Klasa 7 b jest już gotowa. Zapraszamy do zakupu smakołyków i pięknego rękodziała wykonanego podczas warsztatów przez mamy ucznów klasy 7b oraz uczennicę Anikę .
Marta Ostrowska
Warsztaty rodziców z klasy 7b.
Klasa 7 b jest już gotowa. Zapraszamy do zakupu smakołyków i pięknego rękodziała wykonanego podczas warsztatów przez mamy ucznów klasy 7b oraz uczennicę Anikę .
Marta Ostrowska
Warsztaty rodziców z klasy 7b.
Dnia 6 grudnia 2024 roku uczniowie pierwszych i drugich klas wybrali się do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy, aby obejrzeć przedstawienie pt. „Trzy świnki i przyjaciele”. Spektakl charakteryzował się dynamiczną akcją, wspaniałą grą aktorów, humorem oraz zachwycającą oprawą wizualną - od pięknych kostiumów po efektowną scenografię. „Trzy świnki i przyjaciele” to opowieść o tym, że każdy z nas ma talent, którym warto dzielić się z innymi. Różnice między ludźmi powinny ich wzbogacać, a nie dzielić.
B.Biernat, P.Solis, A.Besztak, Z.Rywolt
„Trzy świnki i przyjaciele” - przedstawienie teatralne
22 listopada 2024 r. w naszej szkole odbył się konkurs geograficzny z okazji Święta Niepodległości pt: „Mapa Polski”. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas V - VIII szkoły podstawowej. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań dotyczących położenia, zabytków, ukształtowania powierzchni, walorów przyrodniczych naszego kraju.
Poniżej przedstawiamy wyniki uczniów, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów i otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Borównie. Pozostali zawodnicy otrzymali ocenę i pochwałę za udział w konkursie szkolnym.
I miejsce – Ziemowit Mierzwa
II miejsce – Jan Zmudziński
III miejsce – Ksawery Rywolt
Gratulujemy!
M. Bellwon
Z. Rywolt
Konkurs patriotyczno-geograficzny „Mapa Polski „ - podsumowanie.
Dnia 5 grudnia 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się IV Gminna Gala Wolontariatu Gminy Dobrcz.
Wydarzenie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, obchodzonego na całym świecie od ponad 40 lat właśnie tego dnia.
Wolontariuszką Roku 2024 z naszej palcówki została Maja Siupa z klasy VIII, a także zwyciężczynią konkurs pt. "Wolontariat w obiektywie" otrzymując bon na sesję zdjęciową.
Podziękowania za działania realizowane w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu w Borównie otrzymali:
Koordynator i opiekun - mgr Łukasz Bucholc
Opiekun - mgr Teresa Brucka
Wolontariusze SKW w Borównie:
Julia Witkowska - klasa VIII
Daria Pacholska - klasa VII
Martyna Dadak - klasa VII
Blanka Chruścicka - klasa VII
Relacja z Gali Wolontariatu 2024
Gratulacje dla naszych wolontariuszy!
którzy zostali wyróżnieni podczas Gminnej Gali Wolontariatu!
Ł.Bucholc
Nagrodzeni wolontariusze z ZS w Borównie.
Wolontariuszka Roku 2024 Gminy Dobrcz - zwyciężczyni konkursu - "Wolontariat w obiektywie".
Magia świąt Bożego Narodzenia już do nas zawitała...
Uczniowie klasy 3b wraz z rodzicami stworzyli wyjątkowe i niebanalne ozdoby świąteczne. Na wspólnych rodzinnych warsztatach świątecznych przygotowali własnoręcznie robione stroiki, wianki i różne inne ozdoby. Użyli do tego naturalnych materiałów takich jak: szyszki, orzechy, żywy stroisz, suszone owoce, sznurki, które nadały ozdobom rustykalnego charakteru.
Dzieci również wykonały szklane pojemniki, które ozdabiali metodą decoupage. Spotkanie było niezwykle miłe i radosne, mama naszego kolegi Oliwiera, pani Asia, zadbała również o słodki poczęstunek. Wszystkie te rękodzieła i inne przedmioty oraz słodkości będzie można zakupić na szkolnym kiermaszu świątecznym.
Zapraszamy do naszego stoiska!
Gwarantujemy miłą obsługę
i konkurencyjne ceny.
Marzena Szymanowska-Syczewska
Świąteczny stroik wykonany przez klasę 3b.
W pierwszych miesiącach roku szkolnego klasa 3a realizowała projekt edukacyjny CZYTAM Z KLASĄ. LEKTURKI SPOD CHMURKI.
Pierwszy moduł tego projektu był poświęcony szczęściu i radości. Jeko lekturę wybraliśmy książkę Alexa Rovira i Francesca Mirallesa „Opowieści dla dzieci, które chcą być szczęśliwe”.
Ta książka to zbiór kilkudziesięciu krótkich opowiadań, których tematem jest szczęście w różnych jego aspektach. Każda opowieść zawiera radę, co robić, albo czego nie robić, aby być szczęśliwym.
W klasie stworzyliśmy kącik z chmurką, pod którą spotykaliśmy się systematycznie, aby słuchać lektury czytanej przez nauczyciela. Dzieci uczyły się formułować wnioski do poszczególnych opowieści. Następnie zapisywały je na listkach, z których potem powstało klasowe drzewko szczęścia. Uczniowie przygotowali także lekturnik - stronę tytułową, ilustracje do wybranych wydarzeń, informacje o książce.
Przygotowaliśmy lekturki w pudełku – każdy do własnego pudełka włożył te przedmioty, które kojarzyły mu się z treścią książki. Następnie na lekcji prezentowaliśmy pudełka z zawartością i rozmawialiśmy o własnych skojarzeniach.
Na koniec stworzyliśmy kapsułę czasu, aby ocalić od zapomnienia wspólnie spędzone chwile. Zakopaliśmy ją w pobliżu budynku szkoły.
Zdjęcia z realizacji projektu w galerii.
Iwona Rachwał
Klasowe drzewko szczęścia
Zbieramy:
1. Żywność trwała (herbata, kawa, ryż, kasza, mąka, cukier, makarony, olej, mleko, płatki śniadaniowe.
2. Środki czystości (mydła, żel, pasty, proszki do prania i płyny, szampony, płyny do naczyń.
3. Odzież (dresy zimowe (roz. XXL, czarny), bluza zimowa (roz. 140 i 146), legginsy zimowe (roz. 140 i 146)
4. Materiały szkolne (zeszyty, bloki, kredki, farby, kleje, plastelina, 2 plecaki z odblaskami).
SPECJALNE UPOMINKI: 2 PLUSZOWE KOTKI - MIŁE W DOTYKUI PUCHATE KAPCIE ROZMIAR 41
TERMIN: 3-12 grudnia 2024 r.
Miejsce: pojemniki przy wejściach do placówki i Przedszkola w Borównie.
Szkolne Koło Wolontariatu - organizator - Wolontariuszka: Martyna Dadak klasa 7a
SZLACHETNA PACZKA - Zbiórka dla Pani Natalii z rodziną - plakat informacyjny.
Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziękuje za ofiarowane dary. Zbiórka została przekazana na upominki z okazji Mikołajek oraz Świąt Bożego Narodzenia dla dzieci przebywających na oddziałach dziecięcych w bydgoskich szpitalach.
Zebrano: zabawki, lalki, maskotki, kredki, pisaki, gry oraz artykuły papiernicze.
Zbiórka trwała od 1.10. do 30.11.2024 roku.
DZIĘKUJEMY :)
Opiekunowie SKW: Łukasz Bucholc, Teresa Brucka
„Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka” (Ks. Mieczysław Maliński).
Zebrane dary w akcji BIAŁY MIŚ.
Dnia 27.11.2024 r, w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas I-III oraz IV-VIII.
Dzieci bawiły się w rytm muzyki, którą serwował nam profesjonalny DJ Zico. Przerywnikami w tańcu zostały wróżby, które cieszyły się ogromną popularnością, zwłaszcza w klasach młodszych.
Wszystkim zaangażowanym w organizację szkolnej imprezy serdecznie dziękujemy!
A.Pawlak
Zabawa Andrzejkowa - uczniowie tańczą.
28 listopada 2024 r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Prywatnej Szkoły Samoobrony, którzy przybyli wraz z dwoma czworonogami.
Spotkanie miało na celu edukację uczniów na temat zasad wychowania i socjalizacji psów. Podczas wizyty dzieci miały okazję poznać techniki tresury psów, w tym podstawowe komendy posłuszeństwa, które demonstrowali goście.
Uczniowie dowiedzieli się także, jakie błędy najczęściej popełniają dzieci i młodzież w kontaktach z psami, co może prowadzić do nieporozumień czy nawet niebezpiecznych sytuacji. Zostały omówione również najczęstsze powody agresji u psów.
Spotkanie miało charakter zarówno praktyczny, jak i teoretyczny, a jego celem było nie tylko podniesienie świadomości na temat odpowiedzialności za psa, ale także zrozumienie jak unikać ryzykownych sytuacji z psami w codziennym życiu.
Zuzanna Rywolt
„Spotkanie Edukacyjno-Behawiorystyczne” - pies
Kondolencje
W piątek 15 listopada 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja edukacyjna odbywa się od 2011 roku i jej głównym celem jest propagowanie formy nauczania/uczenia się matematyki poprzez zabawę.
Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych. Zmagania polegały na poprawnym obliczeniu w możliwie jak najkrótszym czasie.
Klasy 3, 4
I miejsce: Zuzanna Kocaja – kl.4
II miejsce: Dorian Nawrocki – kl.3a
III miejsce: Adrian Bucholc – kl.3b
Klasy 5, 6
I miejsce: Franciszek Skarbiński – kl.6a
II miejsce: Cezary Nowak – kl.5
III miejsce: Kacper Januszkiewicz –kl. 6a
Klasy 7, 8
I miejsce: Dawid Joppek – kl.7a
II miejsce: Daria Pacholska – kl.7b
III miejsce: Barbara Grądziel – kl.8
Wszystkim uczestnikom gratuluję i dziękuję za udział.
Adriana Kawula
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - logo
21 listopada w Światowym Dniu Życzliwości uczniowie klasy 3b wykonali plakat, na którym umieścili: kwiat z płatkami, na których napisali, co miłego można zrobić dla innych, karteczki z miłą widomością, z życzeniami, pozdrowieniami, miłymi słowami kierowanymi do całej społeczności szkolnej.
Były tam również wyrywane karteczki z miłym słowem, które można podać dalej. Dzieci celebrując ten dzień, uświadamiały sobie, jak ważna jest życzliwość nie tylko od święta, ale również na co dzień.
Życzliwość kryje się w drobiazgach dnia codziennego. Uśmiech, dobre słowo, pochwała czy miły gest zagwarantują nam dobry dzień.
Pamiętaj dobro zawsze wraca!
Marzena Szymanowska-Syczewska
Dzień Życzliwości w klasie 3b - uczniowie z plakatem.
Prezentacja działań wolontariuszy z roku 2023/2024 - autor Ł.Bucholc
Szkolne Koła Wolontariatu z Kozielca, Borówna, Strzelec, Wudzyna i Kotomierza spotkały się, aby wymienić doświadczenia, wziąć udział w warsztatach świątecznych, poznać się, porozmawiać. W uroczystości wzięła udział pani kierownik Anna Kutkowska oraz przedstawicielki stowarzyszeń działających na terenie gminy. Bardzo dziękujemy za objęcie patronatem spotkania przez Wójta Gmina Dobrcz oraz dofinansowanie w postaci mini grantu przez Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych.
E. Urbańska
Dnia 20 listopada 2024r. uczniowie klasy 3a i 3b wzięli udział w koncercie edukacyjnym „Specjaliści od instrumentów klawiszowych” w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. W trakcie koncertu prowadząca przybliżała dzieciom brzmienie instrumentów klawiszowych grając w fascynujący sposób utwory m.in. Fryderyka Chopina, Ludwika van Beethovena. Uczniowie poznali drogę powstawania dźwięków w fortepianie, klawesynie, czeleście, organach i akordeonie. Następnie
z dużym zaciekawieniem wysłuchali utworów wokalnych wykonanych przez utalentowaną sopranistkę. Udzielali trafnych odpowiedzi na pytania zadawane przez konferansjerkę. Po koncercie młodzi melomanii nagrodzili wykonawców gromkimi brawami. Po wizycie w filharmonii uczniowie wraz z opiekunami udali się do Muzeum Apteki pod Łabędziem. Podczas zwiedzania apteki dzieci dowiedziały się, z jakich surowców dawniej przygotowywano lekarstwa oraz w jaki sposób je przetwarzano, zapoznały się również
z dziejami bydgoskiego aptekarstwa. Duże wrażenie na uczniach wywarło laboratorium galenowe, jedyne takie miejsce w Polsce, w którym wytwarzano leki z surowców roślinnych. W czasie spaceru po aptece, dzieci poznały wybrane rośliny, które pomagają odzyskać zdrowie i które przez wiele lat były podstawowymi składnikami lekarstw.
W kolejnej części zajęć uczniowie zrobili własną wodę zapachową na bazie olejków i talku. Dowiedzieli się również, które aromaty wpływają na dobre samopoczucie oraz jakie mają działania profilaktyczne i lecznicze. Były to wartościowe lekcje, które dostarczyły dzieciom wielu ciekawych przeżyć.
Marzena Szymanowska-Syczewska
Iwona Rachwał
Agnieszka Siwka
Trzecioklasiści w Filharmonii Pomorskiej.
Dnia 21 listopada 2024 roku do klasy II ponownie zawitała mama Ignacego – Panią E. Figurską, aby zorganizować dla uczniów wyjątkowe warsztaty.
Tym razem dzieci miały okazję stworzyć własnoręcznie świąteczne kartki, które będzie można zakupić podczas nadchodzącego szkolnego jarmarku bożonarodzeniowego.
Każdy uczeń mógł wykazać się swoją kreatywnością, ozdabiając kartki w różnorodny sposób, tworząc unikalne, świąteczne wzory. Dodatkowo, uczniowie zostali zaproszeni do pracy w grupach, gdzie wspólnie przygotowywali piękne renifery z papieru.
Dzięki współpracy i zaangażowaniu, powstały kolorowe, starannie wykonane figurki. Warsztaty były nie tylko świetną okazją do twórczej zabawy, ale również doskonałą lekcją współpracy i dzielenia się pomysłami.
Zuzanna Rywolt
Emilia z kartką świąteczną.
Richard Steele powiedział kiedyś: "Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała." Te dwie rzeczy jakże wspaniałe i pożyteczne połączyła w jedno klasa IV w poniedziałek 18 listopada 2024 r..
Okazją była wizyty w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy, która działa od 1 października 1903 r., co czyni z niej książnicę o historii najdłuższej i najbogatszej spośród istniejących obecnie placówek w Bydgoszczy oraz bawiąc się na kręgielni w hali „Łuczniczka”.
Wychowawca klasy IV
Klasa IV w Bydgoszczy.
Wizyta Filharmonii Pomorskiej „Marsz ku wolności”
Plakat informacyjny
Drzwi Otwarte - 21 listopada 2024 r.
Powered by aSc EduPage