• Narodowe Święto Niepodległości

          • 10 listopada 2023 r. w naszej szkole, na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.

            W 1918 roku, 11 listopada, nasza ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po latach niewoli stało się niepodległe i wolne od zaborców.

            Kolejna rocznica odzyskania niepodległości, uświadamia nam, że jest to najważniejszy dzień w historii naszego kraju. 

            W związku z tym mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów  i wychowawców klas I- III naszej szkoły.

            Apel uświetniły wiersze zaprezentowane przez uczniów naszej szkoły, tańce oraz utwory patriotyczne w wykonaniu najmłodszych.

            10 listopada w naszej szkole był wyjątkowo udany. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami.

            Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.

            Relacja z apelu

            Nauczyciele I-III

            Panorama z występu uczniów z klas I - III

          • Pierwszaki z  naszej szkoły przygotowywały zdrowe, kolorowe kanapki. (listopad 2023)

          • Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy. Dzieci z zaangażowaniem dobierały składniki, aby każda wykonana kanapka wyglądała wyjątkowo.

            Na stole nie zabrakło sałaty, pomidorów, ogórków, papryki i innych zdrowych składników. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują potrawy  wykonane samodzielnie. I to sprawdziło się doskonale.

            Samodzielnie wykonane kanapki z dużą ilością warzyw smakowały nawet największym niejadkom. Głównym celem zajęć było kształcenie nawyków zdrowego odżywiania, rozwijanie kreatywności i doskonalenie samodzielności oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. 

            Fotorelacja

            Z.Rywolt

            Pierwszaki w czasie wykonywania zdrowych kanapek. 

          • JESIENNE SMOOTHIE !!!

          • Klasa 5 a postanowiła skorzystać z zasobów „Laboratorium przyszłości„ i na zajęciach z wychowawcą – 6.11.2023 r.  przystąpiła do wyciśnięcia soków z jesiennych owoców i warzyw.

            Zabawy przy tym było co niemiara. Skład kolejno wyciskanych napojów był różny, bo uzależniony od indywidualnych gustów smakowych uczniów. Pani Karolina Kozłowska mieszała smaki po mistrzowsku i wszyscy byli z takiego stanu rzeczy zadowoleni.

            Lekcja minęła jak z bicza strzelił, a młodzież w dobrych humorach  udała się na kolejne lekcje. Myślę, że teraz trzeba powtórzyć takie zajęcia, ale w roli głównej powinny wystąpić warzywa.

            Galeria z zajęć

            Małgorzata Nawrocka

            Sokowirówka - przepisy na smoothiee

          • Podsumowanie zbiórki dla Schroniska w Pruszczu Pomorskim.

          • W imieniu Szkolnego Koła Wolontariatu przy Zespole Szkół w Borównie serdecznie dziękujemy za złożone dary.

            W akcji zebrano sporą ilość karmy mokrej i suchej, koce, ręczniki, maskotki i różnego rodzaju zabawki dla zwierząt. Dary zostały przekazane do Schroniska w sobotę 4 listopada 2023 roku. 

            Jeszcze raz dziękujemy za okazane serce dla zwierząt.

             

            Opiekunowie SKW w Borównie ;)

            Podziękowania

            Przekazane dary dla Schroniska w Pruszczu Pomorskim.

          • Tydzień Uczniowskiej SuperMocy

          • „Zostań Królem/Królową swojego czasu…”

            Już po raz trzeci nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie Tydzień Uczniowskiej SuperMocy. To tydzień, podczas którego w szkole, klasie organizowane są zajęcia, warsztaty, gry  i zabawy. Uczniowie mają szansę poznać siebie oraz swoje mocne strony. Celem projektu jest budowanie poczucia własnej wartości, a także integracja klasy.

            Uczniowie klas młodszych i starszych uczestniczyli w zajęciach, które miały na celu uświadomić im, na czym polega właściwe zarządzanie czasem, planowanie, wykorzystanie czasu wolnego. Na korytarzu naszej szkoły pojawił się królewski tron i zegar, jako symbole.

            Czas jest w naszych rękach, tylko od nas zależy jak go wykorzystamy.

            Fotogaleria

            M.Bellwon

            P.Solis

            Tydzień Uczniowskiej SuperMocy

          • Ślubowanie klasy I - 27.10.2023 r.

          • W dniu 27 października 2023 odbyło się pasowanie na ucznia. Uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klasy I  w obecności Pani Dyrektor, rodziców oraz starszych koleżanek.

            Pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny.
            Uczniowie klas pierwszych ślubowali być godnymi Polakami i wzorowymi uczniami. W ten sposób oficjalnie przyjęci zostali do grona uczniów naszej szkoły. Największym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania.
             
            Pani  Dyrektor Katarzyna Fiedler  poprzez dotknięcie ogromnym, zaczarowanym ołówkiem ramienia każdego dziecka  zamieniała go w prawdziwego ucznia.  Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i  upominki.
            To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych wychowanków, którym życzymy sukcesów i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.

            Zdjęcia

            Z.Rywolt

            Pasowanie klasy 1

          • Występ grupy "Studio Carnaval" - 31.10.2023 r.

          • Dnia 31.10.2023 r. odbył sie dobrowolny pokaz cyrkowy w wykonaniu międzynarodowej grupy artystycznej.

            Artyści „Studia Carnaval” wzięli do tej pory udział w wielu festiwalach i programach telewizyjnych. Wystąpili we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

            Przed naszymi uczniami swoje niezwykłe umiejętności zaprezentowali: zespół Pomarańczowy Nastrój, piękną Jasminę, Różową Panterę, rosnącą Matrioszkę, klauna Igora, dziwnego profesora z Niemiec oraz gwiazdę przedstawienia - uczestnika rumuńskiej edycji programu „Mam Talent”- Człowieka Sprężynę.

            Galeria z występu artystycznego

            Człowiek sprężyna.

          • Cmentarz w Augustowie

          • "W niektórych wypadkach tylko znicze rozjaśniają mroki przeszłości”

            Jak co roku nasi uczniowie pamiętali w przeddzień Wszystkich Świętych o polskich patriotach, którzy oddali swoje życie w czasie II wojnie światowej i zostali pochowanie w mogiłach nad jeziorem Borówno.

            Uczniowie klas V i VII udali się do miejsc pamięci, uporządkowali mogiły, zapalili znicze, pomodlili się w ciszy za pomordowanych. To była kolejna lekcja patriotyzmu dla młodych ludzi, którzy pamiętają o tradycji, historii i mają ogromny szacunek dla tych, którzy dali nam wolną Polskę przypłacając to życiem.

            R.Graul

            P.Konieczka

            Uczniowie ZS w Borównie nad mogiłą.

            Uczniowie ZS w Borównie nad mogiłą.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • W roku 2023 Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przypada na 6 października. Jak co roku nasza szkoła  również przyłączyła się do tej zabawy. Uczniowie klas III – VIII rywalizowali o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia w trzech kategoriach wiekowych. Zadaniem było poprawne obliczenie w jak najkrótszym czasie zadań opierających się na standardowej tabliczce mnożenia.

            W kategorii klas najmłodszych zwyciężył Cezary Nowak z klasy 4, wyróżnienie otrzymała Zuzanna Kocaja z klasy III. W drugiej grupie uczniów (klasy piąte i szóste) bezbłędnie i niewiarygodnie  szybko rachunki przeprowadził Kacper Januszkiewicz z klasy 5a, natomiast wyróżniony został Wiktor Nawrocki również z klasy 5a. W najstarszej grupie wiekowej Tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia powędrował do Wiktorii Lengling z klasy 7, na wyróżnienie zasłużył Miłosz Kunca z klasy 7.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

            Adriana Kawula

            Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 

          • "Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa” reż. Jose Maria Zavala - 25.10.2023 r.

          • Uczniowie z klas 8, 7 i 6 udali się w dniu 25 października 2023 r. do kina „Helios”
            w Bydgoszczy na film pt. „Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa”.

            Jest to film dokumentalny o życiu jednego z najmłodszych ,w historii Kościoła katolickiego, błogosławionych. Ma on charakter religijny i jest oparty na  świadectwach osób , które znały Carla osobiście i tych, którzy poznali jego drogę życiową  już po jego śmierci i których życie przez to spotkanie zostało odmienione. Reżyser – Jose Maria Zavala – skupia się głównie na tym, co w Carlu było najważniejsze i najpiękniejsze, a  więc na miłości do Chrystusa oraz na umiłowaniu Eucharystii, która – jak wielokrotnie podkreślał – jest autostradą do nieba.

            Jedną z głównych bohaterek filmu jest matka Carla - Antonia Salzano, która opowiada o dorastaniu syna w wierze. Specjalnie nie musiała go do tego zachęcać, on sam zgłębiał tajemnicę Eucharystii, czytał żywoty świętych, a jednocześnie zajmował się tym, czym jego rówieśnicy. Lubił sport, kochał gry komputerowe, miał zadatki na geniusza nowych technologii. W tych zwyczajnych, codziennych aktywnościach wykazywał jednak niezwykłe cechy charakteru. Sam sobie ograniczał dostęp do komputera, by świat wirtualny nie zaczął dominować nad tym fizycznym i realnym.

            Wszystkim nam film bardzo  się podobał i skłonił nas do refleksji nad własnym życiem. Po projekcji wybraliśmy się do McDonald ’s na obiad. Mamy nadzieję na udział w innych tego typu imprezach wyjazdowych.

            Barbara Grądziel i Agata Zielińska

            Kl. VII

            Galeria

            ZWIASTUN

            Plakat seansu filmowego.

          • KREATYWNA MATEMATYKA - Ogólnopolski Projekt Edukacyjny - 2a

          • Klasa 2a w bieżącym roku szkolnym bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym KREATYWNA MATEMATYKA.

            Założeniami projektu są: rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych poprzez  działania ukierunkowane na  rozbudzanie dziecięcej aktywności i samodzielności, rozwijanie kreatywności, integracja grupy, zwrócenie uwagi na występowanie i stosowanie matematyki w życiu codziennym.

            W październiku  realizowano moduł „Matematyka w przyrodzie”.

            Wykorzystując dary jesieni uczniowie klasy 2a tworzyli  mandalę z materiałów naturalnych – kasztanów, żołędzi, liści, gałązek, kamyków. Poznawali jednocześnie pojęcie symetrii i zasady tworzenia mandali. Dzieci wykonały także prace plastyczne polegające na dorysowywaniu drugiej, symetrycznej połowy wybranego liścia.

            Fotorelacja z zajęć

            Iwona Rachwał

            Kreatywna matematyka

          • "Bajki dla niegrzecznych dzieci " 26.10.2023 r.

          • Nasza młodzież po raz kolejny odwiedziała Teatr Kameralny w Bydgoszczy , by obejrzeć przedstawienie pt. "Bajki dla niegrzecznych dzieci" w reżyserii Justyny Zar.

            Tekst został napisany na podstawie utworu H. Hoffmanna - "Złota różdżka. Bajki dla niegrzecznych dzieci" przez Szymona Jachimka. Czas akcji utworu to jedna noc, podczas której główni bohaterowie (Kaja, Leo, Maja, Kuba) przeżywają na strychu różne przygody pełne strachu i niespodzianek.

            Oczywiście nie zabrakła tam humoru, nawet tego czarnego, ponieważ ten utwór należy do gatunku - sceniczna makabreska. Sześćdziesiąt minut minęło jak z bicza strzelił. Widzowie zaangażowali się emocjonalnie w przedstawienie, toteż krzyki, śmiechy, spontaniczne głośne komentarze były na porządku dziennym.

            W dobrych humorach powróciliśmy do szkoły. Na pewno powtórzymy nasza przygodę z teatrem w najbliższej przyszłości.

            Galeria

            Małgorzata Nawrocka

            Uczniowie w teatrze.

          • Udział Wolontariuszy z Borówna na Pikniku Profilaktyczno-Terapeutycznym. 20.10.2023 r.

          • W dniu 20.10.2023 r. wybraliśmy się do Międzygminnego Ośrodka Opiekuńczego w Pruszczu Pomorskim. W imprezie uczestniczyli członkowie naszego Szkolnego Kola Wolontariatu. Poznaliśmy panią dyrektor Sylwię Siadkowską, która wręczyła nam podziękowania za naszą pomoc świadczoną podczas pandemii coronavirusa.

            Jedna z pracownic oprowadziła nas po całym budynku, będącym siedzibą ośrodka. Spotkaliśmy kilka starszych osób, zobaczyliśmy sprzęt potrzebny do opieki nad domownikami i opowiedziano nam jak wygląda typowy dzień w takim miejscu.

            Zaoferowano nam również ciepłe posiłki, napoje i ciasto. Następnie zostały przyprowadzone alpaki, ponadto można było wziąć udział w różnych konkursach i aktywnościach sportowych. Uczestnicy pikniku mogli również skorzystać „z usług” fotobudki. Organizatorki spotkania dały jego uczestnikom możliwość zrobienia bransoletek, breloczków, tatuaży i slime'ów. Na pikniku obecny był również ratownik medyczny, który pokazał nam, jak udziela się pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

            Niestety po 4 godzinach dobrej zabawy musieliśmy wracać do szkoły. Mamy nadzieję, że ten rodzaj spotkań będzie miał miejsce w przyszłości. Z chęcią wrócimy tam ponownie.

            Bardzo dziękujemy MOO w Pruszczu Pomorskim za zaproszenie.

            Wyjazd został dofinansowany przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Borównie. Składamy serdeczne podziękowania. 

            Maja Brykalska, Laura Kilińska

            Galeria z Pikniku

            Ł.Bucholc 

            Wolontariusze ZS w Borównie  z opiekunem.

            Podziękowanie.

          • Mania dziewczyna inna niż wszystkie...

          • Uczniowie klasy 2b biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Są oni już gotowi do podejmowania wyzwania, czytania pod naszą klasową, balonową chmurką i wykonywania zadań do przeczytanych lektur.
            Z pierwszego modułu uczniowie wybrali lekturę pt. „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” autorstwa Julity Grodek.

            Książka ta w przyjemny i łatwy sposób przybliża najmłodszym postać słynnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Z książki pozyskały wiedzę na temat epoki, w której żyła odkrywczyni polonu i radu, jak i również na temat historii powstania Nagrody Nobla.
            W lekturze jest również wiele wątków biograficznych, które są dla dzieci bardzo interesujące. W trakcie słuchania tekstu, niektórzy uczniowie znajdowali wiele podobieństw w zachowaniu małej Mani i swoim.

            Dzieci wykonały już kilka zadań do lektury, spontanicznie rysowały portret Marii Skłodowskiej, później uzupełniały lekturnik, w których opisywały i ilustrowały wydarzenia z tekstu.

            Moim zdaniem to zdecydowanie obowiązkowa lektura dla wszystkich i  wspaniała zabawa!

            Zdjęcia

            Marzena Szymanowska-Syczewska

            Uczniowie klasy 2b z wizerunkami Marii Skłodowskiej.