Serdecznie zapraszamy
na kolejne spotkania z rodzicami:
- klasy 0-III - 26 marca, 16:00.
- klasy IV-VIII - 27 marca, 16:00.
Dnia 22 marca odbyła się wycieczka do Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Uczniowie zwiedzili czytelnię zbiorów specjalnych. Dzieci oglądały inkunabuły – najstarsze drukowane książki, które przeglądały w specjalnie przeznaczonych do tego celu rękawiczkach. Następnie udaliśmy się do magazynu, w którym była niska temperatura stwarzająca książkom odpowiednie warunki do przechowywania. Odwiedziliśmy również czytelnię czasopism, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z czasopismami o różnej tematyce. Na ostatnim etapie zwiedzania biblioteki poszliśmy do strefy wolnego dostępu. Tam oprócz ogromnych zasobów bibliotecznych znajdują się odosobnione kabiny ciszy, w których mogą spokojnie popracować studenci. Nie zapomniano także o osobach niepełnosprawnych, dla których stworzono specjalne pokoje wyposażone w nowoczesny sprzęt elektroniczny. Niezwykłą atrakcją dla czwartoklasistów okazała się dźwiękoszczelna kabina, którą mogliśmy obejrzeć i do której mogliśmy wejść. Znajdowała się ona w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Dzieci mogły przymierzyć niezwykle ciężki strój i nakrycie głowy dyplomaty. Pełni wrażeń i nieco zmęczeni wróciliśmy do szkoły.
Adriana Kawula
22 marca zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu: „Para nie do pary”.
Dyplomy i nagrody zostały wręczone w dwóch kategoriach:
klasy 0 – 3:
miejsce I – Konrad Lewandowski kl. 2
miejsce II – Adam Zbikowski kl 1
miejsce III – Kalina Kucharska kl 0
wyróżnienie :
- Antoni Bona kl 0
- Amelia Kaczmarek kl 0
- Amelia Kaczmarek kl 0
klasy 4- 8:
miejsce I – Jakub Marciniak kl 5b
miejsce II – Julia Zygmunt kl 5a
miejsce III – Karolina Sznajdrowska kl 6
wyróżnienie:
- Rafał Murawka kl 5
- Maria Zielińska kl 5b
Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Karolina Drzycimska
Z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa w naszej szkole gościliśmy panią Małgorzatę Badowską, wiceprezes stowarzyszenia ZESPOLAKI, a prywatnie mamę sześcioletniego Konrada urodzonego z Zespołem Downa. Uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt posłuchać wykładu i aktywnie uczestniczyć w zajęciach praktycznych zorganizowanych w formie zabawy. Dzięki temu dowiedzieli się z jakimi codziennymi trudnościami muszą sobie radzić dzieci z tą chorobą. Miały możliwość doświadczyć ile niepełnosprawne osoby muszą włożyć ciężkiej pracy, aby funkcjonować w społeczeństwie.
Głównym celem prelekcji było uświadomienie uczniom, jak wsparcie, integracja i zrozumienie mogą przyczynić się do sukcesu osób z Zespołem Downa. Jak ważne jest być tolerancyjnym.
Karolina Drzycimska
„Cóż za rzecz przedziwna. Czytanie!”
21 marca w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbył się finał
Festiwalu Pięknego Czytania im. K. Hoffmana.
Miło nam poinformować, że Lena Stanisławska zdobyła WYRÓŻNIENIE!
Gratulujemy!
Fotogaleria:
http://www.kpck.pl/ix-bydgoski-festiwal-pieknego-czytania-fotogaleria/
http://www.zsb.bydgoszcz.pl/mistrzowie-pieknego-czytania-grodu-nad-brda-wybrani-w100,110,11931.html
Sylwia Grochowska
Niezwykłym doświadczeniem mogą pochwalić się nasze dwie uczennice - Lena Besztak i Dominika Kujawska.
W minioną środę wzięły udział w wojewódzkim Konkursie Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży w Toruniu. Zagrały na deskach prawdziwego teatru!
Ich talent oceniało profesjonalne jury, w którego skład wchodzili aktorzy teatralni. Dziewczyny zaprezentowały się fantastycznie!
Poziom występów był bardzo wysoki i wyrównany. Komisja konkursowa miała ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców. Wszystkim uczestnikom gratulowano niezwykłych zdolności aktorskich i dużej odwagi.
W tym roku dziewczęta zdobyły cenne doświadczenie, ale w przyszłym roku, jak zapowiedziały, powalczą o miejsce na podium!
Sylwia Grochowska
Dnia 19.03.2019 roku w Łochowie odbył się Powiatowy Turniej Piłki Koszowej Chłopców rocznik 2006 i młodsi. Nasza drużyna po ciężkich bojach zajęła ostatecznie III miejsce. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!
Romuald Graul
Przedszkole Samorządowe w Borównie prowadzi nabór
do grup przedszkolnych wszystkich dzieci z terenu Gminy Dobrcz.
Serdecznie zapraszamy rodziców z najmłodszymi dziećmi,
które w bieżącym roku kalendarzowym kończą już 3 lata.
PONADTO PROWADZIMY:
· Nabór do klasy „0” dla dzieci, które w bieżącym roku kalendarzowym kończą 6 lat.
· Nabór do klasy I dla dzieci, które w bieżącym roku kalendarzowym kończą 7 lat.
Wszystkie informacje oraz Wnioski/Zgłoszenia znajdują się na stronie Zespołu Szkół w zakładce po lewej stronie „REKRUTACJA 2019…”.
Wypełnione wnioski prosimy składać w sekretariacie ZS w Borównie, który jest czynny w godzinach 7.00 – 15.15 (tel. 52 381 81 10).
Podajemy harmonogram pierwszego etapu rekrutacji:
1-19 marca – złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego/ klasy I;
29 marca – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych
i niezakwalifikowanych do przedszkola/oddziału przedszkolnego/ klasy I.
J SERDECZNIE ZAPRASZAMY J
Dnia 14.03.2019 r. w Szkole Podstawowej w Kozielcu odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Biblijnej, tym razem ze znajomości Księgi Dziejów Apostolskich świętego Łukasza - zorganizowany przez katechetę Sławomira Maćkowskiego.
Udział w turnieju biblijnym wzięło 9 trzyosobowych drużyn z okolicznych szkół. Każda placówka mogła zgłosić po dwie drużyny trzyosobowe. Zadania konkursowe obejmowały: pracę z obrazem, pracę z mapą i rozwiązywanie zadań, a także test wiedzy „Jeden z dziesięciu”. Rywalizacja była zaciekła, ale ostatecznie nasze dwie drużyny znalazły się na podium.
I miejsce ZS w Borównie w składzie:
Dominik Nowik
Mikołaj Koba
Bartosz Kiliński
III miejsce ZS w Borównie w składzie:
Antoni Paprocki
Rafał Murawka
Bożydar Mierzwa
Zwycięzcom gratulujemy oraz zachęcamy do udziału w kolejnych zmaganiach związanych z rozbudzaniem zamiłowania do lektury Pisma Świętego już za rok.
Opiekun Łukasz Bucholc
13 marca w Bydgoszczy odbył się półfinał IX edycji Festiwalu Pięknego Czytania im. K. Hoffmana dla klas siódmych, ósmych i gimnazjów.
Ponad 80 osób z 30 szkół naszego regionu zmagało się z niełatwą prozą Jolanty Niwińskiej, Aliny Rzepeckiej, Agnieszki Stelmaszyk oraz Marcina Szczygielskiego.
Wśród nich byli reprezentanci naszej szkoły - Lena Stanisławska, Antek Paprocki i Marcin Gibas.
Jury oceniało przede wszystkim: intonację, płynność, poprawną dykcję oraz interpretację tekstu.
Lena i Marcin znaleźli się w gronie 20 uczniów, którzy 21 marca powalczą o tytuł Mistrza i Wicemistrza Pięknego Czytania!
Powodzenia!
Sylwia Grochowska
12 marca br. biblioteka szkolna wręczyła nagrody i dyplomy dla laureatów konkursu literackiego: „Moje zakończenie ulubionej książki”. Wyróżnienia w konkursie otrzymały Wiktoria Lengling i Honorata Szymańska z klasy drugiej. Na trzecim miejscu uplasowały się Julia Zygmunt i Karolina Kaczorowska z klasy 5A, drugie miejsce zajęli chłopcy z drugiej klasy - Jan Konieczka i Miłosz Kunca. Zwyciężczynią konkursu została Maria Zielińska - uczennica klasy 5B, która napisała zakończenie książki „Mały książę”. Prace konkursowe oceniała Pani Sylwia Grochowska i Aleksandra Kaczmarek. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Aleksandra Kaczmarek
PIERWSZY DZIEŃ REKOLEKCJI
W Zespole Szkół w Borównie dnia 07 marca 2019 roku o godzinie 12.15 na sali gimnastycznej odbyły się Rekolekcje Wielkopostne, połączone z programem misji świętych w Parafii pw. św. Wawrzyńca w Dobrczu.
