• Zbiórka darów dla pogorzelców z Borówna

          • ​​​Szanowni Państwo, zwracamy się z prośbą o wsparcie dla rodziny poszkodowanej w pożarze domu, który miał miejsce w nocy z 3 na 4 grudnia br. w Borównie.

            Poszkodowani zostali bez najpotrzebniejszych artykułów gospodarstwa domowego, zatem obecnie najbardziej oczekiwane będą: koce, pościele, poduszki, sztućce, talerze, szklanki itp. (z wyjątkiem garnków). Prosimy, aby przekazywane artykuły były nowe – być może mają Państwo nieużywane ww. artykuły lub mogą je zakupić i przekazać dla potrzebującej rodziny, jeśli tak dary będziemy zbierać w najbliższy piątek tj. 09.12.2022 r. w godz. od 17:00 do 19:00 w świetlicy w Borównie. Z góry dziękujemy wszystkim, którzy włączą się w tę szlachetną akcję.

            Zachęcamy do pomocy, także w imieniu Szkolnego Koła Wolontariatu, Zespołu Szkół w Borównie oraz Przedszkola Samorządowego.

            pomoc

          • KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY – PRZYGOTOWANIA CZAS ZACZĄĆ!!!

          • Rodzice uczniów klasy 4 a, wraz ze swoimi pociechami, przygotowywali wspólnie przedmioty, które zostaną wystawione na sprzedaż w dniu 9.12.22 r. w naszej szkole podczas Szkolnego Kiermaszu Bożonarodzeniowego.

            Mamy bardzo starannie przygotowały się do tego zadania, a dzieci im w tym dzielnie pomagały. Wytwory rąk naszych mam i uczniów przerosły moje najśmielsze oczekiwania.

            Zabawy było co nie miara, śmiech i radość towarzyszyły tym pracom. Myślę, że efekt tych działań jest bardzo satysfakcjonujący.

            Tradycja organizacji kiermaszu zostala zapoczątkowana i na pewno będzie kontynuowana w następnych latach.   

            I nie może być inaczej skoro mamy, takchich twórców rękodzieła wśród nas.

            Galeria zdjęć

            Uczniowie klasy 4a przygotowują ozdoby na kiermasz.

          • PIERNIKOWE SZALEŃSTWO W KLASIE 4 A !!!

          • "Piernik pochodzi z  1725  r. Zamieszczono go  w  książce medycznej, bo wypieku nie traktowano jako świątecznej słodkości, tylko jako medykament. Ale wiadomo, że w  Toruniu piernik pieczono już w  XIII wieku.

            Piernik początkowo był znany jako miodownik. Do  ciasta na  bazie miodu przyprawy korzenne trafiły... przez pomyłkę. Inna legenda głosi, że przepis na  pierniki zdradził Francuzom ormiański mnich. Tak podbiły Europę.

            Słowo „piernik” pochodzi od  wyrazu „pierny”. W  czasach staropolskich oznaczało to „pieprzny, mocno doprawiony”. Bo piernik nie był tak słodki jak dzisiejszy.

            Piernik był synonimem bogactwa. Przyprawy kosztowały krocie. Były też środkiem płatniczym. Tak samo cenną walutą stał się piernik. W  dodatku – dobrą lokatą kapitału, bo wypiek można było długo przechowywać, nawet rok. Co ciekawe, piernikarze zarabiali najwięcej ze wszystkich cukierniczych specjalistów. Stąd też wzięła się tradycja przygotowywania piernika na  specjalne okazje i  święta."

            Tyle o piernikach można wyczytać w internecie. Klasa 4 a postanowila sama sprawdzić, jak smakują samodzielnie zrobione pierniczki. Ochoczo przystąpiły do pracy dwa zespoły i już po godzinie smakołyki wylądowały w piekarniku. Oczywiście niezastąpiona p. Zosia doprowadziła sprawę do końca. Teraz nastąpił najciekawszy moment - dekorowanie pierników i .....rąk. Wyszły znakomicie, na obiad już nie bylo ochoty, ale to nic. Raz w roku można sobie pozwolić na takie szaleństwo. Myślę, że za rok nastąpi utrwalenie tego zwyczaju.

            Galeria zdjęć

            Małgorzata Nawrocka

            Uczniowie 4a robią pierniczki.

          • Reportaż o Międzyszkolnym Klubie Astronomicznym Milky Way z Borówna

          • PODGLĄDANIE GWIAZD... w prywatnym obserwatorium astronomicznym Romualda Graula - nauczyciela ZS w Borównie. 

            Wyprowadził się z Bydgoszczy. Wybudował (na wsi) własne obserwatorium astronomiczne z rozsuwanym dachem, wyposazone w teleskopy i lunety... Romuald Graul, bo o nim mowa, na co dzień uczy w-f w szkole podstawowej w Borównie i tam też - od 28 lat - prowadzi Międzyszkolny Klub Astronomiczny "Milky Way". Zaraża młodych ludzi pasją poznawania tajemnic Wszechświata, organizuje ogólnopolskie zloty astronomów - amatorów i chętnie wspópracuje z profesjonalistami. Jego wychowankowie wygrywają olimpiady, a niektórzy zmieniają status z miłośnika astronomii na zawodowca i robią... astronomiczne kariery. Nie tylko w Polsce.

            TvOKO wpisuje Romualda Graula do swojej "Galerii ludzi pozytywnie zakręconych".

            Link do wywiadu z R. Graulem

            PODGLĄDANIE GWIAZD... w prywatnym obserwatorium astronomicznym Romualda Graula - nauczyciela ZS w Borównie.

          • „Poznaj Polskę" - wycieczka do Kopalni Soli w Kłodawie i Ciechocinka

          • 28 listopada 2022 roku klasy 5 b  i 6 a były na wycieczce w Kopalni Soli w Kłodawie oraz Ciechocinku. 

            Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od zjazdu 600 m pod ziemię z prędkością 6 m/s. Podczas dwugodzinnej trasy przeszliśmy wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi. Podziwialiśmy pokłady unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej.

            Z Kłodawy udaliśmy się do Ciechocinka. W słynnym uzdrowisku podziwialiśmy największe w Europie drewniane konstrukcje do odparowywania solanki. Wysokość tężni wynosi 15,8 m, a ich łączna długość to 1741,5m. W czasie spaceru korzystaliśmy z bogatego w jod mikroklimatu i naturalnych leczniczych inhalacji. 

            GALERIA ZDJĘĆ Z WYCIECZKI

            Marta Ostrowska 

            Uczniowie ZS w Borównie w Ciechocinku.

          • Dyskoteka Andrzejkowa

          • 25 listopada 2022r Samorząd Uczniowski przygotował razem z opiekunkami dyskotekę andrzejkową. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 16:00 i trwała do 19:00. Nad bezpieczeństwem naszych szkolnych tancerzy czuwali: p. Renata Mickiewicz, p. Małgorzata Nawrocka, p. Monika Bellwon, p. Agnieszka Siwka oraz p. Paweł Konieczka.

            Wszyscy chętni uczniowie z klas IV-VIII bawili się w rytm muzyki przygotowanej przez profesjonalnego DJa Miłosza z Music Brothers.

            Muzyka przyciągnęła na parkiet także nauczycieli, którzy nie pozostali obojętni na dźwięki muzyki. Podczas zabawy odbyły się także konkursy, podczas których uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty.

            A oto nagrodzeni:

            Zuzanna Giłka VIIa – konkurs na najciekawszy strój.

            Franciszek Skarbiński IVa – konkurs na najbardziej oryginalny taniec.

            Angelika Kujawska VIIa i Bartosz Słoniewski VIa – konkurs karaoke.

            Zwycięzcy nagrody odbierają u p. Agnieszki Siwka.

             

            Galeria z dyskoteki

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy  nagrodzonym i czekamy na kolejną zabawę!

            Karaoke na dyskotece.