18 marca bibliotekarka odwiedziła dzieci w przedszkolu. Starszaki wysłuchały opowiadania „Bajeczka wielkanocna”, rozwiązywały łamigłówki obrazkowe oraz uczestniczyły w zabawie ruchowej – zwierzątka wielkanocne. Na koniec przedszkolaki kolorowały obrazki przedstawiające świątecznego kurczaczka z pisanką.
Bajeczka wielkanocna
Kangur matematyczny
Dnia 17 marca 2016 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR 2016. Konkurs jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas II – VI, wzięła w nim udział 30 uczniów. Uczniowie przez 75 minut rozwiązywali zadania w III kategoriach: Żaczek (5 uczniów), Maluch (9 uczniów) i Beniamin (16 uczniów). Ponadto każdy uczestnik Konkursu otrzymał układankę Pentomino. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i życzymy wszystkim młodym matematykom samych sukcesów.
Dzień Świętego Patryka
Chcąc przybliżyć uczniom kulturę krajów anglojęzycznych 17 marca zorganizowano w naszej szkole Dzień Świętego Patryka. Wszyscy mieli okazję choć przez chwilę wybrać się w podróż do Irlandii.
Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na zielono lub mieli przypięte koniczynki. Wszyscy wykazali się wielkim zaangażowaniem w przygotowanie tego dnia. Każda klasa otrzymała inne zadanie. Klasy II przygotowały tęczę z odcisków dłoni, klasa III trójlistne koniczynki, klasa IV flagę Irlandii, klasa Va postać świętego Patryka, uczniowie klasy Vb przebrali się za skrzaty (nie zabrakło też garnuszka ze złotem), klasa VI wykonała plakaty. Reprezentanci klas przedstawili również krótkie informacje po angielsku i po polsku na temat każdego symbolu. W tym dniu uczniowie słuchali piosenek, obejrzeli prezentację multimedialną. Na koniec krótki quiz sprawdził wiedzę uczniów dotyczącą Dnia Świętego Patryka.
Ewa Wieczorek
Bajka „Czerwony Kapturek”
W dniu dzisiejszym, tj. 15 marca w sali dzieci grupy starszej pojawiła się pani Alina – babcia naszego kolegi Adasia. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytała przedszkolakom bajkę, pt. „Czerwony Kapturek”. Po wysłuchaniu bajki dzieci otrzymały obrazek do pokolorowania. Na zakończenie p. Alina miło zaskoczyła dzieci wręczając im upominek. Dziękujemy pani Alinie za przybycie i czekamy na kolejne osoby, które będą rozwijały w nas zainteresowania czytelnicze.
Barbara Kadow
Zajęcia w Centrum Ogrodniczym Rol-Pest
Dnia 26 lutego uczestniczyliśmy w ogrodniczych warsztatach „Mój ogród w donicy”. Poznaliśmy różne gatunki roślin ogrodowych i domowych, podstawowe zasady ich pielęgnacji oraz narzędzia wykorzystywane w ogrodzie. Mogliśmy zobaczyć również rośliny egzotyczne np. bananowca, drzewka cytrynowe, pomarańczowe i ananasy. Widzieliśmy również mnóstwo różnych nasion warzyw, ziół i kwiatów uprawianych w ogrodzie ale również takich, które można hodować w domowej doniczce.
Później przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Samodzielnie sadziliśmy w doniczkach cebulkę dymkę i wysiewaliśmy rzeżuchę. Zapoznaliśmy się z zasadami przesadzania roślin doniczkowych i wspólnie rozsadziliśmy dużą kępę skrzydłokwiatu do kilku doniczek.
Posadzone przez nas cebulki i rzeżuchę zabraliśmy do domów, aby tam dalej je pielęgnować. Mamy nadzieję, że ładnie nam wyrosną.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w Albumie fotograficznym.
uczniowie klasy IVa
Dzień Kobiet
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet dnia 8 marca 2016r. w naszej szkole odbyły się wybory na najsympatyczniejszą koleżankę w klasie. A oto wyniki z poszczególnych klas:
Klasa Ia – Gabrysia Kołakowska
Klasa Ib – Nikola Sadowska
Klasa IIa – Julia Zygmunt
Klasa IIb – Natalia Zielińska
Klasa III – Anna Mądra
Klasa IV- Angelika Ćwik
Klasa Va – Angelika Kolarz
Klasa Vb – Aleksandra Bonin
Klasa VI – Agata Żabicka
Serdecznie gratulujemy!!!