Prowadzącymi byli dwaj księża: proboszcz parafii Dobrcz – Ks. Grzegorz Bilecki oraz gościnnie Ks. Krzysztof Łytkowski ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo z Sopotu.
Ks. Krzysztof opowiadał o tym, jak prawidłowo powinno się przeżegnać i jakie słowa należy wymawiać podczas wykonywania znaku krzyża. Podczas trwania wystąpienia rekolekcjonisty wszyscy uczniowie naszej szkoły śpiewali piosenki religijne, wybrane przez pana Łukasza – naszego katechetę.
Gdy ksiądz zadawał uczniom pytania, związane z prawidłowym wykonywaniem znaku krzyża, oni chętnie się zgłaszali do odpowiedzi, aktywnie uczestnicząc w rekolekcjach. Potem prowadzący opowiedział jedną historię ze swego życia, mającą związek z tematem spotkania. Wszyscy byli zaciekawieni i uważnie słuchali tego, co mówił.
Zebraną młodzież i dzieci ta historia bardzo poruszyła. Myślę, że uczniowie bardzo dużo skorzystali z nauk rekolekcjonisty. Moim zdaniem to spotkanie było bardzo poruszające i mam nadzieję, że tą naukę zapamiętamy do końca swojego życia.
Martyna Bury, klasa VIII a
DRUGI DZIEŃ REKOLEKCJI
Dzień 08 marca 2019 roku to drugi dzień Rekolekcji Wielkopostnych, zorganizowanych w naszej szkole. Tym razem Misjonarz – Ks. Krzysztof przybliżył nam postać Anioła Stróża. Podkreślił moc skierowanej do Niego modlitwy.
Swoją wypowiedź poparł bardzo ciekawym przykładem z życia codziennego. Dialog Misjonarza z uczniami przeplatany był śpiewem piosenek religijnych.
Na koniec Ks. Krzysztof przypomniał zebranym o harmonogramie przebiegu peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Olga Stanisławska, klasa VIII a
TRZECI DZIEŃ REKOLEKCJI
Opatrzność Boża czuwa nad nami i pozwoliła nam przeżywać wielkie i wyjątkowe chwile w naszym życiu. Takim ważnym momentem dla naszej szkoły był dzień 11 marca 2019 r. Kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej peregrynująca po naszej parafii pw. Św. Wawrzyńca w Dobrczu, nawiedziła naszą społeczność. Czuwanie przy wizerunku Matki Bożej rozpoczęło się o godzinie 12.15, uczestniczyli w nim uczniowie klas III – VIII, miało ono charakter modlitewny.
Wizyta w kościele miała na celu pokazania, jak naprawdę wygląda ten obraz, jakie ma działanie łaska Matki Bożej, do której modli się wielu ludzi na cały świecie oraz jakie cuda otrzymują ludzie za jej wstawiennictwem.
W nawiedzeniu modlitewnym pomógł nam nasz katecheta – pan Łukasz, – który poprowadził czuwanie przed obrazem wraz z innymi uczniami.
Była to dla wszystkich uczniów niezapomniana chwila, gdyż ten obraz przyjeżdża do różnych parafii – raz na 50 lat. W trakcie modlitwy wszyscy śpiewaliśmy pieśni maryjne, oddające cześć tej wyjątkowej postaci. O oprawę muzyczną całego wydarzenia zadbał nasz pan od muzyki - Romuald Graul, który pomagał nam śpiewać i przygrywał na organach.
Na zakończenie spotkania z cudownym wizerunkiem Jasnogórskiej Pani uczennice z klasy VIII podziękowały Misjonarzowi za przekazane nauki rekolekcyjne w szkole i czuwanie w kościele. Uważam, że takie spotkanie dla wielu z nas było wyjątkowe i pogłębiające naszą wiarę. Każdy z nas w modlitwie mógł powierzyć Matce Bożej swoją rodzinę, siebie i różne sprawy.
Aleksandra Brzozowska, klasa VI
KRÓTKA HISTORIA
Geneza powstania obrazu sięga uroczystości jubileuszu 300-lecia ogłoszenia Maryi Królową Polski 26 sierpnia 1956 r. Był to czas prześladowania Kościoła w Polsce, internowania kard. Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia. W ramach duchowego przygotowania do Milenium Chrztu Polski zrodziła się inicjatywa peregrynacji.
Obraz Nawiedzenia namalował Leonard Torwirt i jego żona Anna z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jego konserwacją zajmuje się dziś ich córka Anna Maria Torwirt.
8.03.2019 r., jak co roku, nasza szkoła świętowała Dzień Kobiet. Od samego rana mali i duzi mężczyźni przemierzali korytarze szkoły z bukietami kwiatów. Dziewczęta przyjmowały je ochoczo i dbały o to, by nie zwiędły, zanim trafią do ich domów. Nasi Koledzy - Nauczyciele również stanęli na wysokości zadania. Ich życzeniom, skierowanym do nas, towarzyszył płomienny uśmiech. Zamiast tradycyjnego kwiatka na stole w pokoju nauczycielskim pojawił się przepyszny tort. Mimo towarzyszącej nam nieustannie diety, wszystkie Panie skusiły się i pod koniec dnia pracy nie było po nim ani śladu.
Dziękujemy !!!
Małgorzata Nawrocka
7 marca klasę III odwiedziła mama jednego z uczniów, pani Karolina Hirsch. Pokazała uczniom, jak z krepiny i wykałaczki wykonać piękną różyczkę, która może posłużyć np. jako prezent na Dzień Kobiet. Praca wymagała od dzieci cierpliwości i dokładności. Nie było łatwo. Za to efekt...? Spójrzcie na zdjęcie i oceńcie sami.
Więcej zdjęć w galerii.
Iwona Rachwał
Od II semestru p. Iwona Rachwał oraz p. Ewa Wieczorek z powodzeniem wykorzystują zdalne nauczanie z zastosowaniem wideokonferencji, zaprojektowane dla uczennicy kl. III - Niny Grochowskiej.
Dzięki temu Nina może brać czynny udział w wielu lekcjach oraz komunikować się ze swoimi koleżankami i kolegami.
Pomysłodawczynią tego projektu jest mama dziewczynki - p. Sylwia Grochowska.
W dniach 8-16 marca 2019 roku w Szklarskiej Porębie odbędą się będą Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 16 i 18.
W grupie chłopców do lat 16 grać będzie Stanisław Paprocki, który reprezentuje obecnie województwo małopolskie i krakowski klub Gens Una Sumus.
Jest to najbardziej prestiżowa impreza, w której może występować młody junior, wymagająca awansu bądź z rozgrywek makroregionu, lub, podobnie jak w przypadku Stanisława z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (zajmując tam w 2018 roku 5 miejsce w swoim roczniku, grając jeszcze jako zawodnik BKS Chemik Bydgoszcz, miał on automatycznie zapewniony awans).
Staś należy do ścisłej czołówki szachistów w Polsce w swoim roczniku. Sam udział w tak ważnych i elitarnych zawodach jest wielkim sukcesem i marzeniem każdego szachisty. Warto dodać, że zagra on w Mistrzostwach Polski (poprzednio Olimpiadzie Młodzieży) 4 rok z rzędu, co udaje się niewielu zawodnikom. Należy również podkreślić, że są to niezwykle trudne i wymagające zawody i rezultat rozgrywek w Mistrzostwach Polski zależy od wielu czynników. Wielu z występujących tam szachistów objętych jest indywidualnym trybem nauczania i większość swojego czasu poświęca tylko i wyłącznie szachom.
Życzymy Stasiowi sukcesów.
Rozgrywki będzie można śledzić na stronie http://mp2019.agencja64.pl/
We wtorek 5 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rozgrywkach gminnych mini koszykówki. Do szkoły w Dobrczu tym razem przyjechali zawodnicy z wszystkich szkół w naszej gminie. Graliśmy systemem „każdy z każdym” a więc emocjom i zmaganiom nie było końca. W pocie czoła nasi chłopcy robili wszystko co w ich mocy, by nie przegrać żadnego z rozgrywanych meczy. Ogromna determinacja i wspaniała drużynowa postawa na boisku kolejny raz przyniosły sukces w postaci zwycięstwa!!! Podobnie jak w roku ubiegłym, zajęliśmy I miejsce i zdobyliśmy tytuł MISTRZÓW GMINY. Brawo dla wspaniałej Ekipy: (A. Paprocki, T. Bandyszewski, A. Koba, M. Szypryt, P. Kowalski, Marcin i Marcel Gibas, W. Podolski, J. Stanisławski, B. Staszewski).
Monika Kuberska
Powered by aSc EduPage