Dnia 28 września punktualnie o godzinie 9:00 w naszej szkole została przeprowadzona część testowa zawodów I stopnia XIII Olimpiady Matematycznej Juniorów. Siedemnaścioro uczniów stanęło w szranki z bardzo trudnymi zadaniami. Najwyższą ilość punktów otrzymał Wiktor Horodecki z klasy 7a. Zwycięzcę czeka teraz część korespondencyjna zawodów, uczeń będzie się zmagał z siedmioma zadaniami z różnych dziedzin matematyki. Serdecznie gratulujemy Wiktorowi i trzymamy kciuki za kolejne etapy konkursu.
XIII Olimpiada Matematyczna Juniorów
Bierzemy udział w zbiórce- "ŻOŁĘDZIE NA WAGĘ ZŁOTA- PRZYŁĄCZ SIĘ I TY"
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w Akcji zbierania żołędzi i kasztanów.
Celem akcji jest zebranie jak największej ilości nasion, głównie żołędzi. Zdrowe nasiona zostaną wykorzystane do wyhodowania młodych dębów, a nasiona uszkodzone oraz kasztany posłużą jako karma dla zwierzyny leśnej.
Za każdy kilogram zebranych nasion placówka otrzyma punkty:
1 kg żołędzi – 5 punktów,
1 kg kasztanów – 1 punkt.
Wygrywa placówka, która otrzyma największą ilość punktów.
Żołędzie i kasztany wrzucamy do przygotowanych specjalnych worków
(nie należy żołędzi zbierać do worków foliowych).Zbiórka trwa do końca października.
Odpowiedzialni: Violetta Bobak, Laura Tomicz
Konkurs plastyczny
„Wizerunek Matki Bożej na Kujawach”
Kult Maryjny jest jednym z głównych nurtów, które ożywiają codzienne życie religijne i kulturę. Matka Boża jest Królową całego regionu i swoją opieką otacza wszystkich jego mieszkańców. Szczególnym miejscem kultu Maryjnego są sanktuaria, które od lat są ostoją polskości i katolicyzmu.
Cele Konkursu:
· Przedstawienie, oczyma dzieci i młodzieży, miejsc kultu znajdujących się w ojczyźnie, poznanie wizerunku Matki Bożej na Kujawach;
· poznawanie historii i dziedzictwa kulturowego regionu, budowanie tożsamości mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.
Regulamin Konkursu
1. Adresatem konkursu są uczniowie klas: I-III , IV-VI oraz VII klasy szkoły podstawowej.2. Tematem prac jest przedstawienie wizerunku Maryi. Nie musi to być wierne odzwierciedlenie konkretnego obrazu czy figury. Praca plastyczna powinna być wykonana techniką kolażu. Dozwolone jest używanie połączenia dowolnych materiałów (kredki, farby, plastelina, makaron, itp.)
3. Konkurs rozpoczyna się 5 października 2017 r., a kończy się 27 października 2017 r.
4. Prace należy dostarczyć osobiście do pana Łukasza Bucholc, do dnia 27 października 2017 roku.
5. Komisja powołana przez organizatora konkursu, czyli Zespół Szkół w Borównie, do 10 listopada 2017 r. wyłoni zwycięskie prace w trzech przedziałach wiekowych:
a. klasy I – III
b. klasy IV – VI
c. klasy VII.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE
organizator mgr Łukasz Bucholc
RADA RODZICÓW ZS W BORÓWNIE
Uczymy się udzielać pierwszej pomocy
Dnia 29 września 2017 roku, już po raz kolejny, w klasach II – III odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Panie: Iwona Rachwał i Marzena Szymanowska-Syczewska uczyły dzieci, jak zareagować w momencie, gdy są one świadkami wypadku, w jaki sposób pomóc poszkodowanej osobie.
