• Zajęcia Zawodoznawcze w ZSE-A w Karolewie

• Dnia 24 października klasy ósme wybrały się do ZSE-A w Karolewie. Celem wycieczki było bliższe zapoznanie się z ofertą edukacyjną szkoły ponadpodstawowej. Uczniowie zwiedzali placówkę, jej pracownie i zaplecza, pod opieką starszych koleżanek i kolegów. Oferta dla absolwentów klas ósmych okazała się być bardzo bogata. W tej szkole można kształcić się w następujących zawodach : technik rolnik, technik weterynarii, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik architektury krajobrazu oraz technik ekonomista. Ciekawostką dla ósmoklasistów okazały się: olbrzymia zmywarka, której program zmywania trwa tylko 15 minut oraz specjalny podgrzewacz dla talerzy. Młodzież naszej szkoły aktywnie uczestniczyła w rozwiązywaniu quizów i zagadek, odpowiadała na pytania. Nasi podopieczni też zadawali mnóstwo pytań. Największy podziw wzbudziły maszyny rolnicze oraz wielka plastikowa krowa, którą tylko nieliczni zdecydowali się wydoić.

Pełni wrażeń i zachwytu uczniowie udali się do stołówki na zasłużona, smaczną zupę pomidorową.

Dyrekcji Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie dziękujemy za zaproszenie. Na pewno wielu uczniów rozważy skorzystanie z oferty szkoły i od września zagości w murach tejże placówki.

Adriana Kawula

Uczniowie ZS z  Borówna przy ciągniku New Holland w  ZSE-A w Karolewie

• Spotkanie z muzykami z Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy.

• Dnia 4 listopada 2022 roku odwiedzili nas muzycy z Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy.

Spotkanie poświęcone było tematyce związanej z nadchodzącym Świętem Niepodległości, obchodzonym od 1989 roku w dniu 11 listopada.

Na sali gimnastycznej naszej szkoły zabrzmiały pieśni patriotyczne: " Warszawianka", " Rota ", "My Pierwsza Brygada". Wspólnie wszyscy uczniowie, nauczyciele i koncertujący muzycy odśpiewali hymn Polski - "Mazurek Dąbrowskiego ".

Następnie Pani, prowadząca koncert, zapoznała jego uczestników z historią powstania owych pieśni patriotycznych. Przypomniała również legendy i fakty związane z naszymi symbolami narodowymi: godłem, flagą. Szczególną uwagę poświęcono ułanom jako formacji wojskowej, którą cechowała "ułańska fantazja ", rozumiana jako szczególna kultura , obycie, odpowiedzialność. Dziękujemy za lekcje żywej muzyki i lekcję patriotyzmu.

Fundatorem koncertu była Rada Rodziców przy Zespole Szkół Rodziców.

Występ muzyków z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

• Samorząd Uczniowski

• „Gdy ku pamięci zapalisz świecę

Nie płacz, bo zgasisz ten dobry płomień

Skończ topić zmarłych gorzkimi łzami

Jutro, pojutrze, to nas na grobie

Ogrzeją gorącymi zniczami”.

28 października członkowie Samorządu Uczniowskiego odwiedzili polskich patriotów, którzy oddali swoje życie w czasie II wojny światowej i zostali pochowani w mogiłach nad jeziorem Borówno. W ten prosty sposób oddali hołd zmarłym.

A. Siwka, K. Lipińska

Mogiła nad jeziorem w Borównie.