W dniach 18-19 marca 2025 roku w Zespole Szkół w Borównie odbyły się rekolekcje wielkopostne dla uczniów klas 0-VIII. Poprowadził je o. Przemysław Skąpski ISchP z Instytutu Ojców Szensztackich.
Pierwszego dnia o. Przemysław w swojej nauce przypomniał uczniom, czym jest Wielki Post, ile czasu trwa i jakie obowiązują w nim zasady. Następnie kapłan pokazał dzieciom swoich „ziomków”, którzy mieszkają w kieszeni sutanny. Były to zwierzęta wykonane z włóczki: Marian – żółw, Grażyna – sowa oraz Janusz – mysz. Postacie te symbolizowały ważne cechy: żółw – cierpliwość, sowa – mądrość i mysz – czujność.
Następnie rekolekcjonista pokazał słuchającym klepsydrę, która oznaczała przemijające życie, czas który należy wykorzystać właściwie, by z ufnością przeżyć Wielki Post.
Całość nauk była przeplatana pieśniami. Należały do nich utwory: „Wielki Post”, „Bóg jest tu”, „Ani ty, ani ja”, „Jesteś Królem”, „Matko, która nas znasz”.
Na koniec pierwszego spotkania, kapłan dał uczniom zadanie domowe , którym było zastanowienie się nad postanowieniem rekolekcyjnym.
Drugiego dnia o. Skąpski przybliżył nam postaci osób świętych, między innymi św. Józefa i Matki Bożej z Szensztatu. Również podzielił się z uczniami historią z własnego wyjazdu do Asyżu, gdzie mógł osobiście pomodlić się przy grobie błogosławionego Carlo Acutisa - chłopca, który zmarł w wieku 15 lat na białaczkę. Przedstawił po krótce jego życiorys - pełen ufności do Jezusa. Nadmienił, że ów chłopiec jest patronem młodzieży oraz Internetu, gdyż stworzył wyjątkową stronę o cudach eucharystycznych na całym świecie.
Carlo w wieku siedmiu lat poprosił o możliwość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, wcześniej niż jego rówieśnicy. Już wtedy wiedział, że Eucharystia to prawdziwa autostrada do nieba. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako kserokopie”.
Rekolekcjonista w kolejnym kroku pokazał nam naczynie gliniane – stągiew, która służyła do oczyszczeń żydowskich. Owa rzecz związana była z Jezusem i jego cudem na weselu w Kanie Galilejskiej.
Kapłan przybliżył nam to opowiadanie biblijne i następnie rozdał białe karteczki, na których uczniowie ZS w Borównie mogli napisać lub narysować swoje ofiary, wątpliwości oraz podziękowania dla Maryi. Wszystkie przygotowane prośby trafiły do stągwi i zostaną spalone przed obliczem Matki Bożej z Szensztatu.
Czas skupienia i refleksji został podsumowany pieśnią pt. „Tam na krzyżu”, ojciec Przemysław udzielił błogosławieństwa uczniom i nauczycielom.
Na zakończenie przedstawiciele klasy VIII – Basia i Janek wraz z katechetą Łukaszem Bucholcem podziękowali duchownemu za wspólną modlitwę i nauki.
Rekolekcje te były szczególnym czasem nawrócania i skupienia.
Bóg zapłać ks. Proboszczowi Grzegorzowi Bileckiemu z parafii w Dobrczu za zaproszenie o. Przemysława do naszej placówki, którego rekolekcji długo nie zapomnimy.
Był to wspaniały czas przemiany Serca – otwierania się na Boga Ukrzyżowanego!
Za wspólny czas rekolekcji z całego serca DZIĘKUJEMY o. Przemysławowi, nauczycielom, wychowawcom oraz naszym drogim uczniom.
Łukasz Bucholc – katecheta
REKOLEKCJE - DZIEŃ 1
REKOLEKCJE - DZIEŃ 2