W części teoretycznej panie zapoznały dzieci z czynnościami, których wykonanie może przywrócić zdrowie oraz uratować życie osoby potrzebującej pomocy.Uczniowie zostali zapoznani z łańcuchem przeżycia, na który składają się następujące elementy:
a. bezpieczeństwo,
b. sprawdzenie przytomności,
c. wezwanie pomocy,
d. sprawdzenie oddechu:
o gdy jest oddech – układamy ciało w pozycji bocznej ustalonej,
o brak oddechu – wykonujemy oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej (prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej).
W części praktycznej uczniowie doskonalili umiejętność wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej (na fantomach), czyli ćwiczyli oddechy ratownicze i uciski klatki piersiowej oraz ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej.
Na koniec zajęć uczniowie musieli zdać egzamin, po którym otrzymali certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.
Marzena Szymanowska-Syczewska
Collegium Medicum
27 września zostaliśmy zaproszeni do Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pomysłodawcą i naszym przewodnikiem po Katedrach, wchodzących w skład Wydziału Farmaceutycznego, był Pan Marcin Koba - tata Olka. W Katedrze Patofizjologii, w ramach zajęć praktycznych - z wykorzystaniem mikroskopów, przyjrzeliśmy się budowie i składnikom krwi. Natomiast w Katedrze Postaci Leku zapoznaliśmy się z różnymi formami i postaciami leków. Udało nam się przygotować jedną z takich form, czyli tabletkę. W Katedrze i Zakładzie Toksykologii uczestniczyliśmy w pokazie różnych reakcji chemicznych oraz wysłuchaliśmy wykładu na temat historii toksykologii.
Na zakończenie otrzymaliśmy dyplomy i upominki. Bardzo podobała się nam ta wycieczka. Serdecznie dziękujemy za ciekawe zajęcia.
Uczniowie klasy V wraz z opiekunami
Dzień Chłopaka w przedszkolu
W miniony piątek, w naszym przedszkolu, obchodziliśmy Dzień Chłopaka-Przedszkolaka. Cały dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Z racji tego święta, wszyscy chłopcy zostali wyróżnieni i otrzymali drobne upominki.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!
Europejski Dzień Języków
27 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Nauczycielki języka angielskiego przygotowały dla uczniów klas IV-VII quiz dotyczący wiedzy o językach obcych, a także łamańce językowe (tongue twisters). Były one dla uczniów zabawnym i ciekawym sposobem na ćwiczenie angielskiej wymowy. Idea tego święta jest doskonałą okazją, by zachęcać wszystkich do nauki języków obcych.
Dziękujemy uczniom za wspólną naukę i zabawę.
Europejski Dzień Języków
Europejski Dzień Języków, który tradycyjnie obchodzony jest 26 września, w progi ZS w Borównie zawita w najbliższą środę. Szukajcie go na holu klas IV-VII po drugiej i trzeciej lekcji, gdzie dla chętnych i odważnych przygotowany został tor przeszkód językowych: quiz wiedzy o językach (czy wiesz na przykład co to jest ESPERANTO? Czy odgadniesz w jakim języku zapisane zostało pozdrowienie?) oraz łamańce językowe.
Do udziału w zabawie zapraszają panie: Ewa Wieczorek i Katarzyna Szmuda
Konkurs plastyczny
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym
dla uczniów placówek oświatowych z województwa kujawsko-pomorskiego
(przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych).
Konkurs realizowany jest w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej pod hasłem:
„Do PSZOK tylko krok"
dofinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Celem konkursu jest zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców województwa w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów komunalnych oraz ich gospodarowaniem.
więcej informacji na stronie: www.pszok.wfosigw.torun.pl
Zajęcia taneczne
„Dance Akademia” podała termin pierwszego spotkania organizacyjnego
na poniedziałek 02.10.2017, w godzinach 16:45-17:30.
Zapraszamy wszystkich chętnych.
Zebranie Rady Rodziców - 28.09.2017
W najbliższy czwartek o godz. 16.00, w sali nr 9
odbędzie się spotkanie Rady Rodziców ZS w Borównie.
Matematyczna Olimpiada Juniorów
W najbliższy czwartek 28 września o godzinie 9:00,
w naszej szkole odbędzie się
Matematyczna Olimpiada Juniorów.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych z klas IV-VII.