Opiekunowie SU
OGRÓDEK NA PARAPECIE U MALUSZKÓW
"Żaden promień słońca nie ginie,
lecz zieleń, którą on budzi,
potrzebuje czasu, aby wzrosnąć"Albert Schweitzer
W oczekiwaniu na nadejście wiosny dzieci z grupy najmłodszej postanowiły zadbać o wystój swojego kącika przyrodniczego w sali i założyć w nim hodowlę roślin. Przedszkolaki od pewnego czasu przyglądały się zmianom zachodzącym w przyrodzie, a podczas zajęć określały właściwości ziemi, nasion oraz zbóż. Badały je za pomocą zmysłu wzroku, dotyku i powonienia. Dnia 15.03.2016r. wspólnie z panią Laurą i panią Dorotą zamieniły się w ogrodników i spróbowały swoich sił w sadzeniu cebulek, sianiu zboża i rzeżuchy. Na początku zajęć dzieci musiały odgadnąć co potrzebne jest roślinom do ich wzrostu. Następnie wspólnymi siłami ułożyły i opowiedziały historyjkę obrazkową „Od cebulki do tulipana”. Po czym przystąpiły do podziału zadań i ochoczej pracy. Dzieci były bardzo aktywne i z radością wykonały powierzone zadania. Wspólnie wybrały miejsce w sali dla posadzonych roślin. Teraz pozostało nam tylko czekać na efekty naszej pracy oraz opiekować się roślinami.
Laura Tomicz
Grupa II zakłada hodowlę na parapecie
W miniony piątek 11 marca dzieci z grupy II wraz z panią Basią postanowiły założyć hodowlę. W tym dniu założyły na siebie ochronne fartuszki i sadziły cebulki spożywcze, cebulki kwiatowe oraz siały zboże, koperek oraz w mini szklarni założyły hodowlę słonecznika. Dalszym celem naszej piątkowej pracy jest obserwacja czy roślinki wyrastają oraz podlewanie ich.
Barbara Kadow
Zakładamy hodowlę w naszym kąciku przyrody - klasa 0
- W piątek naszą salę odwiedziła mama Zuzi Gibas. Przeczytała dzieciom opowiadanie pt. ,,Martynka w ogrodzie'' oraz wierszyk o nasionkach z książki pt. ,,Moja 1 księga - przyroda''. Po wysłuchaniu tych tekstów dzieci musiały wykonać kilka zadań. Na początku segregowały do buteleczek zboża: pszenicę, jęczmień, żyto. Następnie dzieci miały możliwość dotknięcia różnych ziaren. Po czym dowiedziały się co z nich powstaje i kosztowały różnych produktów: płatków kukurydzianych, owsianych i ciasteczek. W związku ze zbliżającą się wiosną uczniowie zadbali o swój kącik przyrody. Mieli możliwość samodzielnego siania nasion rzeżuchy, pszenicy, kwiatków, groszku, szczypiorku, pietruszki, żyta itp. Dzieci doskonale sobie poradzili, jako mali ogrodnicy i gospodarze swojej sali. Za aktywny udział otrzymali od Pani Magdy pyszne żelki. W podziękowaniu dla mamy Zuzi zaśpiewaliśmy i zatańczyliśmy dwie piosenki i gorąco podziękowaliśmy za urozmaicenie zajęć.Teraz codziennie będziemy obserwować nasze plony.
Zajęcia otwarte dla rodziców
W dniu 9.03.2016r. w klasie „0” odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny. Powitały swoich bliskich piosenką „Całuski”, następnie zaśpiewały i zilustrowały ruchem „Żaby” oraz „Lata mucha”. Na koniec zagrały na instrumentach utwór „Orkiestra”. Po występie dzieci wspólnie z Rodzicami wykonały pracę plastyczną pt.„Kurczaczek” z wykorzystaniem różnych metod. Tę część przygotowała mama Uli, Pani Agata Toporek-Kempińska, której serdecznie dziękujemy. Na koniec Maja z użyciem chust pokazała swobodną ekspresję ruchową do muzyki klasycznej, a wszystkie dzieci ją naśladowały. Zajęcia odbywały się w bardzo miłej, rodzinnej atmosferze. Za aktywny udział dzieci w nagrodę otrzymały małe kurczaczki i wesołe buźki. Jednak największą radość sprawili im swoją obecnością najbliżsi, którym bardzo gorąco dziękujemy za tak liczne przybycie.
Zbiórka Żywności Caritas. Tak, pomagam!
W dniach 4 i 5 marca 2016 roku uczniowie naszej szkoły z klasy VI m.in. Agata Żabicka, Emilia Arkuszewska, Kaja Depka, Philip Hirsch, Piotr Pastuszak, Marcin Pastuszak, Mikołaj Michalski oraz Szymon Żuchowski.
Uczniowie szkoły wzięli udział w zbiórce żywności zorganizowanej przez Caritas Diecezji Bydgoskiej, współpracy z Parafialnym Zespołem Caritas przy parafii świętego Stanisława Kostki w Strzelcach Górnych. Inicjatywy tego typu sprawiają, że pomagamy innym, potrzebującym oraz biednym ludziom, których to często nie stać na podstawowe pożywienie.
Dziękujemy rodzicom za wyrażenie zgody na udział w zbiórce oraz zachęcamy do dalszej współpracy. Bóg zapłać!
Katecheta Łukasz Bucholc
Naśladowanie ptaków
8 marca odbyły się zajęcia czytelnicze dla najmłodszych przedszkolaków. Maluchy wysłuchały wierszyków o nadchodzącej wiośnie oraz rozpoznawały wiosenne ilustracje. Dzieci uczestniczyły również w zabawie ruchowej „Naśladowanie ptaków”. Na koniec kolorowano obrazki przedstawiające kwiaty.
Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych
5 marca odbył się w Gnieźnie III Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Impreza zgromadzała prawie 200 szachistów z całej Polski, w tym wielu arcymistrzów i mistrzów międzynarodowych. Uczeń ZS w Borównie Antoni Paprocki zajął I miejsce w kategorii junior do lat 10 oraz został najlepszym zawodnikiem z rankingiem ELO 1001-1200.
„Książki naszych marzeń”
7 marca w klasie III w Zespole Szkół w Borównie odbyły się zajęcia czytelnicze promujące wśród uczniów książki zakupione w ramach projektu „Książki naszych marzeń”.
Uczniowie rozwiązywali krzyżówki i łamigłówki dotyczące lektury „Królowa Śniegu”. Dzieci rozpoznawały również po cytatach z książki, którego bohatera jest to wypowiedź. Na koniec uczniowie układali ilustracje do baśni w odpowiedniej kolejności.
Matematyczno-przyrodniczy CZAR - PAR
W czwartek czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie "Matematyczno-przyrodniczy czar par". Drużyna w skład, której wchodzili Marcin Pastuszak i Antek Staszewski zajęła trzecie miejsce (zdobyli największą ilość punktów spośród dziesięciu innych zespołów). Natomiast na drugim miejscu uplasowali się Piotr Pastuszak i Szymon Kufel. W rozgrywkach oprócz wiedzy teoretycznej z wielu różnych dziedzin zawodnicy musieli uporać się w konkurencjach w jak najkrótszym czasie.
W piekarni
W minionym tygodniu realizując temat „Kim będę, gdy dorosnę” dzieci z grupy starszej zamieniły się w piekarzy. Otóż postanowiły wykonać z masy solnej chlebki, bułeczki, rogaliki, które zostały upieczone. Nasze wypieki wyglądały jak prawdziwe tyle, że nie do zjedzenia, a nie jeden rodzic miał chrapkę żeby je zjeść.
Barbara Kadow
ŚWIETLICOWE PRZEDSTAWIENIE
Dnia 4.03.2016r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt."Królewna Śnieżka w Mlecznej Krainie". Miało ono charakter profilaktyczny i zachęcało do spożywania większej ilości mleka i nabiału. W przedstawieniu brało 31 uczniów ze świetlicy szkolnej prowadzonej przez Annę Besztak i Monikę Nastały.
Uczniowie, którzy brali udział w przedstawieniu:
- Śnieżka - Karolina Sznajdrowska, kl.III,
- Książe - Maks Michalski kl.III,
- konferansjer - Mikołaj Szypryt kl.III,
- babcia - Ala Kafka kl.III,
- wnuczka/czarownica - Ania Mądra kl.III,
- krasnoludki - Lenka Stanisławska kl.IV - skrzypce, Jasiu Stanisławski kl.IV - akordeon, Olek Koba kl.III, Zuzia Pastuszak kl.IIb, Zosia Rossa kl.Ia, Weronika Pacyna kl.Ia, Ola Szala kl.Ib, Oliwia Rumel kl.Ib,
- krówki – z klasy Ia: Marcin Mądry, Krzysiu Zbikowski, Zosia Bauman, Ada Pastuszak, z klasy Ib: Nikodem Łakomy, Oliwier Stelter, z grupy "0": Nina Gajdzińska, Miłosz Gawron, Natasza Gawron, Zosia Gibas, Wiktor Hirsch, Ula Kempińska, Marta Kuberska, Miłosz Kunca, Borys Podgórski, Wojtuś Staszewski, Julka Witkowska, Jasiu Zmudziński.
Mój anioł - rozstrzygnięcie konkursu
W zeszłym tygodniu nastąpiło rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego pt."Mój anioł". Pięcioro dzieci naszej szkoły zostało nagrodzonych w trzech kategoriach wiekowych:
oddział przedszkolny: 1 miejsce - Zuzanna Wawrowska, 2 miejsce - Maksymilian Ścigany;
klasy 1-3: 1 miejsce - Bożydar Mierzwa, 2 miejsce - Aleksandra Szala;
klasy 4-6: 2 miejsce - Selena Kuźniewska.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie