W kategorii klas 0 – III: zwyciężyła klasa IA;

            W kategorii klas IV – VIII: zwyciężyła klasa VIIIA.

            Serdecznie gratulujemy!!!

            Dyplomy i nagrody za konkurs.

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - KONKURS

          • Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych, przyjacielem – powiernikiem największych sekretów i tajemnic.​​​​​

            25 listopada Pluszowy Miś po raz kolejny obchodzi swoje święto. 

            Wśród nowoczesnych i atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

            Z tej okazji mamy dla Was konkurs!!!

            Konkurs w którym do wygrania są Misiowe Nagrody!

            Konkurs polega na wypełnieniu wybranej sylwetki Misia w najbardziej kreatywny sposób.

            Sylwetki Misia można odbierać od opiekunów SU: pani Kingi Lipińskiej i pani Agnieszki Siwka.

            Możecie wykleić go kulkami z krepy, kawą, kolorowym ryżem, makaronem i inne według własnego pomysłu.

            Termin oddania prac: 24.11.2022r. 

            UWAGA!!!

            Elementy brane pod uwagę przy ocenie przez jury:

            *samodzielność wykonania pracy

            *staranność wykonania

            *pomysłowość

            Nagrody otrzymają dzieci, które zajmą I, II oraz III miejsce.

            Nie wykluczamy również upominków za wyróżnienia!

            Wyniki konkursu opublikujemy w piątek 25.11.2022r.

            ORGANIZATORSAMORZĄD UCZNIOWSKI​​​​​​​​​​​​​​

            ​​​​​​​

            Regulamin konkursu „Mój przyjaciel Miś"

            Cele konkursu:

            Promowanie Światowego Dnia Pluszowego Misia. 

            Rozwijanie umiejętności manualnych dzieci, rozwijanie wrażliwości estetycznej, kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej. 

            Promowanie talentów plastycznych dzieci.

             Prezentacja i popularyzacja twórczości dziecięcej.

             Zorganizowanie wystawy prac zgłoszonych na konkurs.

            Termin konkursu: 21. 11. 2022r. – 24. 11. 2022r.

            Regulamin konkursu:

            1. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci z klas 0 – 3.

            2. Wykonujemy jedną pracę plastyczną przedstawiającą postać ulubionego misia.

            3. Praca powinna być wyklejana - drobnymi kawałkami, różnymi materiałami (kolorowy papier, bibuła, ziarenka, materiał i inne według własnego pomysłu.

            4. Oceniane będą: pomysłowość, staranność, samodzielność.

            5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 25.11.2022 r.

            6. Dla zwycięzców przewidziano nagrody.

            7. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

            Zasady przyznawania nagród:

            1. O wyłonieniu zwycięzców konkursu decyduje powołana w tym celu Komisja Konkursowa.

            2. Prace, które nie będą spełniały warunków konkursu nie będą podlegały ocenie.

            3. Laureaci konkursu zostaną powiadomieni o przyznaniu nagrody.

            4. Autorzy najlepszych prac otrzymają indywidualne nagrody rzeczowe.

            SAMORZĄD UCZNIOWSKI

            Miś

          • Wycieczka w ramach projektu „Poznaj Polskę”

          • Dnia 17 listopada 2022 roku uczniowie klas czwartych i piątych uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii. Wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę w okolice Żnina. Pierwszym przystankiem było Muzeum Ziemi Pałuckiej. Znajdujące się w muzeum eksponaty przybliżyły zwiedzającym życie dawnych Pałuczan, historię żnińskiego drukarstwa oraz twórczość znakomitego żnińskiego artysty- Tadeusza Małachowskiego. Kolejnym etapem podróży w przeszłość było Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Dzieci zwiedziły tam najstarszą w Polsce osadę obronną na półwyspie, a także rekonstrukcje: obozowiska łowców i zbieraczy (sprzed około 10 tys. lat), osadę pierwszych rolników (ok. 6 tys. lat), groby skrzynkowe (datowane na V wiek p.n.e.) oraz wioskę piastowską (z X - XI wieku). Następnie uczniowie udali się do Wenecji, gdzie zwiedzili Muzeum Kolei Wąskotorowej. W zbiorach tego muzeum znajduje się siedemnaście parowozów. Uczniowie zobaczyli też ruiny Zamku Diabła Weneckiego.

             

            GALERIA Z WYCIECZKI

            Uczniowie z klasy piątej i czwartej w Biskupinie.

          • Święto Niepodległości

          •  

            W naszej szkole w dniu 10.11.2022 r. odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości.

            Na sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie naszej placówki, by wziąć udział w uroczystym apelu przygotowanym przez klasę 4a. Tematyka spotkania była poświęcona Matkom i Ojcom naszej niepodległości. Podczas wyświetlanej prezentacji można było przyjrzeć się filmom historycznym i współczesnym, które przedstawiały drogę Polaków do upragnionej wolności. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych: „Roty”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, a o godzinie 11.11 odśpiewano, w postawie na baczność, hymn Polski - „Mazurek Dąbrowskiego". ​​​​

            W tym miejscu chciałabym podziękować p. Katarzynie Maciasz za przygotowanie oprawy muzycznej i p. Łukaszowi Bucholc za zadbanie o stronę techniczną apelu. Nie mogę nie wspomnieć o wkładzie p. Patrycji Solis, która nadała uroczystości piękną oprawę plastyczną.

            Na koniec nastąpiło wspólne rozwiązywanie Kahoota - „Święto Niepodległości", którego pytania związane były z tematyką apelu i dotyczyły informacji na nim przedstawionych. Ta część spotkania cieszyła się szczególnym zainteresowaniem uczniów, bo każdy mógł użyć telefonu komórkowego. Wszystkim uczestnikom konkursu pytania nie sprawiły zbyt dużego kłopotu, co szczególnie ucieszyło organizatorów uroczystego apelu.

            Małgorzata Nawrocka

            Album fotograficzny

            ​​​​​​​

            Uczniowie klasy 4a na apelu

          • NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

          • 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny.

            Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość. Mogliśmy na nowo budować naszą ojczyznę i z tego skwapliwie skorzystaliśmy, choć po drodze było mnóstwo kłopotów, bo trzeba pamiętać, że musieliśmy się odbudować, wcześniej będąc pod trzema różnymi zaborami.

            Dzień Niepodległości niewątpliwie jest datą wyjątkową. To dzień wolny od pracy i nauki. We wszystkich polskich miastach organizowane są barwne, biało - czerwone wydarzenia – parady, marsze, koncerty, wspólny śpiew pieśni patriotycznych. Ludzie wychodzą na ulice, by oglądać i uczestniczyć w historycznych defiladach.

            Także nasza szkoła dzięki wam, uczestniczy w tych uroczystościach, a jednym z nich jest Szkolna Liga Historyczna, której pierwsze zadanie odnosiło się do naszego narodowego święta.

            Galerie waszych prac możecie zobaczyć na holu głównym nowej części szkoły.

            Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najciekawszą gazetkę klasową związaną z niepodległością, którego wyniki już niedługo zostaną ogłoszone, a klasa IV zaprezentuje nam przedstawienie - apel, z którego relację zapewne przeczytacie już niedługo. Jest mi niezmiernie miło i jednocześnie jestem bardzo dumny z tego, że Ojczyzna, Polska, Naród, Tożsamość jest wam jako młodym ludziom tak bliska.

            Możecie śmiało powiedzieć głośno:

            JESTEM DUMNY Z TEGO, ŻE JESTEM POLAKIEM.

            Galeria prac na holu szkoły.

          • Kompetencje matematyczne w klasie 5b

          • Czy zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne muszą być nudne?

            NIE!!!

            Uczniowie z klas piątych podczas zajęć rozwijających kompetencje matematyczne korzystają z zestawu LEGO® Education SPIKE™ zakupionego z funduszy programu "LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI"

            Dlaczego robotyka?

            Robotyka łączy w sobie wiele dziedzin nauki. Dzieci mimowolnie uczą się przez dobrą zabawę. Na zajęciach (w przerwie od wkuwania matmy) budujemy, konstruujemy i programujemy roboty. Uczniowie od razu widzą efekty swoich działań.

            Robotyka w szkole podstawowej ułatwia przejście przez kolejne etapy edukacji, wzmaga ciekawość do otaczającego świata i mocno angażuje.    

            GALERIA                       

             Marta Ostrowska

            Uczeń buduje robota.