Wiecej informacji na stronie: https://omj.edu.pl
Fotorelacja z wyborów do Samorządu Uczniowskiego - 25.09.2017
Cała fotorelacja do obejrzenia w Albumie Fotograficznym.
Wycieczka klas VI-VII do Sztutowa, Gdyni i Malborka
Cała fotorelacja do obejrzenia w Albumie Fotograficznym.
W dniach 18-20 września klasy VI-VII wybrały się na trzydniową wycieczkę szkolną na Mierzeję Wiślaną. Pierwszego dnia pojechaliśmy do Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Mieliśmy tam okazję zobaczyć stare łodzie rybackie oraz nauczyć się wiązać węzły żeglarskie. Później pojechaliśmy autokarem do Ośrodka Kolonijno-Wypoczynkowego „Alga” w Sztutowie. Po zakwaterowaniu, zjedzeniu kolacji i krótkim odpoczynku, udaliśmy się na zabawę prowadzoną specjalnie dla nas przez DJ-a. Świetnie się bawiliśmy przy dźwiękach naszej ulubionej muzyki.
Drugiego dnia pojechaliśmy do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Odbyły się tam biologiczne oraz matematyczne zajęcia laboratoryjne. Każdy z nas mógł się tam wykazać swoją wiedzą i umiejętnościami. Po zakończeniu zajęć mogliśmy korzystać z wielkiej wystawy interaktywnej. Następnie udaliśmy się do Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku. Pani przewodnik przybliżyła nam historię i znaczenie obronne tego miejsca. Mieliśmy okazję obejrzeć różne budynki i zakamarki tej fortyfikacji.
Trzeciego dnia wycieczki, w drodze powrotnej do domu, udaliśmy się do Malborka, aby zwiedzić tamtejszy zamek. Obejrzeliśmy jego niezwykłe miejsca i usłyszeliśmy ciekawe historie związane z tą fortecą. Podziwialiśmy piękno ówczesnej architektury i zdobnictwa. Zafascynowała nas kolekcja bursztynu zgromadzona w Muzeum Zamkowym.
Według nas wycieczka była bardzo ciekawa i udana. Najbardziej podobał się nam pobyt w Centrum Nauki Experyment oraz zwiedzanie zamku w Malborku.
Angelika, Olga, Weronika z klasy VIIa
Dzień Przedszkolaka
Dnia 20 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy święto naszych najmłodszych podopiecznych. Atrakcje czekały na dzieci nie tylko w salach, ale również na placu zabaw.
Kochane dzieciaczki, zawsze miejcie uśmiechnięte buziaczki!
Urodzinki u ŻABEK
INFORMATOR SZKOLNY
Nowy dom ŻABEK
W czasie wakacji rodzice grupy przedszkolnej ŻABKI przy wsparciu szkoły wyremontowali salę na piętrze.
Salę do remontu przygotowali pracownicy szkoły. Malowaniem zajęli się tatusiowie Roman Kaczmarek - tata Amelki i Adam Bugajski - tata Kacpra. Państwo Bugajscy zasponsorowali także farbę. Jedną ze ścian została pomalowana farbą tablicowo magnesową finansowaną przez szkołę.
Małe ŻABKI, które mają tam zajęcia będą miały super zabawę tworząc kolorowe rysunki na ścianie oraz rozwijając swoje uzdolnienia tworząc prace na magnesową gazetkę ścienną.
Bardzo dziękujemy obu Panom, którzy w czasie wakacji poświęcili swój wolny czas po pracy i w weekendy. Dziękujemy też wychowawcy i dyrekcji za wsparcie oddolnej chęci działania na rzecz przedszkola.
Turniej Trzcianka
17 września 2017 roku w Trzciance odbył się VII Międzynarodowy Memoriał Szachowy im. Ferdynanda Dziedzica, był to najsilniej obsadzony, jednodniowy turniej szachowy w Polsce. W grupie juniorów młodszych (rocznik 2005 i młodsi) III miejsce zajął Antoni Paprocki.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie